Ekwador i Kolumbia + Galapagos

Ekwador i Kolumbia + Galapagos

EKWADOR i KOLUMBIA – 24 dni + 5 dni na Galapagos dla chętnych

Ekwador i Kolumbia to kraje wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe. Tereny te są niezwykle zróżnicowane przyrodniczo: od  niezdobytych andyjskich szczytów, po dzikie dżungle Amazonii. Żyje tu wiele egzotycznych gatunków zwierząt: anakondy, kapibary, piranie, a w górach wikunie i kondory. Mieszkańcy to ciekawa mieszanka etniczna: rodowici Indianie, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników.

Podróżowanie po Kolumbii i Ekwadorze jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Zaczynamy od pełnej zabytków Bogoty. Kolejne miejsce to położona nad Morzem Karaibskim kolonialna Cartagena, gdzie czekają nas spacery starymi, zabytkowymi uliczkami, a także wypoczynek. Z Cartageny pojedziemy do Santa Marta, gdzie w Parku Narodowym Tayrona zobaczymy jedne z najpiękniejszych plaż na świecie i udamy się na spacery po dżungli. Następnie czeka nas przelot do Cali, gdzie rozpocznie się nasza andyjska przygoda w krainie Indian. Odwiedzimy najstarsze stanowiska archeologiczne kultury prekolumbijskiej, ukryte głęboko w dżungli.

Wreszcie dotrzemy do Ekwadoru i miejscowości Otavalo, gdzie w każdą sobotę odbywa się wielki indiański market. W Quito – stolicy Ekwadoru, będziemy spacerować zabytkowymi, stromymi uliczkami, zwiedzimy piękne, bogato zdobione kościoły i udamy się do „środka świata” na równiku. Dalej na południe odwiedzimy parki narodowe pełne majestatycznych, ośnieżonych szczytów wulkanów. Zobaczymy Cotopaxi i Chiomborazo – najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek. Będziemy też spacerować kalderą wulkanu Quilotoa, w którego wnętrzu znajduje się olbrzymie jezioro. Na koniec odpoczniemy w starej, kolonialnej Cuence.

1 DZIEŃ

Wylot z Warszawy do Bogoty, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Bogota

Zwiedzanie kosmopolitycznej stolicy Kolumbii. Spacer uliczkami najstarszej części miasta La Candelaria oraz nieco młodszej La Catedral, wśród malowniczych zabudowań z okresu kolonialnego i początków republiki. Odwiedzamy zabytkowe kościoły: San Francisco (świętego Franciszka) z 1567 r., San Ignacio (świętego Ignacego), katedrę La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Placu Bolivara). Dla chętnych wizyta w jednym z licznych muzeów: Muzeum Złota, Muzeum Kolonialnym czy Muzeum Archeologicznym. Nocleg w Bogocie.

3 DZIEŃ – Cartagena

Przelot do Cartageny, położonej na północy Kolumbii, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Zakwaterowanie. Cartagena została założona w 1533 roku przez Hiszpanów i jest „perełką” architektury kolonialnej w Ameryce Południowej. Zwiedzanie miasta: liczne stare kościoły i place m.in. Kościół Świętego Piotra Clavera, Katedra, spacer kolonialnymi ulicami oraz po murze obronnym wzdłuż wybrzeża. Na zachód słońca wspinamy się na mury San Felipe de Barajas – olbrzymiej, silnie ufortyfikowanej cytadeli. Stąd roztacza się piękny widok na miasto. Nocleg w Cartagenie.

4 DZIEŃ – Cartagena

Przejazd autobusem rejsowym do Santa Marta, najstarszego miasta Kolumbii, założonego w 1525 roku. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: Katedra, Casa de la Aduana, spacer wzdłuż wybrzeża, kąpiel na jednej z plaż. Nocleg w Santa Marta.

