Wędrówki w Dolomitach

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
16 dni5 970
16 dni6 730

O wyprawie

Wędrówki w Dolomitach

  • Całodzienne wędrówki „na lekko” po pięknych Dolomitach
  • Widoki na bielejące szczyty sięgające wysokości ponad 3 000 m n.p.m.
  • Podziwianie „Królowej Dolomitów” – Marmolady (3 343 m n.p.m.)
  • Widoki na Tre Cime – jedne z najbardziej charakterystycznych szczytów w Dolomitach
  • Cortina d'Ampezzo - Królowa Włoskich Dolomitów
  • Sztolnie, skalne schrony i obiekty militarne pamiętające czasy I wojny światowej
  • Urzekająca kultura południowego Tyrolu
  • Wyjazd w małej grupie

Można by usiąść i opowiadać, opowiadać, opowiadać... A może lepiej pojechać i zobaczyć ten błękit nieba nad białymi szczytami, dotknąć dolomitowej skały, poczuć zapach wonnego siana, spocić się pnąc się na szczyt. Dwa tygodnie wędrówek w jednych z najpiękniejszych gór Europy!

Jedne z najpiękniejszych gór świata. Zapierające dech w piersiach widoki na bielejące szczyty, piękne kwieciste płaskowyże kończące się stromymi ścianami i zielone wonne doliny zauroczyły już wielu. Czy i Ty dasz się namówić na jabłkowy strudel z widokiem na Sasso Lungo? Setki kilometrów różnorodnych, doskonale oznakowanych tras – od stromych górskich odcinków, po łagodne rodzinne szlaki wiodące do najpiękniejszych zakątków. Wiosna przychodzi w Dolomity bardzo wcześnie, wierzchołki szczytów pokryte są jeszcze białym płaszczem śniegu, a u ich podnóża kolorowe dywany łąk, mieniących się ciepłymi barwami kwiatów i soczystą zielenią.

Położenie

Dolomity zajmują rozległy obszar po południowej stronie głównego łańcucha Alp w północno wschodniej części Włoch. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa o nazwisku Dolomieu, który w XVIII zauważył, że ten „wapień” jest jakiś inny. Jak się okazało miał rację, skałę nazwano dolomitem a obszar Dolomitami. Są to góry rozległe, w skład których wchodzi wiele grup górskich. Podczas naszego wyjazdu będziemy eksplorować ich północno-wschodnią część, od masywu Sesto po Fannes, Fanis i Tofane. Dzięki temu mniej czasu spędzimy na przejazdach, a więcej na wędrówkach. Chcemy, żeby to był pierwszy etap naszej eksploracji tych gór i już dziś zapowiadamy kolejne wyjazdy w inne części Dolomitów. Ze względu na swoje walory krajobrazowe i przyrodnicze w 2009 roku Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Val Gardena

Głęboka dolina w południowym Tyrolu, położona u stóp masywu Sasso Lungo, a zakończona od wschodu pięknym majestatycznym masywem Selli. Rzeźbiarstwo rozwijało się tutaj już od XVII wieku. Dzięki rozwojowi sieci kolejowej od XIX wieku, produkowane tu rzeźby i ołtarze, cenione były wysoko w krajach monarchii Habsburskiej i całej Europie. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto rzeźbić też drewniane zabawki i z biegiem czasu praktycznie każda ladyńska rodzina wykonywała takie zabawki. Zabawki te zostały wykorzystane w powieści brytyjskiej pisarki Amelii Edwards zatytułowanej Lalka Peg, która była bardzo popularna w całej Europie i Ameryce.

Grupa Selli

Masyw Selli przypomina średniowieczną twierdzę, rozległy pustynny płaskowyż zawieszony wysoko nad zielonymi dolinami. Jej gigantyczne ściany sprawiają wrażenie wyniosłych murów. Spróbujemy wejść na Piz Boe (3152 m n.p.m.) by z góry popatrzeć na pobliskie masywy - Marmoladę i Sassalungo.

