Peru - Machu Picchu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Słynne Machu Picchu w Peru!

Dla chętnych „wisienka na torcie” do wyprawy Galapagos, Ekwador lub jako oddzielna przygoda - czyli słynne na cały świat Machu Picchu w PERU.

Wyżyny pokryte ruinami. Stragany pełne kolorowych swetrów. Lamy i alpaki leniwie pasące się na wzgórzach. Czas na wyprawę w nieznane!

Peru - usytuowane między Kolumbią, Ekwadorem, Brazylią, Boliwią i Chile. Trzeci co do wielkości kraj w Ameryce Południowej. Niewiele osób wie, że Peru to jedno z państw, z których pochodzą ziemniaki :)

MACHU PICCHU (keczua – stary szczyt) najlepiej zachowane miasto Inków, położone na wysokości 2090- 2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba. Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui (1438–1471). Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń. Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana, największa inkaska świętość. W Dolnej mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Z nieznanych powodów miasto opuszczono ok. 1537 r. Współczesna nazwa miasta jest połączeniem machu (stary) w języku keczua i zapożyczonego z hiszpańskiego słowa pico (szczyt). Oryginalnie miasto nazywało się Patallaqta, od keczuańskich słów pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto). Odkrycie Machu Picchu przypisywane jest amerykańskiemu uczonemu, profesorowi Yale University Hiramowi Binghamowi, który trafił tam 24 lipca 1911 z władającym językiem keczua przewodnikiem Melchorem Arteaga. Bingham wracał na miejsce odkrycia kilkukrotnie. W 1912 prowadził tu wykopaliska archeologiczne finansowane przez uniwersytet oraz National Geographic Society.

CUZCO (kecz. Qosqo lub Qusqu) – miasto położone w południowej części Peru na wysokości 3326 m n.p.m. Zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca w XII wieku, zostało zdobyte w 1533 r przez oddziały Francisco Pizarro. Podczas powstania Manco Inki w 1536 r. miasto zostało spalone. Hiszpanie w tym samym miejscu zbudowali swoje miasto. Kilkakrotnie nawiedzane przez silne trzęsienia ziemi (w 1650, 1950 i 1986 r.). W czasach Imperium Inków w Cuzco znajdowała się stolica państwa. Nazwa Cuzco w języku keczua oznacza pępek świata, lub, według innej wersji, pochodzi od keczuańskiej frazy "qusqu wanka", skała sowy. Największy rozkwit miał miejsce w drugiej połowie XV wieku, za panowania Pachacutiego. Z czasów inkaskich zachowały się pozostałości zabudowań. W centralnej części miasta wytyczony został plac na którym wzniesiono pałac władcy Inków, zwany Ccsana, Dom Dziewic Słońca Acllas (na jego murach założono klasztor św. Katarzyny) oraz pałac Huayna Capaca Amarucancha. Dominującą budowlą była świątynia Słońca Coricancha. Na jej ruinach powstał klasztor dominikanów. Do świątyni należały kapliczki poświęcone bóstwom: Księżycowi, Wenus, Piorunowi oraz Gwiazdom. Świątynia Słońca miała jedną ze ścian pokrytą złotymi płytkami, wewnątrz znajdował się słoneczny dysk odnaleziony przez Hiszpanów w 1571 r. W ruinach pałacu należącego do Inki Rocy znajduje się dwunastokątny kamień idealnie wpasowany w mur. Kamień ten stanowi znaną atrakcję turystyczną i jest przykładem mistrzostwa inkaskich budowniczych.

LIMA stolica i największe miasto Peru, położone nad Oceanem Spokojnym, na równinie nadbrzeżnej u podnóża Kordyliery Nadbrzeżnej (Andy), nad rzeką Rímac. Pierwotnie Ciudad de los Reyes, czyli "Miasto Królów". Założone w 1535 przez Francisco Pizarro. Od 1821 stolica wicekrólestwa Peru, a następnie republiki Peru. Miasto wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi. Obecnie miasto jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, finansowym, kulturalnym i naukowym kraju. Lima pomimo wielokrotnych zniszczeń posiada szereg zabytków, m.in. katedrę z XVI wieku, zespół pałacu prezydenckiego oraz kościół i klasztor św. Franciszka. Zespół urbanistyczny starego miasta został w roku 1988 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W stolicy Peru jest uniwersytet (zał. w 1551 r., najstarszy na kontynencie), Biblioteka Narodowa, muzea.

