Magiczny Nepal

Magiczny Nepal
Dostępne terminy i ceny:

Ostatnie wolne miejsca !

Podróż do magicznego Nepalu...

Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. Na północy kraju znajdują się najwyższe góry świata Himalaje – z wieloma ośmiotysięcznikami.

Środkowy Nepal to niższe góry zamieszkałe przez ludy pochodzenia tybetańskiego i indyjskiego. Na południu kraju znajduje się płaska i gorąca kraina – Terai. Nepal to prawdziwy tygiel religii, kultur i narodów, które nauczyły się żyć ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając.

Nasz pobyt zaczniemy od zwiedzania Doliny Katmandu...

Przeniesiemy się w czasie spacerując po starożytnych miastach królewskich Katmandu, Patanie czy Bhaktapur. Miasta te są pełne starej, ceglanej zabudowy oraz wielopiętrowych świątyń, poświęconych hinduistycznym i tybetańskim bóstwom. Odwiedzimy miejsca, gdzie żyją uchodźcy z Tybetu m.in. Bodhanath, gdzie wybudowano olbrzymią stupę.

Przy dobrej pogodzie, z położonego nad doliną Nagarkot, zobaczymy wspaniałą panoramę Wysokich Himalajów. Po raftingu na rzece Trisuli pojedziemy do Parku Narodowego Chitwan, gdzie udamy się na safari w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Będzie to również czas odpoczynku i relaksu. Ze spokojnej Pokhary wyruszymy na trekking w Himalaje.

Od nas zależy czy polecimy daleko w doliny górskie pod samym Tybetem, czy powędrujemy na bliższe Poon Hill (3.210 m n.p.m.). Będzie również możliwość spędzenia czasu w wioskach u podnóża Himalajów przypominających przepiękne skanseny. 

1-2 DZIEŃ

Wylot z Polski z przesiadką w jednym z portów europejskich oraz w Delhi. Lądowanie w Katmandu. Zakwaterowanie, wymiana pieniędzy. Kolacja. Spacer po gwarnej i kolorowej dzielnicy Thamel. Nocleg.

3 DZIEŃ – Katmandu

Zwiedzanie miasta: Stupa Swayambhunath – górująca nad doliną starożytna świątynia, gdzie rytuały odprawiają zarówno hinduiści jak i buddyści (2$), Durbar Squere – główny plac miasta pełnego piramidalnych świątyń o spadzistych, wielokondygnacyjnych dachach, tutaj również mieszka żywa bogini Kumari. (9$) Przejazd do starożytnego Patanu, kiedyś jednego z trzech królewskich miast w dolinie Kathmandu (to najstarsza część doliny, 9$). Zwiedzanie Złotej Świątyni i Durbar Squere. Kolacja na Thamelu: smaczne steki lub „fantazyjna” kuchnia newarska.

4 DZIEŃ – Katmandu

Fakultety: lot u podnóża Himalajów (ok. 160 $), skok na bungee (90-100 $). Zwiedzanie okolic Katmandu: Kompleks świątyń Pashupatinath (ok. 9 $) należących do wcielenia Śiwy – Pana Zwierząt, to również słynne miejsce kremacji. Nocleg w Katmandu.

5 DZIEŃ – Bhaktapur, Nagarkot

Zwiedzanie starożytnego, zabytkowego  Kiritpur, gdzie newarska kultura nie zmieniła się od stuleci. Przejazd do Bhaktapuru – kolejnego z miast królewskich w dolinie Katmandu. Miasto to żywy skansen, gdzie w otoczeniu bogato zdobionych świątyń, budynków i placów toczy się powoli życie codzienne mieszkańców (wstęp 14$). Przejazd na nocleg do położonego na wzgórzach Nagarkot. Przy dobrej pogodzie można ujrzeć stąd rozległą panoramę Himalajów.

6 DZIEŃ – Nagarkot, Katmandu

Spacer po okolicy. Przejazd do największego w Nepalu osiedla dla uchodźców tybetańskich – Bodhnath, pełnego świątyń i klasztorów (2$).  Znajduje się tu największa w Nepalu stupa (lista UNESCO). Obiad w kafejce tybetańskiej. Wieczorem zakupy. Odpoczynek w jednym z pubów lub restauracji w Katmandu.

7 DZIEŃ – Chitwan

Poranny wyjazd do Parku Narodowego Chitwan, położonego na równinach Terai – nizinnych terenach Nepalu. Jedziemy górską doliną rzeki Trisuli. Dla chętnych rafting rzeką Trisuli (ok. 30 $). Przyjazd do parku. Zakwaterowanie w bungalowach w spokojnej wiosce Sauraha. Wieczorne ognisko.