Grupa Sassolungo

Klasyczne górskie gniazdo, którego szczyty wyrastają wprost z kwiecistych łąk, tworząc majestatyczne ściany. Ta jedna z najmniejszych grup Dolomitów, przyciąga od lat wędrowców, spragnionych pięknych widoków. Od grupy Sella oddziela ją na wschodzie przełęcz o tej samej nazwie.

Grupa Marmolady

Największa grupa Dolomitów, która zachwyca bogactwem form skalnych i zróżnicowaniem krajobrazu. Od lat cieszy się sławą wśród turystów i warta jest odwiedzenia, przede wszystkim dla fantastycznych widoków. Ruszymy w kierunku największego w Dolomitach lodowca i Punta Penia, szczytu który jest sercem masywu Marmolady.

Tre Cime

Szczyty nazywane po włosku Tre Cime albo po niemiecku Drei Zinnen, to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w Dolomitach. Ich uroda jest faktycznie niezwykła. Imponujące, niedostępne szczyty i otaczający je rejon stały się magiczną atrakcją dla badaczy i alpinistów po tym, jak region ten został „odkryty" w 1864 r. Wtedy to dwóch członków Królewskiego Towarzystwa Geologicznego opisało je w książce „The Dolomite Mountains". Dzieło zostało przetłumaczone na język niemiecki i od tej pory tzw. "blade góry" zaczęły przyciągać badaczy i alpinistów z całej Europy. Podczas I Wojny Światowej przebiegała tędy linia frontu. Austriackie i włoskie oddziały zajęły pozycje prawie nie do zdobycia. Tysiące żołnierzy spędziło tam dwie zimy w okopach na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Do dziś możemy oglądać tunele wykute w skałach, okopy i schrony, które są świadkami wojny prowadzonej w górskich warunkach.

Val Pusteria

Na północ od masywów górskich, w których planujemy nasze wędrówki, rozciąga się przepiękny obszar Val Pusteria, czyli Zielona Dolina. Obecnie to teren należący do Włoch, ale począwszy od języka – częściej usłyszymy niemiecki niż włoski – przez styl domostw, aż po lokalne tradycje, jest to teren, gdzie wpływ kultury austriackiej jest dominujący. Od dawnych czasów Val Pusteria stanowiła trakt handlowy i wojenny, stąd zachowało się sporo ciekawych obiektów, które w miarę wolnego czasu będziemy starali się zobaczyć. A dzieje tego obszaru były bardzo burzliwe. Oprócz wspaniałej miejscowej architektury, dawnych opactw i kościołów do dziś jeszcze można oglądać wiele obiektów wojennych z czasów I wojny światowej.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Późno wieczorem dojedziemy do południowego Tyrolu na nocleg, gdzie czekają na nas śpiące jeszcze i nic nie wiedzące o naszym przyjeździe góry bajkowe :-)

Dzień 2 Dolomity Rosengarten

Z Vigo di Fassa, przejazd kolejką linową na wysokość 1997 m n.p.m. i rozpoczęcie pieszej wędrówki w kierunku schroniska Vajolet (2244 m n.p.m.) malowniczymi ścieżkami przez hale, nad którymi odkrywają się piękne widoki na pasma Rosengarten i Mamolady. Powrót przez dolinę Gardeccia do Vigo di Fassa.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Długość trasy: ok. 13 km

Dzień 3 Przez skalny pień Sasalungo

Pień Sasalungo. Skalny monolit Sasalungo wygląda z daleka jak rozpołowiony przez siekierę olbrzyma pień. Przejazd na Przełęcz Sella, tu na wysokości 2200 m n.p.m. rozpoczyna się nasza wędrówka. Ruszamy w górę przechodząc obok starej, śmiesznej kolejki kabinowej i właściwie pod jej liną wychodzimy do schroniska Demez. Nie zostajemy tu długo, bo przeciąg i swąd spalin. Ruszamy w dół pięknego kanionu, schodząc popasamy przy schronisku Vizena i trawersując południowo zachodnie zbocza masywu ruszamy łagodnie w górę w kierunku schroniska pod Plattkoflem. A stąd ścieżką raz w górę raz w dół wracamy na Przełęcz Sella.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 4 Z widokiem na Marmoladę

