KILIMANDŻARO trekking na Dach Afryki

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
3 posiłki dziennie podczas trekkingu

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

KILIMANDŻARO - KENIA, TANZANIA

Wyprawa dla zdobywców i nie tylko. Jeden ze szczytów Korony Ziemi, pieszczotliwie nazywany "Kili", jest dobrym wyzwaniem dla każdego, kto pragnie przekroczyć własne granice. By wziąć udział w wyprawie na Kilimandżaro, nie musisz być alpinistą!

Wejście na Kilimandżaro

Cała wyprawa na szczyt Kilimandżaro jest organizowana i obsługiwana przez specjalistyczną agencję miejscową. W drodze na szczyt towarzyszą nam doświadczeni i specjalnie przygotowani przewodnicy, tragarze i kucharze. Czuwają oni nad prawidłowym przebiegiem wyprawy, transportują na górę nasze bagaże i potrzebny sprzęt. Na wysokościach powyżej 2400 m n.p.m. można zacząć odczuwać objawy choroby wysokościowej i braki tlenu. Dlatego przewodnicy zaopatrzeni są w apteczki pierwszej pomocy i przenośne zbiorniki z tlenem. 

U podnóża góry temperatury sięgają 30°C, na wysokości 3000 m n.p.m. spadają do 0°C, a na szczycie (5895 m n.p.m.) nawet do minus 20°C. Przygotowując się do wejścia na Kilimandżaro, należy liczyć się ze zmianami pogody. 

Dla kogo?

Chociaż wejście na szczyt Kilimandżaro nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, na pewno jest to wyzwanie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Około 40% śmiałków rezygnuje z wejścia przed osiągnięciem celu. Jednakże każda odpowiednio przygotowana osoba w wieku powyżej 12 lat jest w stanie osiągnąć szczyt. 

Jak długo?

Proponujemy Wam optymalną, sześciodniową trasę trekkingu.

Jak wygląda trasa?

Na szczyt Kilimandżaro prowadzi kilka dróg. Wybieramy trasę o nazwie Marangu Route. Ze względu na mały poziom trudności przez niektórych nazywana jest ona "Coca Cola Route". 
Zaczynamy od przejazdu do Parku Narodowego Kilimandżaro, by w miejscowości Marangu (1420 m n.p.m.) rozpocząć wspinaczkę na wulkan. Pierwszego dnia maszerujemy przez 3-4 godziny lasem deszczowym (około 7 km) do pierwszego schroniska Mandara Huts (2750 m n.p.m.). Tutaj zaskoczy nas pierwsza lekcja języka suahili: "Pole, Pole", czyli "pomału, pomału". Będziemy to często słyszeć od naszych przewodników. Nawet, gdy czujemy się bardzo dobrze, pod górę należy poruszać się wolnym tempem, by organizm miał czas na aklimatyzację. Po drodze szansa na spotkanie z małpami. 
Drugiego dnia idziemy około 5-6 godzin (11 km) do schroniska Horombo Huts (3780 m n.p.m.).
Trzeci dzień to dzień aklimatyzacyjny. Czeka nas spacer pod drugi wierzchołek Kilimandżaro - Mawenzi na wysokość około 4100 m n.p.m. i powrót do Horombo Huts. 
Czwartego dnia udajemy się do schroniska Kibo Huts (4700 m n.p.m.). Zajmie nam to około 5 godzin (10km). 
W nocy wyruszamy na szczyt. Piątego dnia (7 godzin, 4 km) wraz ze słońcem wchodzimy na Dach Afryki - Uhuru Peak (5895 m n.p.m.). Następnie zejście do znanego już nam schroniska Horombo Huts. Czas schodzenia to około 7 godzin, a pokonany dystans to 14 km. 
Szóstego dnia powracamy do miejscowości Marangu (7 godzin, 18 km) i jedziemy do Arushy.  

Co, jeśli nie dam rady?

Jeśli kontuzja, choroba wysokościowa lub coś innego stanie na przeszkodzie w zdobyciu szczytu i zmusi do wcześniejszego zejścia, będzie Ci towarzyszyć pomocnik przewodnika, który bezpiecznie sprowadzi Cię na dół.

Program

KILIMANDŻARO - trekking na Dach Afryki

1 dzień - Wylot z Polski

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień - Przyjazd do MOSHI

Lądowanie w Tanzanii na lotnisku Kilimandżaro. Przyjazd uczestników do Moshi, zakwaterowanie w hotelu.

3 dzień - Rozpoczęcie trekkingu - schronisko LANDARA HUT 2740m n.p.m.