8 DZIEŃ – Chitwan

W Parku żyją tygrysy, słonie, nosorożce, dwa rodzaje krokodyli i wiele innych gatunków zwierząt. Zwiedzanie parku: safari na słoniach przez dżunglę – można zobaczyć nosorożce, spacer po dżungli, kąpiel ze słoniami w rzece Rapti, spływ czółnami po rzece, odwiedzimy też sierociniec dla słoni. Wieczorek kulturalny z muzyką i tańcami lokalnego plemienia Tharu.

9 DZIEŃ – Pokhara

Wyjazd do spokojnej i zielonej Pokhary, położonej nad malowniczym jeziorem Phewa. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć piękne widoki masywu Annapurny (8.091 m n.p.m.) oraz świętą górę boga Śiwy – Machapuchhare (6.993 m n.p.m.). Nocleg w Pokharze.

10-13 DZIEŃ – trekkingi do wyboru (fakultety)

Opcja 1
Trekking u podnóża Annapurny: Jomson i Muktinath, w pobliżu legendarnej krainy Mustang, niedaleko granicy z Tybetem.

1 dzień
Lot do Jomson położonego na wysokości 2.713 m n.p.m. zamieszkanego przez ludność Thakali. Udajemy się do Kagbeni – ok. 4 godz. (2.810 m n.p.m.). Okoliczne tereny zamieszkują ludy pochodzenia tybetańskiego. Kagbeni znajduje się blisko stolicy legendarnego królestwa Mustang – Lo Monthang. Nocleg w Kagbeni.
2 dzień
Strome podejście do Muktinath (3.700 m n.p.m.), otaczają nas pustynne, wysokogórskie krajobrazy, po drodze mijamy wioski Khingar (3.200 m n.p.m.) i Jharkot (3.500 m n.p.m.). Muktinath to święte miejsce zarówno dla hinduistów jak i buddystów, można tu zobaczyć wielu pielgrzymów, indyjskich świętych mężów – Sadhu oraz tybetańskich handlarzy. Odwiedzimy świątynie buddyjskie i świątynie boga Wisznu.
3 dzień
Powrót do Jomson. Nocleg w Jomson.
4 dzień
Wylot do Pokhary. Odpoczynek w Pokharze.

Cena: łączny koszt trekkingu to 260-290 $, w tym bilet lotniczy do Jomson (160-180 $), noclegi (ok. 20 $), zezwolenie (ok. 30 $), koszt przewodnika (w zależności od liczby osób 50-60 $).

Opcja 2
Trekking na Poon Hill (3.210 m n.p.m.) – mała pętla u podnóża Annapurny (8.091 m n.p.m.).

1 dzień
Przejazd do miejscowości Nayapul, gdzie zaczynamy 5-6 godzinną trasę. Po drodze obiad w miejscowości Tikhedunga (1.570 m n.p.m.), a następnie wspinaczka po skalnych schodach do Ulleri (1.960 m n.p.m.). Nocleg w Ulleri.
2 dzień
Trekking do Ghorepani – ok. 4 godz. (2.840 m n.p.m.). Popołudniowe wejście na Poon Hill – ok. 1 godz. (3.210 m n.p.m.). Poon Hill to jeden z najlepszych punktów widokowych w Nepalu. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć góry Dhaulagiri (8.167 m n.p.m.), Annapurnę (8.091 m n.p.m.), Machhapuchhapure (Rybi Ogon). Nocleg w Ghorepani.
3 dzień
Dla chętnych wejście na wschód słońca na Poon Hill. Dziś czeka na nas najdłuższy dzień trekkingu, 8-10 godzin. Wędrujemy u podnóża masywu Annapurny. Z trasy rozciągają się piękne widoki. Idziemy przez porośnięty mchem las deszczowy. Nocujemy w wiosce Gurungów – Ghandruk (1.940 m n.p.m.).
4 dzień
Powrót do Nayapul – ok. 4 godz. Spacerujemy rozłożystą doliną u podnóża ośnieżonych Himalajów. Powrót do Pokhary.

Cena: łączny koszt trekkingu 100-120 $, w tym transport i noclegi 40- $, zezwolenie (ok. 30 $), koszt przewodnika (w zależności od liczby osób 30-40 $).

