Indie Wschodnie, Bangladesz + ANDAMANY

Indie Wschodnie, Bangladesz + ANDAMANY
Dostępne terminy i ceny:

  • Forma aktywności: Wyprawy
  • Kraje: AZJA
  • Wyżywienie: własne
  • cena: 8 500 PLN

INDIE wschodnie, BANGLADESZ – 23 dni (+ 6 dni Andamany dla chętnych)

Wycieczka do Indii Wschodnich i Bangladeszu. Dopiero od niedawna tereny gdzie się udajemy mogą być odwiedzane przez obcokrajowców i powoli odsłaniają się ich tajemnice. Wschodnie rejony Indii to krainy mało znane, niezmiernie zróżnicowane kulturowo, etnicznie i geograficznie. Od lasów namorzynowych na południu, przez egzotyczne wyspy Zatoki Bengalskiej, wielkie rozlewisko Gangesu, dżungle u podnóży Himalajów, aż po ich pustynne szczyty.

Kraje te zamieszkują wyznawcy rozmaitych religii: Buddyzmu Tybetańskiego, Hinduizmu, Islamu i tysiąca religii plemiennych. W trakcie naszej podróży odwiedzimy muzułmański Bangladesz z jego zatłoczoną i kolorową stolicą Dhaką. Odwiedzimy stan herbacianych pól – Assam oraz krainę dzikich plemion, dżungli i największych na świecie monsunów – Meghalaye. Indie Wschodnie zamieszkują plemiona etnicznie zbliżone do mieszkańców Birmy.

Kolejny stan to himalajskie, buddyjskie księstwo Sikkim – południowa część Tybetu. Powędrujemy u podnóża ośmiotysięcznika Kanczendzongi, odwiedzimy tybetańskie klasztory.

Na koniec chętni polecą na egzotyczne Andamany – górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Będziemy wypoczywać na pięknych plażach, nurkować i spacerować po dżungli.

1 DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ- Puri
Przesiadka na samolot do Bhubaneswar. Wieczorny przylot do tropikalnej Orissy. Przejazd do Puri. Zakwaterowanie blisko oceanu. Orissa położona jest nad brzegiem Zatoki Bengalskiej. Jest to kraina wielu plemion o oryginalnej kulturze i tożsamości. Kolacja i nocleg.

3 DZIEŃ – Bhubaneswar, Konark
Zwiedzanie starego, pełnego dziedzictwa religijnego Bhubaneswar: Lingaraj Mandir (54-metrowa świątynia i jej bogaty religijnie kompleks), Bindu Sagar – zbiornik ze świętą wodą ze wszystkich świętych rzek i jezior (fakultatywnie kąpiel oczyszczająca ze wszystkich grzechów). Zwiedzanie imponującej, legendarnej Świątyni Słońca w Konark (ok. 5 $). Wieczorem plażowanie w okolicach Konark. Przejazd do Bhubaneswar. Powrót do Puri. Nocleg.

4 DZIEŃ – Puri
Zwiedzenie Puri, jednego z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Indiach (tu ukryty jest ząb Buddy). Odwiedzimy 58-metrową świątynię Jagannatha – inkarnacji boga Wisznu. Spacer wśród wielobarwnego tłumu hinduskich pielgrzymów. Odwiedziny wioski rybackiej. Na kolacje: owoce morza. Całonocny przejazd  pociągiem do Kalkuty.

5 DZIEŃ – Kalkuta
Poranny przyjazd do Kalkuty. Zwiedzanie: Victoria Memorial – monumentalna budowla mieszcząca muzeum panowania brytyjskiego w Indiach, otoczona przepięknym parkiem (ok. 3 $), Katedra Św. Pawła oraz Planetarium Birlich, szpital–hospicjum założone przez Św. Matkę Teresę z Kalkuty, a następnie dom i grób Matki Teresy. Przejazd najstarszym metrem w Azji do zbudowanej w 1809 roku Świątyni Kali – krwiożerczej bogini, której składa się ofiary ze zwierząt. Nocleg w Kalkucie.