OLLANTAYTAMBO forteca inkaska strategicznie usytuowana w północnej części tzw. Świętej Dolinie Inków w Peru. Ollantaytambo jest jedną z najlepiej zachowanych osad Inków. Najbardziej znaną budowlą jest nigdy nie ukończona "Świątynia Słońca". W pobliżu osady w roku 1536 miała miejsce bitwa pomiędzy Hiszpanami a powstańczymi oddziałami Manco Inki.

Program

1 – 6 grudnia Mikołajki
Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. W czasie transferu wstępne wprowadzenie do przydatnych paradygmatów andyjskich. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Nocleg.

2 – 7 grudnia
Wczesna pobudka, śniadanie, przejazd prywatny w kierunku Ica, miejsce skąd będziemy mieli przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) - gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele teorii na temat powstania tych linii. Autorytetem w kwestii historii kultur peruwiańskich jest Pani Maria Rostworowski, według której najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że zostały one wyryte z powodów związanych z kultem polegającym na nawiązaniu kontaktu energetycznego z przyrodą. Wstępne badania wskazują wyraźne powiazania geoglifów i linii geometrycznych do rzek podziemnych. Ciekawe jest przedstawienie Con Titi Wiracocha, jako latającej postaci. Przejazd do oazy Huacachina. W starożytnym języku keczua Huaca oznaczało sakralne miejsce energetyczne, natomiast china, żeński charakter tego miejsca. Było więc to miejsce pielgrzymek związanych z zapłodnieniem ziemi. Obecnie jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa, leżąca wśród wydm, które andyjskie spojrzenie widzi, jako ciało kobiece. Myśląc o rezultatach procesu synkretyzmu zrelaksujemy się w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Obiad. Przejazd powrotny do Limy, nocleg. Program Dzień Program

3 – 8 grudnia
Śniadanie. Przejazd na lotnisko i przelot do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo - Cusco „Pępek Świata”, leżącego na wysokości 3.400 m n.p.m. Powitanie i przejazd w kierunku Doliny Świętej Inków. Obiad w Yucay. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Trudno jest uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartość wywiezionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym świadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kapłana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Z Ollantaytambo wiąże się niejedna nierozwiązana tajemnica. Udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczna zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami, a tak zwaną wysoką dżunglą. Nocleg.

4 – 9 grudnia
Po śniadaniu przejazd krętą droga wśród bujnej tropikalnej roślinności, aby dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało odkryte dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz zegara słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Fakultatywnie: wspinaczka na bratni dualistycznie szczyt Huayna Picchu (Młoda Góra). Należy zarezerwować w momencie potwierdzenia udziału w wycieczce, limit dzienny 400 osób). Obiad. Po południu powrót pociągiem do Ollantaytambo i dalej przejazd autobusem do Cusco. Nocleg. Program Dzień Program

5 – 10 grudnia
Śniadanie. City tour. Naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostało wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności Państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiążą się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego. Obiad. Przejazd na lotnisko i przelot do Limy, powitanie, przejazd do hotelu, kolacja show, nocleg.

6-7 – 11-12 grudnia
Śniadanie. Zwiedzanie Limy - Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Obiad w Centrum Limy. Przejazd na lotnisko i wieczorny wylot do Polski. Przylot do Polski dnia następnego. 

Warunki

Cena Wyprawy: 1950 USD* Przy grupie min. 6 osób. Cena może ulec zmianie przy mniejszej ilości osób.

Cena zawiera:

• Rozszerzone / wysokie ubezpieczenie KL i NNW
• Opiekę polskiego instruktora Nautica.
• Prywatne transfery lotnisko-hotel-lotnisko.
• Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych.
• Wymienione posiłki.
• Opiekę lokalnego przewodnika.
• Zwiedzanie zgodnie z programem.
• Prywatny transport w czasie wycieczek.
• Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, pozwolenia.
• Przelot nad liniami Nazca z Ica wraz z opłatą lotniskową.
• Przejazd pociagiem typu Expedition Ollantaytambo/Aguas Calientes/Ollantaytambo.

Cena nie zawiera:

• Przelotu Lima – Cusco – Lima – koszt w zależności od daty rezerwacji – od ok. 200 usd.
• Napiwków.
• Posiłków innych niż wymienione.
• Ubezpieczenia KR (koszty rezygnacji).

Dopłaty opcjonalne:
• Pokój jednoosobowy: 300 usd.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Peru - Machu Picchu pochodzą od biura Nautica Travel & Adventure, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Peru. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.