5 DZIEŃ – Santa Marta, Park Narodowy Tayrona

Po południu wyjazd do Parku Narodowego Tayrona (wstęp do parku ok. 15 $). Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Spacer przez dżunglę na piękne i dzikie plaże Morza Karaibskiego. Nocleg w hamakach nad morzem.

6 DZIEŃ – Park Narodowy Tayrona

Plażowanie i spacery po parku. Powrót do Santa Marta. Nocleg.

7 DZIEŃ – Medellin, Salento

Poranny wylot do Medellin – miasta o niechlubnej sławie, gdzie mieszkał Pablo Escobar jeden z największych mafiosów, przywódca kartelu narkotykowego. Przejazd do malowniczej miejscowości, skansenu – Salento, położonej pośród zielonych gór, gdzie rosną najwyższe  palmy  świata – palmy woskowe oraz znajdują się liczne plantacje kawy (zona cafetera). Nocleg w Salento.

8 DZIEŃ – Dolina Cocora

Dziś dzień przeznaczony na wycieczki piesze w parku narodowym Los Nevados. Będziemy spacerowali Doliną Cecora pośród wysokich palm woskowych i subtropikalnej zieleni. Wieczorny spacer po kolorowym Salento. Nocleg.

9 DZIEŃ – San Cipriano

Przejazd do Cali – miasta słynącego z Salsy. Dalszy przejazd do wioski San Cipriano – miejscowości położnej w dżungli, zamieszkałej głównie przez potomków czarnych niewolników. Ostatni odcinek trasy pokonujemy drezyną. Nocleg w okolicy.

10 DZIEŃ – Popayan

Wycieczka nad wodospad i kąpiele.  Powrót do Cali i dalszy przejazd do Popayan.

11 DZIEŃ – do San Augustin

Przejazd do Narodowego Parku Archeologicznego – San Agustin, jednego z najstarszych stanowisk archeologicznych w Ameryce Południowej. San Augustin (lista UNESCO) słynie z setek prekolumbijskich kamiennych rzeźb ludzi, zwierząt i bóstw. Najstarsze mają około 5,3 tysiąca lat. Dookoła znajduje się około 20 stanowisk archeologicznych. Nocleg w San Augustin.

12  DZIEŃ – San Agustin

Całodniowe zwiedzanie San Agustin i okolic. Zwiedzamy Park Archeologiczny z dużą liczbą kamiennych posągów. Dżipami odwiedzamy kolejne stanowiska archeologiczne: Obando, El Palmar, Alto del Los Idolos, Isnos, Alto de las Piedras. Nocleg w San Augustin.

13 DZIEŃ – Popayan

Powrót do Popayan. Zwiedzanie starego, malowniczego centrum miasta: Kościół Św. Franciszka, Santo Domingo, Bazylika i inne. Nocleg w Popayan.

14 DZIEŃ – Otavalo (Ekwador)

Całodniowy przejazd do Otovalo. Przekraczamy granicę z Ekwadorem. Przejazd do indiańskiego miasteczka Otavalo, położonego u podnóża wulkanu Imbabura. Nocleg w Otavalo.

15 DZIEŃ – Otavalo

W Otavalo w każdą sobotę odbywa się kolorowy indiański market, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają rękodzieło, zwierzęta, warzywa i egzotyczne owoce, takie jak tomate del arbol (pomidor z drzewa), babako, guanabana czy naranjilla. Na targu można kupić ciekawe, indiańskie pamiątki (wyroby z wełny lamy i alpaki, kolorowe chusty, etniczną biżuterię czy indiańskie instrumenty). Spacer po okolicy. Dla chętnych wycieczka nad Lagunę Quicocha (jezioro) położoną wewnątrz wulkanu. Nocleg w Otavalo.

16 DZIEŃ – Quito

Wcześnie rano przejazd do stolicy Ekwadoru – Quito (2.850 m n.p.m). Spacer stromymi uliczkami starego miasta. Zwiedzanie: Klasztor i Plac Św. Franciszka, Muzeum Franciszkańskie, Plac Wolności, Katedra, Kościół La Compana de Jezus. Na kolację ceviche. Nocleg w Quito.