6 DZIEŃ – Dhaka (Bangladesz)
Przejazd do stolicy Bangladeszu – Dhaki (autobus/pociąg). Wieczorem zakwaterowanie i spacer po mieście. Nocleg.

7 DZIEŃ – Dhaka
Zwiedzanie Dhaki. Wędrówka przez Stare Miasto pełne krętych i wąskich uliczek. Odwiedziny gwarnego bazaru Chowk Bazaar. Spacer zatłoczonymi ulicami miasta. Zwiedzanie: Mogolski Fort Lalbagh wybudowany przez syna Aurangzeba, port Sadarghat, gdzie przepłyniemy się łodzią po jednej z najbardziej niezwykłych rzek w Azji. Nocleg.

8 DZIEŃ – Sonargaon
Całodniowa wycieczka do dawnej stolicy Bangladeszu – Sonargaon. Spacerujemy wśród starej zabudowy miasta pamiętającej lepsze czasy. Obserwujemy codzienne życie mieszkańców. Zwiedzamy muzeum i okolice. Nocleg w Sonargaon lub w Dhace.

9 DZIEŃ – Dhaka – Khulna
Przejazd do Khulny. Zakwaterowanie i spacer uliczkami miasta po gwarnych bazarach. Nocleg w Khulna.

10 DZIEŃ – Bagerhat, rejs po dorzeczu Gangesu
Wcześnie rano krótkie zwiedzanie Bagerhat – miasta z odległych czasów ze starą islamską architekturą, kolebki Islamu w Bangladeszu. Odwiedzimy meczet Shait Gumbat, największy w Bangladeszu. Zakwaterowanie na Rocket (starą, brytyjską, drewnianą łódź) do kwater pierwszej klasy. Płyniemy całą dobę dorzeczem Gangesu, oglądając wsie i miasteczka. Po drodze spotykamy wielu ciekawych ludzi. Poznajemy niezwykły, wodny świat Bangladeszu. Nocleg na łodzi.

11 DZIEŃ – Sylhet
Poranne przypłynięcie do Dhaki na Saderghat. Przejazd autobusem do Sylhet. Nocleg.

12 DZIEŃ – Shillong (Indie)
Jedziemy autobusem do granicy indyjskiej. Przejście granicy i dalsza podróż do Shillong – stolicy stanu Meghalaya. Nocleg w Shillong.

13 DZIEŃ – Shillong
Shillong – stolica spokojnego, górskiego stanu Meghalaya, gdzie padają największe deszcze monsunowe na świecie. Miasto jest ojczyzną matrylinearnego plemienia Khalsi. Spacer i zwiedzanie miasta: Bazar Bara – kolorowy bazar warzywny, gdzie handlują lokalni mieszkańcy, Jezioro Ward i Park Lady Hydria. Fakultatywna wycieczka nad wodospady Bishop i Beadon.

14 DZIEŃ – Ćerapundźi
Wycieczka do Ćerapundźi – miasta położonego przy granicy z Bangladeszem, zamieszkałego przez ludność Khalsi. Ze szczytów gór roztacza się imponująca panorama na równiny Bangladeszu oraz wodospady Nohkalikai. Powrót do Shillong i przejazd do Guwahati – stolicy Assamu. Nocny przejazd pociągiem do Bengalu Zachodniego – New Jalpaiguri.

15 DZIEŃ – Dardżyling
Przejazd do Dardżylingu (ok. 80 km), spokojnego miasta położonego na górskich zboczach, dawnej letniej stolicy Bengalu słynącej z upraw herbaty. Miasto ma kosmopolityczny charakter, mieszkają tu przedstawiciele wielu różnych nacji: Tybetańczycy, Nepalczycy, Lepczowie. Nad miastem góruje Kanczendzonga (8.598 m n.p.m.). Do dzisiaj pozostało tutaj wiele pamiątek brytyjskiego panowania kontrastujących z tybetańskim, nepalskim i bengalskim charakterem miasta. Spacer po mieście. Nocleg.