Rano wyjazd z Moshi, przejazd do bram Parku Narodowego Kilimandżaro (1830 m), ewentualnie uzupełnienie ekwipunku i podejście do schroniska Landara Hut (2740 m). Czeka nas 3-4 godzinny spacer dobrze przygotowaną, łatwą trasą.

4 dzień - Podejście do bazy HOROMBO 3780m n.p.m.

Podejście do bazy Horombo znajdującej się na wysokości 3780 m. Przewyższenie tego dnia – 1000 m, czas marszu 6-8 godzin.

5 dzień - Dzień na aklimatyzację - HOROMBO

Aklimatyzacja: po śniadaniu wyjście z bazy Horombo, podejście na 4100 m i powrót na 3720 m n.p.m, czas marszu 4-5 godzin.

6 dzień - Podejście do bazy KIBO 4703m n.p.m.

Podejście do bazy Kibo (4703 m), z przerwą na lunch (piknik). Przewyższenie tego dnia: 1000 m, czas podejścia około 6-8 godzin.

7 dzień - Wejście na szczyt UHURU PEAK 5895m n.p.m.

Atak szczytowy. Pobudka około północy, podejście pod stożek Kibo i dalej na Gilmans Point (5685 m), leżący na krawędzi krateru. Dla tych, którzy mają jeszcze siły podejście na Uhuru Peak (5895 m). Zejście do bazy Horombo (3720 m). Czas marszu 10-15 godzin.

8 dzień - Zejście - MOSHI

Zejście do bramy Parku Narodowego Kilimandżaro, po drodze przerwa na obiad w Mandara Hut. Czas marszu 5-7 godzin. Transfer do Moshi, odpoczynek w hotelu.

9 dzień - WYLOT

Śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie. Wylot. Wspólna podróż powrotna do Polski. Pożegnanie z pilotem na lotnisku w Warszawie. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

  • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Kilimandżaro (Tanzania) – Warszawa

  • transfery z/na lotnisko w Tanzanii

  • 2 noclegi w hotelu w Moshi (pokoje 2-os. z łazienkami, śniadania)

  • trekking na Kilimandżaro trasą Marangu:

    • noclegi w drewnianych wieloosobowych domkach

    • 3 posiłki dziennie + woda

    • usługi tragarzy

  • ubezpieczenie od sportów ekstremalnych

  • opiekę pilota Kiribati Club

  • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

  • zestaw podróżnika Kiribati Club:

    • koszulka klubowa

    • worek sportowy

    • etui na bilet

    • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

  • wiza 50 USD – płatne po przylocie na lotnisku

  • napiwki podczas trekkingu (sugerujemy ok. 100 USD/os.)

  • 2 obiadokolacje podczas pobytu w Moshi – sugerujemy ok. 15-20 USD/os. dziennie

  • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

  • wydatki osobiste

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

W Moshi zakwaterowanie w hotelu, pokoje dwuosobowe z łazienkami. W czasie trekkingu na Kilimandżaro śpimy w drewnianych domkach w schroniskach, sale wieloosobowe.

Wyżywienie

Podczas wejścia na Kilimandżaro mamy zapewnione 3 posiłki dziennie przygotowywane na miejscu przez lokalnego kucharza. Pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Koszt posiłku w restauracji wynosi ok. 10-15 USD. Śniadania wliczone są w cenę noclegu.

Przydatne wyposażenie

  • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
  • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
  • Polecamy zabranie dużego plecaka i małego plecaka. Podczas trekkingu nasz duży plecak jest niesiony przez tragarza, a mały plecak stanowi nasz bagaż osobisty. Maksymalny dopuszczalny ciężar bagażu podczas trekkingu to 15kg.
  • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
  • Śpiwór - w czasie wyprawy na Kilimandżaro potrzebny będzie ciepły stwór. Istnieje możliwość wypożyczenia śpiwora na miejscu (koszt około 30 USD). W wypadku wypożyczenia proponujemy zabrać z Polski poszewkę na kołdrę, w którą będziemy wchodzić przed wejściem do śpiwora.
  • Kompletna lista przydatnego wyposażenia - patrz niżej.

Informacje zdrowotne

  • Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
  • Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Po zaszczepieniu otrzymujemy Międzynarodową Książeczkę Szczepień, którą należy zabrać ze sobą. 
  • Zalecane przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i leków antymalarycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście. 

Dokumenty 

  • Przy wjeździe do Tanzanii wymagane są wizy, które można uzyskać na głównych przejściach granicznych. Koszt to 50 USD.
  • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
  • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
  • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
  • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
  • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Napięcie

Napięcie elektryczne 240 V/ 50 Hz. Wtyczki typu G (używane m.in. w Wielkiej Brytanii).

Noclegi

Wszystkie 5 nocy spędzamy w schroniskach wyposażonych w łóżka i materace. W obozach można kupić napoje gazowane i batony.