Opcja 3*
– spacery i zwiedzanie okolic Pokhary: Stupa Spokoju wybudowana przez Japończyków, okolice jeziora Begnas
– wizyta w okolicznych wioskach zamieszkałych przez plemiona pochodzenia tybetańskiego, takich jak Gurungowie, Magarowie i inni
– wizyta w lokalnych muzeach, wodospady Devi (olbrzymi strumień wody, który znika między skałami, żeby pojawić się naprzeciwko w wielkiej dolinie), wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich

*Koszt zostanie oszacowany w oparciu o liczbę uczestników.

14 DZIEŃ – Pokhara, Katmandu

Wycieczka taksówkami (ostatni odcinek pieszo) na wschód słońca na górze Sarangkot – punkt widokowy na masyw Annapurny (Annapurny Południowej, Dhaulagiri i pasma Langtang Himal), przy sprzyjającej pogodzie widać tzw. „zapalanie się szczytów”, zejście lub powrót taksówkami do Pokhary. Powrót do Katmandu. Ostatnie zakupy. Impreza. Nocleg w Katmandu.

15-16 DZIEŃ

Powrót do Polski z przesiadką w Delhi i jednym z europejskich portów lotniczych.

**Wyprawa organizowana zgodnie z prawem bhutańskim za pośrednictwem lokalnego biura podróży. Ustawowa cena to 250 $ za 1 osobę za 1 dzień pobytu. Cena zawiera wszelkie koszty związane z uczestnictwem w wyprawie (transport na miejscu, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu). Do tego dochodzą koszty biletu lotniczego Kathmandu-Paro-Kathmandu (ok. 400-450 $) oraz koszty pilota.

Cena zawiera:

 •  przeloty Warszawa-Kathmandu-Warszawa
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • noclegi
 • transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi)
 • koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • opiekę pilota

Cena nie zawiera: 

 • kosztów wyżywienia (ok. 10 $ dziennie)
 • zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy)
 • biletów wstępu
 • napiwków
 • wizy nepalskiej (ok. 40 $)

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

DOKUMENTY

W celu wyrobienia wizy nepalskiej należy zabrać ze sobą na wyprawę paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju i 1 aktualne zdjęcie paszportowe. Wizę wyrabiamy na granicy, po przylocie.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Na południu kraju mogą być upały. W górach na trekkingu temperatura może spadać o poranku nawet do 0 st. C (przy Poon Hill). W Katmandu i Pokharze temperatura może wynosić 10-25(30) st. C.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

Trekking:
– wygodne buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę, polar, kurtka trekkingowa, może się przydać peleryna przeciwdeszczowa (prawdopodobieństwo deszczu niewielkie)
– lekki śpiwór
– koniecznie kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– bielizna termoaktywna, przydatna na dużych wysokościach
– szalik, czapka, rękawiczki (można kupić w Katmandu lub Pokhara)

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu (szczególnie na trekkingu)
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– można zabrać nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci  często chorują na próchnicę)

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie nepalskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w miastach: Katmandu i Pokhara i nie zawsze działają.

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

Podczas trekkingu może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj jest zmęczenie, krótki, urywany oddech, bóle i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. W nocy w Jhomson, Kagbeni czy Muktinath odczujemy zmianę. Mogą zdarzyć się problemy z zaśnięciem i wystąpić powyższe objawy.

W trakcie trekkingu tempo marszu będzie zawsze dostosowane do wszystkich uczestników. Będzie również czas na odpoczynek.

JEDZENIE

Kuchnia nepalska jest pełna niespodzianek. Bardzo przypomina kuchnię indyjską. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa. Powszechne jest jedzenie mięsa z bawoła. W Katmandu można kupić sery z mleka jaka i mleka krowiego. Jest tez kilka dużych marketów z jedzeniem.

Typowe nepalskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw. Najbardziej popularne są jednak ryż i dal. W miejscach turystycznych jest duży wybór restauracji oferujących dania wielu kuchni świata. Popularna jest kuchnia tybetańska: pierogi momo czy zupa thukpa.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru,
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami,
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego,
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki, minibusy
– motoriksze lub riksze rowerowe

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach nepalskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki nepalskie, dlatego warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Nepalu w standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

Trekking:
– bardzo proste i skromne pokoiki w wioskach
– często łazienka na zewnątrz
– ciepła woda jest donoszona w wiaderkach
– częsty brak prądu

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 1,5 – 2 złoty za minutę.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się częste są awarie prądu. Prąd może być dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

Magiczny Nepal to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.