16 DZIEŃ – Dardżyling
Odwiedziny obozu dla uchodźców tybetańskich i Instytutu Himalaizmu, wizyta w jednym z ogrodów herbacianych, odwiedzamy tybetańskie świątynie i kościoły chrześcijańskie. Zakupy. Dardżyling to najlepsze miejsce na zakup tybetańskiego rękodzieła i innych pamiątek. Na kolację najlepsze tybetańskie jedzenie. Nocleg.

17 DZIEŃ – Gangtok
Wyjazd przed świtem na popularny Tiger Hill (punkt widokowy). Oglądamy wschód słońca. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na Kanczendzongę, trzecią najwyższą górę świata. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Mount Everest i Makalu – najwyższe szczyty świata.
Po śniadaniu przejazd do stolicy Sikkimu – Gangtoku. Sikkim – jeszcze niedawno niezależne królestwo leżące w Himalajach i u ich podnóża. Po drodze zatrzymujemy się po zezwolenia na wjazd. Wieczorem dla chętnych impreza w jednym z licznych klubów (mieszkańcy Sikkimu uwielbiają m.in. rocka). Nocleg w Gangtoku.

18 DZIEŃ – Gangtok
Gangtok to miasto o bogatej mieszance etnicznej, zamieszkałe przez Lepczów, Bhutia, Nepalczyków, Tybetańczyków, Bhotijów i Indusów. Spacer i zwiedzanie miasta: Klasztor Enczej, Instytut Tybetologii Namgjal, przejazd kolejką linową nad miastem.
Wycieczka do Klasztoru Rumtek – głównej siedziby tybetańskiej szkoły Kagjupa (Czarnych Czapek) i siedziby jej przełożonego Karmapy. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla Tybetańczyków. Klasztor mieści w swoich zbiorach bogatą kolekcję eksponatów przywiezionych z Tybetu. Powrót do Gangtoku. Kolacja w restauracji tybetańskiej. Możliwość skorzystania z masażu ajurwedycznego. Zakupy. Nocleg.

19 DZIEŃ – Comgo
Całodzienna wycieczka nad jezioro Comgo (3.780 m n.p.m.) – ok. 20 $. Malownicze jezioro leży tuż przy granicy z Tybetem i prowadzi do niego kręta, górska droga. Dla chętnych przejażdżka na  jakach. Nocleg w Gangtoku.

20 DZIEŃ – Pelling
Poranny przejazd do miasteczka Pelling (najlepszy widok na Kanczendzongę) – Zachodni Sikkim. Piesza wycieczka do klasztoru Pamayangtse, jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów w Sikkimie, należący do najstarszego odłamu religii tybetańskiej – Ningmapy. Zwiedzanie malowniczych okolic. Nocleg.

21 DZIEŃ – Pelling
Minitreking po okolicy u podnóża Kanczendzongi.

22 DZIEŃ – Siliguri,Delhi
Przejazd do Siliguri. Transfer na lotnisko. Lot do Delhi. Ostatnie zakupy. Nocleg w Delhi.

23 DZIEŃ
Przylot do Warszawy. Pożegnanie z grupą.

 

ANDAMANY – 6 dni

Koszt od 450 $**

23 DZIEŃ – Port Blair
Nad ranem transfer na lotnisko i wylot na Andamany. Lądowanie w Port Blair, stolicy archipelagu, położonej na wyspie Południowy Andaman. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: stare brytyjskie więzienie, muzeum antropologiczne. Zachód słońca na jednej z plaż. Na kolację: miejscowe owoce morza.
Andamany to górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Są oddalone ok. 1200 km od południowo-wschodniego wybrzeża Indii. Początkowo były zamieszkiwane przez ludy negroidalne, których ostatni przedstawiciele żyją po dziś dzień w tradycyjny sposób w rezerwatach. Pochodzenie tych tubylców nie jest znane. Jest to jedno z ostatnich miejsc na świecie, w którym kultura plemienna nie uległa skażeniu.