Jedzenie

W czasie trekkingu mamy zapewnione 3 posiłki dziennie przygotowywane przez kucharza wspinającego się razem z nami. Kucharz i tragarze idą szybszym tempem, więc gdy my docieramy do miejsca odpoczynku posiłki już na nas czekają. Dzień zaczynamy od śniadania w obozie (np. jajecznica, tosty, sok, herbata, świeże owoce). Na drogę zabieramy suchy prowiant i wodę, a kucharz z tragarzami ruszają przygotować kolejny obóz, ciepłą wodę do umycia i posiłek dla nas. Wieczorem kolacja w obozie, najczęściej ryż lub ziemniaki, kurczak, owoce i warzywa. 
Warto zabrać ze sobą zapas batonów energetycznych na całą trasę i wodę na pierwszy dzień wspinaczki (3-4 litry). Woda z górskich strumieni znajdujących się na trasie nadaje się do picia od drugiego dnia. Wówczas można napełniać swoje butelki po wodzie z pierwszego dnia. Równomierne uzupełnianie płynów w organizmie to jeden z kluczy do ostatecznego sukcesu, czyli zdobycia szczytu.

Co zabrać?

W czasie wspinaczki nasze rzeczy będą niesione przez tragarzy. Należy pamiętać, że maksymalne dopuszczalne obciążenie to 15kg. Na trasie spędzimy 6 dni i należy pamiętać o odpowiednim ubraniu na ten okres. Przygotowując się warto pakować ubrania w foliowe worki, co ochroni rzeczy przed zamoknięciem w razie deszczu. Poniżej lista niezbędnych rzeczy:

Dokumenty

  • Paszport z wizą
  • Międzynarodowa Książeczka Szczepień
  • Ubezpieczenie
  • Pieniądze

Podstawowe wyposażenie

  • Duży plecak na sprzęt i ubrania. Będzie on niesiony przez tragarza (max. 15 kg)
  • Mały plecak. Do transportu wody, aparatu, kurtki przeciwdeszczowej, ciepłego ubrania
  • Ciepły śpiwór (możliwość wypożyczenia na miejscu około 30 USD)
  • Kijki trekkingowe (np. narciarskie) (możliwość wypożyczenia na miejscu około 12 USD)
  • 3-4 litry wody w zakręcanych plastikowych butelkach

Sprzęt wysokogórski

  • Wodoodporna i przeciwwietrzna kurtka z oddychającego materiału np. Gore-Tex (możliwość wypożyczenia na miejscu około 30 USD)
  • Wodoodporne i przeciwwietrzne spodnie (możliwość wypożyczenia na miejscu około 15 USD)
  • Ciepły polar
  • Ciepła oddychająca bielizna i skarpetki
  • Ciepłe rękawiczki
  • Kalesony
  • Czapka kominiarka do wejścia na szczyt
  • Termos na ostatni dzień wspinaczki, gdyż woda w butelkach może zamarzać

Ubranie wspinaczkowe

  • Krótkie spodenki
  • Długie, wygodne spodnie
  • Bielizna
  • Koszulki
  • Mały płaszcz przeciwdeszczowy

Obuwie

  • Wodoodporne buty trekkingowe
  • Buty do użytku w obozie np. adidasy
  • Skarpetki

Inne

  • Czapka z daszkiem lub kapelusz
  • Latarka, najlepiej czołówka
  • Okulary przeciwsłoneczne

Rzeczy osobiste

  • Kosmetyczka (mydło, szczoteczka i pasta, papier toaletowy, wilgotne chusteczki)
  • Ręcznik
  • Krem z filtrem przeciwsłonecznym (min. 20)
  • Plastikowe worki do zabezpieczenia np. aparatu  

Apteczka

  • Aspiryna
  • Leki przeciwbiegunkowe
  • Tabletki na gardło
  • Tabletki antymalaryczne
  • Tabletki przeciwbólowe
  • Bandaż elastyczny
  • Plastry na odciski
  • Krem natłuszczający
  • Krem bakteriobójczy
  • Krople do oczu
  • Repelent na komary

Rzeczy dodatkowe

  • Aparat i zapasowe baterie
  • Lornetka
  • Napoje energetyczne w proszku
  • Scyzoryk
  • Plastikowe worki na ubrania  
  • Batony energetyczne
  • Statyw

WIZY - Tanzania

  • Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Koszt 50 USD.
  • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. 
  • Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem środków wystarczających na jego zakup oraz na sfinansowanie kosztów pobytu (kwota wymagana na dzień pobytu nie jest określona). Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej KILIMANDŻARO trekking na Dach Afryki pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu 3 posiłki dziennie podczas trekkingu. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.