Stajemy na Przełęczy Pordoi i ruszamy na południe na grań Padon. Niedługa trasa z zapierającymi dech w piersiach widokami na masywy Selli, Sassolungo i Marmolady. Odpoczynek w schronisku Pana (2400 m n.p.m.) i ostre zejście na Przełęcz Fedaia. Możliwość zwiedzenia muzeum I wojny Światowej - ekspozycja o walkach pod lodowym płaszczem Marmolady. Jeżeli czas pozwoli chętni będą mogli skorzystać z opcji wyjechania 2-osobową kolejką do schroniska Pian dei Fiacconi by z bliska przyjrzeć się Marmoladzie (dodatkowy koszt ok. 15 EUR).

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 5 Płaskowyż Puez

Przejazd na Przełęcz Gardena (2121 m n.p.m.). Z tego miejsca ruszamy na całodzienną wędrówkę przez piękny i malowniczy płaskowyż Puez. Najpierw ścieżką przez kosówkę do góry, a później obchodząc małe skalne kotły przechodzimy przez grań. W lewo ucieka główna grań Cir, a my schodzimy w lewo do pięknie położonego Jeziora Crespeina. Idziemy przez płaskowyż do schroniska pod Puez. Jemy szarlotkę z widokiem na Sassolungo, schodzimy w dolinę Lungo i drogą do Wolkenstein.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 18 km

Dzień 6 W kierunku Piz Boe

Przejazd na Przełęcz Pordoi i wyjazd kolejką na Sass Pordoi (2950 m n.p.m.). Najpierw trochę po piargach w dół, później obejście dużego kotła i ruszamy w kierunku Piz Boe (3152 m n.p.m.). Zejście ze szczytu do schroniska Boe, gdzie czeka nas chwila wytchnienia. Następnie ruszymy w drogę powrotną w kierunku schroniska Monti Pallidi.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: 1300 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 7 Wędrówka do Świętego Mikołaja

Z miejscowości Alba wyjeźdżamy kolejką na wysokść ponad 2 tyś m n.p.m. by ruszyć widokowym grzbietem na przełęcz i do schroniska Świętego Mikołaja. Po drodze piękne widoki na masyw Rosengarten. Zejście do schroniska Contrin z widokiem na południową ścianę Marmolady. Dalej zejście drogą w dolinę w kierunku Alba.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 1100 m |  Długość trasy: ok. 13 km

Dzień 8 Zwiedzanie Bolzano

Po śniadaniu ruszamy do Bolzano by zobaczyć z bliska jak wygląda tyrolskie miasto przed południem. Dojazd na nocleg w Dolinie Val Pusteria.

Dzień 9 Z widokiem na Dolomity

Po śniadaniu wyjdziemy na naszą pierwszą wędrówkę. Ruszymy szlakiem młynów wodnych by powoli zdobywając wysokość znaleźć się na alpejskich łąkach. Będziemy wędrować doliną i przez las by w końcu wyjść na odkryte hale. A tam czekają nas widoki na dolomickie szczyty. Powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Długość trasy: 12 km

Dzień 10 Lago di Braies - słynne turkusowe jezioro

Ruszymy z doliny Alp Prags w górę wzdłuż szemrzącego strumienia do malutkiego i miłego schroniska Rossalmhutte. Po chwili wypoczynku ruszymy dalej by przeciąć  zielony płaskowyż pomiędzy majestatycznym Seekoflem a Rosskopfem. Popatrzymy na pasące się konie i ruszymy w dół do pięknie położonego wśród gór jeziora Wildsee (Lago di Braies).