17 DZIEŃ – równik

Wycieczka do „środka świata” – Mitad del Mundo. Zwiedzamy muzeum etnograficzne położone na równiku oraz małe muzeum, gdzie zabawimy się przeprowadzając doświadczenia fizyczne wykonalne tylko tutaj, obrazujące działanie sił Coriolisa (ok. 5 $). Popołudniowy przejazd do małej miejscowości Latakunga – bazy wypadowej w okoliczne góry. Nocleg w Latakunga.

18 DZIEŃ – Cotopaxi

Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Cotopaxi (20-30 $). Wulkan Cotopaxi to drugi najwyższy szczyt Ekwadoru (5.897 m n.p.m.) Wjeżdżamy na wysokość 4.500 m n.p.m. skąd podchodzimy kolejne 300 m do schroniska Jose Rivas. Odpoczynek nad Jeziorem Limpiopungo. Powrót na nocleg do Latakunga.

19 DZIEŃ – Quilotoa

Wycieczka przepiękną andyjską trasą do laguny Quilotoa. Jedziemy do krateru Quilotoa (3.854 m n.p.m.). Po drodze odwiedzamy kolorowe, indiańskie wioski. Chętni udadzą się na kilkugodzinny spacer kalderą wulkanu Quilotoa lub na dno krateru – zejście 250 m (ok. 3 $). Na nocleg jedziemy w stronę wulkanu Chiombrozo.

20 DZIEŃ – Riobamba, Chimborazo

Wycieczka pod wulkan Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek – 6.310 m n.p.m.) do La Reserva de Producción de Fauna Chimborazo (ok. 10 $). Kolejny wulkan w okolicy to Carihuairazo (5.020 m n.p.m.), ósmy najwyższy w Ekwadorze. W parku możemy zobaczyć wikunie, dziki, alpaki i lamy. Spacery na dużych wysokościach powyżej 4 tys. m n.p.m. Dalszy przejazd w stronę Cuenca.

21 DZIEŃ – Cuenca

Przejazd do Cuenca (2.530 m n.p.m.). Zwiedzanie starego, kolonialnego centrum. Miasto było kiedyś jedną z największych inkaskich siedzib – Tomebamba. Na przełomie XVI i XVII wieku zostało zasiedlone przez Hiszpanów. Z tamtych czasów pochodzi cześć zabytkowej zabudowy miasta (UNESCO). Nocleg w Cuenca.

22 DZIEŃ – Cuenca

Zwiedzanie miasta: Park Calderon, Catedral de la Inmaculada Concepcion, Plac i Kościół Św. Sebastiana, Kościół i Plac san Blas, Plazoleta del Carmen i inne.  Przejazd do Guayaquil.

23 (24) DZIEŃ

Powrót do Polski z przesiadkami.

 

GALAPAGOS: cena 4000 zł (przy 5 osobach)

1 (23) DZIEŃ – wyspa Santa Cruz
Przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Przeprawa promowa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz. Dzisiaj zobaczymy olbrzymie żółwie, przespacerujemy się wzdłuż kraterów wulkanów oraz przez tunele lawowe. Na kolację owoce morza na lokalnym markecie (wstęp do Parku wraz ze wszystkimi opłatami ok. 120 $). Nocleg w Puerto Ayora.

2 (24) DZIEŃ – wyspa Seymur
Rejs na wyspę Seymur (ok. 150 $). Na wyspie znajduję się wielka kolonia fregat oraz głuptaków błękitnookich. Można również zobaczyć słonie morskie, legwany morskie i lądowe. Zwierzęta nie boją się i nie zwracają uwagi na ludzi. Nocleg w Puerto Ayora.