24 DZIEŃ – Havelock
Rejs na wyspę Havelock, gdzie odpoczniemy na egzotycznych, rajskich plażach. Ze względu na oddalenie od cywilizacji, Andamany są rzadko odwiedzane przez turystów. Można tu odpoczywać w ciszy i spokoju, z dala od ruchu turystycznego. Tutaj czas płynie wolniej. Nocleg na wyspie.

25–26 DZIEŃ Havelock
Dalszy odpoczynek na rajskiej wyspie. Odcinamy się od reszty świata. Spacery po dżungli, plażowanie. Odwiedzimy piękne, bardzo różniące się od siebie plaże. Dla chętnych możliwość nurkowania na andamańskich rafach (2 godz., 2 zejścia pod wodę, ok. 110 $).

27 DZIEŃ – Port Blair
Powrót promem do Port Blair. Dalsze zwiedzania miasta. Ostatnie zakupy. Wieczorem impreza pożegnalna.

28 DZIEŃ – Kalkuta/Delhi
Wylot do Kalkuty lub Delhi. Przesiadka na samolot do Europy.

29 DZIEŃ
Przylot do Warszawy. Pożegnanie z grupą.

**Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.).

Cena zawiera: przeloty Warszawa - Delhi - Warszawa, Delhi - Bhubaneswar, Bagdogra - Delhi, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, 24 godzinny rejs łodzią - rocket (1 klasa, pokoje dwuosobowe)

Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 10-15 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków, wizy do Bangladeszu (ok. 50 $), wizy indyjskiej.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

W celu wyrobienia wizy indyjskiej oraz bangladeskiej (wizę do Bangladeszu załatwiamy w Hadze lub Berlinie) należy dostarczyć do biura, 35 dni przed terminem wyjazdu:

– paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, z 3 wolnymi stronami
– 7 aktualnych zdjęć paszportowych (do wiz i zezwoleń)
– wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy do Indii (szczegółową instrukcję wypełniania wniosku wysyłamy e-mailem do uczestników wyprawy)

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Generalnie możemy spodziewać się raczej wysokich temperatur. Wyjątkiem będą góry, gdzie może być znacznie chłodniej. Sporadycznie może przydać się cieplejsze ubranie, np. na trekkingu czy nad jeziorem Tsomgo.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

Trekking:
– wygodne buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę, polar, kurtka trekkingowa, może się przydać peleryna przeciwdeszczowa (prawdopodobieństwo deszczu niewielkie)
– koniecznie kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– bielizna termoaktywna, przydatna na dużych wysokościach

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór (na trekking) i/lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– ręcznik plażowy
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach, gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza ceny proponowana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Kuchnia bangladeska jest do niej bardzo podobna. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, szczególnie kurczaka, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich – głównie w Bangladeszu.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W Bangladeszu bardzo popularny jest kurczak tandori. W Sikkimie powszechna jest kuchnia tybetańska: pierogi momo, zupa thukpa i inne.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego,
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione
– w Bangladeszu nie można kupić alkoholu

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Pociągi – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Inne środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki i dżipy w górach
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody. Na łodzi w Bangladeszu śpimy w kajutach dwuosobowych 1 klasy.

W Indiach w standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

Trekking:
– bardzo proste i skromne pokoiki w wioskach
– często łazienka na zewnątrz
– ciepła woda jest donoszona w wiaderkach

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Indiach, Bangladeszu częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.
W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.
Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

Indie Wschodnie, Bangladesz + ANDAMANY to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.