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 950 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 11 Tre Cime di Lavaredo - symbol Dolomitów

Wędrówka pod Tre Cime – najbardziej rozpoznawalny masyw Dolomitów, składający się z trzech, sięgających prawie 3 tysięcy metrów szczytów. Podejście do stóp masywu rozpoczynamy pod Dolomitenhof (1454 m n.p.m.). Stopniowo zdobywając wysokość, długą trasą początkowo przez las, potem odkryty teren, dochodzimy do górskiego schroniska naprzeciw Tre Cime (2405 m n.p.m.) z niezapomnianym widokiem na otaczające szczyty.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 16 km

Dzień 12 Śladami I Wojny Światowej

Przejazd na Przełęcz Falzarego. Wyjście sztolniami z czasów I wojny Światowej na szczyt Lagazuoi (2778 m n.p.m.). Odpoczynek w schronisku z widokiem na iście księżycowy krajobraz w otoczeniu takich masywów jak Conturines, Lagazuoi czy Fanes. Kontynuujemy wędrówkę do małego górskiego jeziora Lagazuoi, w którym przy dobrej pogodzie odbijają się szczyty masywu Fanes.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Długość trasy: 12 km

Dzień 13 Alpy Karnickie i Cortina d'Ampezzo – serce Dolomitów

Dziś odwiedzimy wschodnie pogranicze Dolomitów, a nawet na chwilę je opuścimy by z Alp Karnickich popatrzyć na ich piękno. Przejazd do miejscowości Sesto skąd wyjedziemy kolejką na Monte Elmo. Po chwili podejścia znajdziemy się na grzbiecie Alp Karnickich, gdzie czeka nas przyjemny spacer z widokiem na Dolomity. Zjazd kolejką, przejazd do Cortiny d'Ampezzo na krótki popołudniowy, tym razem już miejski, spacer.

Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: 8 km

Dzień 14 W drodze na Monte Serla 

Wyruszamy z Dobbiaco, mijamy kolejne piętra roślinne, z lasu na tereny porośnięte modrzewiem i sosną i wyżej, na otwarte przestrzenie porośnięte skarłowaciałymi jałowcami i rododendronami. Naszym celem jest przełęcz Sarlsattel (2229 m n.p.m.). W miarę zdobywania wysokości pojawiają się nowe widoki – za nami znana już charakterystyczna sylwetka Tre Cime, a na wprost szczyty znad jeziora Braies. Z przełęczy już tylko chwila wędrówki i staniemy na szczycie Monte Serla (Sarlkofel - 2378 m n.p.m.), z którego rozpościera się panoramiczny widok na wszystkie strony świat! Wrócimy na przełęcz i ruszymy na południe, mijając kilka pasterskich zagród, w kierunku innej przełęczy - Flodige Sattel (2163 m n.p.m.). Na zakończenie czeka nas już tylko zejście do doliny i powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m | Długość trasy: 15 km

Dzień 15 Val Pusteria

Rano chwila wypoczynku, a potem na zakończenie czeka nas jeszcze krótki spacer i zwiedzanie Val Pusteria (Zielonej Doliny). Zobaczymy przede wszystkim Brunico - miasto położone w miejscu, gdzie zbiegają się doliny Aurina, Tures i Ora. Pełniło ono kiedyś ważną funkcję obronną i do dziś góruje nad nim zamek, a do środka miasta prowadzą bramy, których mury ozdobione są wspaniałymi freskami. Po południu wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 16  Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych (ok. 6-7). Możliwość odłączenia się w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
  • Zakwaterowanie: 14 noclegów w hotelach 3***
  • Wyżywienie: 14 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 12 kolacji za dopłatą 920 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (wstępów, biletów na kolej linową i opłaty klimatycznej) - ok. 140 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wędrówki w Dolomitach pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.