3 (25) DZIEŃ – wyspa Isabela i wyspy Tintoteras
Rano wypływamy na największą wyspę archipelagu Isabela (2-3 godziny). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Villamil. Wycieczka na położone nieopodal małe wyspy Tintoreras (ok. 35 $) – mieszkają tutaj m.in. pingwiny z Galapagos, głuptaki i słonie morskie. Podczas pływania możemy obserwować kolorową faunę i florę, w tym rekiny. Nocleg w Puerto Villamil.

4 (26) DZIEŃ – wulkan Sierra Negra i Chico
Wycieczka do wulkanu Sierra Negra (ok. 35 $). Wulkan tworzy jedną z największych kalder na świecie z zalegającą, zastygłą czarną lawą (11 km). Zejście do Wulkanu Chico, gdzie możemy podziwiać fantastyczny krajobraz utworzony przez kolorową lawę.

5 (27) DZIEŃ – wyspa Santa Cruz
Powrót na wyspę Santa Cruz. Obiad. Wizyta w stacji badawczej im. Karola Darwina, która zajmuje się rozmnażaniem żółwi. Można tu zobaczyć żółwie pochodzące z różnych wysp archipelagu. Dla chętnych plażowanie. Po obiedzie transfer na lotnisko i powrót na kontynent.

6 (28) DZIEŃ
Powrót do Polski z przesiadkami.

Cena zawiera: przeloty Warszawa-Bogota, Quito-Warszawa, Cartagena-Cali, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi w hostelach i hotelach, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota; GALAPAGOS: przeloty na Galapagos, nocleg i transfery w Quito, promy i transfery na Galapagos, ubezpieczenie KL i NNW, opiekę pilota

Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (około 10-15 $ dziennie), biletów wstępu (łącznie ok. 100 $), napiwków; GALAPAGOS: wstępu i opłat do Parku Narodowego Galapagos (ok. 100 $ + opłata przy wylocie na Galapagos ok. 20 $), wycieczek fakultatywnych - ok. 230 $ (ceny podane w programie wyprawy), wyżywienia

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (głównie w Ekwadorze na dużych wysokościach) do gorącego lata (Cartagena, Santa Marta). W górach może być chłodno, mogą też wiać porywiste wiatry (np. w okolicach Wulkanu Cotopaxi). Mogą zdarzyć się deszcze, np. na południu Ekwadoru. Generalnie w Kolumbii i Ekwadorze (oprócz miejsc wysoko w górach) panuje wieczne lato.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– ciepła, nieprzewiewana kurtka
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hostelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 450 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej za wyjątkiem niektórych wycieczek na wysokościach np. pod Cotopaxi (wysokość do 4.900 m n.p.m.) i w okolicach wulkanu Chimborazo, które wymagają dobrego zdrowia.

Choroba wysokościowa. Każdy reaguje inaczej. Pierwszymi objawami zazwyczaj są: zmęczenie, krótki, urywany oddech, ból i zawroty głowy (podczas ruchu). Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą wystąpić problemy ze snem, może pojawić się lekkie mrowienie w rękach i nogach. W Ekwadorze mamy kilka noclegów na wysokości powyżej 3000 m –  nie powinno to nieść ze sobą specjalnych trudności (m.in. problemy z zaśnięciem), ale wysokość na pewno będzie odczuwalna.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Na wybrzeżu Kolumbii popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. W Ekwadorze można spróbować ceviche, czyli surowej marynowanej ryby lub owoców morza. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Można również wypić dobrą kawę, szczególnie w Kolumbii. Nie brakuje też alkoholu. W Ekwadorze na bazarach sprzedają smaczne sery. Można tam również spróbować świnki morskiej.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!

transport

TRANSPORT

środki transportu:
– Podczas długich przejazdów bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: semi cama.
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– autobusy miejskie
– promy

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami lub bez, z  wiatrakiem lub  klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.   Raczej  jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach często mamy do własnej dyspozycji kuchnię.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach zdarza się  wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Wtyczki amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem), dlatego warto zabrać z Polski lub kupić na miejscu odpowiednie adapter.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników

Ekwador i Kolumbia + Galapagos to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA POŁUDNIOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.