Bułgaria - Riła i Pirin

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
10 dni1 650 + 550EURO

O wyprawie

Półwysep Bałkański, Bułgaria. Riła i Pirin

Trekking w dwóch parkach narodowych Bułgarii, górach Riły i Pirynu. Zaproponowane szlaki obejmują oczywiście najpiękniejsze fragmenty parków, najwyższe szczyty. Trasy są dość trudne wysiłkowo, ale podjazdy kolejkami linowymi skracają wyraźnie dojście w wyższe partie gór. Trasy widokowo bardzo atrakcyjne, z wieloma jeziorami w cyrkach polodowcowych.

Atuty:

  • wycieczka bez przejazdów nocnych – noclegi tranzytowe na terenie Rumunii
  • najpiękniejsze trasy w parkach narodowych
  • zwiedzanie ciekawych historyczne miejsc, a szczególne Monastyru Rilskiego
  • przejazd tranzytowy przez ciekawe historycznie i geograficznie obszary: dawna Wołoszczyzna, Żelazna Brama i przełom Dunaju, Nizina Węgierska, góry Słowacji...
  • kuchnia Bułgarii

Trudności:

Trasy łatwe pod względem technicznym, w rejonie góry Wichren teren nieco eksponowany.

Schroniska: 

Są na trasie, szczegóły omawia przewodnik.

Sprzęt:

Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. DOMINO: Riła, 1:50 000
  2. DOMINO: Pirin 1:50 000
  3. Julian Perry: Góry Bułgarii

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju - przejazd do Rumunii

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych. Przejazd tranzytowy przez Słowację i Węgry do Rumunii. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Rumunii.

2 dzień: Rumunia - Bułgaria - Góry Pirin

Z pogranicza węgiersko – rumuńskiego trzeba przejechać jeszcze ok. 700 km. Po drodze mijamy Sofię – stolicę Bułgarii. Przyjazd w rejon miejscowości Bansko, która jest turystycznym i narciarskim kurortem, położonym w południowo – zachodniej Bułgarii, w górach Pirin, na wysokości 936 m n.p.m. Tętni życiem głównie zimą, ale lato również przyciąga tutaj turystów.
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień: Wycieczka w Góry Pirin. Goce Dełczev – Bezbog – Dolina Baliawicka

Śniadanie. Szlak wybitnych szczytów i uroczych jezior. Pirin to pasmo górskie, które ciągnie się na długości ok. 40 km. W dużej części obszar ten obejmuje Park Narodowy Pirynu. Góry są nazwę zawdzięczają pogańskiemu bogowi grzmotów Perunowi. W całym paśmie dominują poszarpane szczyty i granie.

Dojazd do stacji Goce Dełczev, wyjazd wyciągiem do stacji Bezbog i przejście do schroniska, położonego u podnóża szczytu Poleżan, na wysokości 2236 m n.p.m. Przejście do Popowego Jeziora (2234 m n.p.m.) przez Bezbożki Prewał.
Popowe Jezioro (29,5 m ) jest największym i najgłębszym jeziorem Pirynu. Dalej szlak wiedzie przez położoną pomiędzy szczytami
Dżangał i Malak Poleżan przełęcz Dżangalska Porta do kolejnego jeziora. Zejście Doliną Waliawicy do Chyży Demjanica i dalej do miejscowości Bansko.
Czas trwania wycieczki 8 godz. Suma podejść 600 m.

Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: Wyjście na najwyższy szczyt Pirynu, Vihren (2914)

Śniadanie. Przejazd na początek szlaku.
Wichren to najwyższy szczyt Gór Piryn i jednocześnie drugi co do wysokości szczyt Bułgarii a trzeci całego Półwyspu Bałkańskiego.
Według legendy, Wichren to tron władcy tych gór, boga grzmotów i piorunów Peruna. Zbudowany jest z marmurów, a wejście na szczyt otwiera imponujące panoramy na cały Park Narodowy Pirynu.

Dojazd do schroniska Wichren (1975 m n.p.m.). Podejście przez cyrk Kabata i Wichrenski Preslap (2535 m n.p.m.) i na szczyt. Podejście prowadzi stromymi zakosami, terenem dość mocno zerodowanym.
Zejście przez cyrk Kazana do schroniska. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg. Czas trwania wycieczki ok. 6 godz. Suma podejść 950m.

Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg

5 dzień: Wycieczka w Góry Piryn - Rezerwat Julen

Śniadanie. Dojazd do schroniska Wichren (1975 m n.p.m.). Przejście Doliną Banderica do Banderickich Jezior i Rezerwatu Julen.
Szlak prowadzi najpierw podmokłą łąką, przez rumowiska skalne. Mijamy jeziora Rybno i Żabieszko i podchodzimy na przełączkę Todorina Porta (2575 m n.p.m.), położoną poniżej szczytu Małka Todorka (2712 m n.p.m.).
Z przełączki schodzimy do cyrku Wasiłaszki i kolejnych jezior w sercu rezerwatu Julen.
Kontynuujemy wędrówkę przez tzw. Żabarnika (nazwa związana z dogodnymi warunkami dla żab).
Trasa prowadzi obok starych okazów sosny rumelijskiej . Po przekroczeniu rzeki Wasiłaszki dochodzimy do schroniska Chyża Demjanica. Zejście dolina w dół i powrót do miejsca zakwaterowania. Czas trwania wycieczki ok. 8 godz. Suma podejść 800.

Obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Monastyr Rilski - Park Narodowy Gór Riła, Dolina Siedmiu Jezior Rilskich

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w Góry Riła. Zwiedzanie Monastyru Rilskiego, którego początki sięgają X wieku. Jest to największy na Półwyspie Bałkańskim klasztor, znajduje się na liście UNESCO, jest to jednocześnie najważniejszy obiekt sakralny i miejsce kultu w Bułgarii. Obszar w pobliżu klasztoru zajmuje rezerwat leśny, porośnięty wieloma gatunkami drzew, m.in. dębami, bukami, jodłą i sosną rumelijską.

Po zwiedzeniu Monastyru przejazd do Doliny Siedmiu Jezior Rilskich.
Dojazd do Paniciste, skąd samochodami terenowymi podjazd do schroniska Rilskie Jeziora. Dalej wędrówka szlakiem, przez jedną z najpiękniejszych dolin, ukształtowaną przez lodowiec, w której piętrowo, jedno nad drugim, położone są polodowcowe jeziora.
Czas przejścia 4 godz. Suma podejść 200 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

7 dzień: Park Narodowy Riła. Wycieczka na szczyt Maliovica (2729 m n.p.m.)

Śniadanie. Dojazd do wylotu Doliny Maliovica na wysokość ok. 1600 m n.p.m.
Podejście na szczyt Maliovica (2729 m n.p.m.). Zejście tą samą trasą.

Czas przejścia 8 godz. Suma podejść 1100m

Powrót do hotelu, Obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: Musała - najwyższy szczyt Byłgarii

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Borowec , bułgarskiego kurortu w Parku Narodowym Riły. Wyjazd kolejką linową na Jastrebec (2369). Krótki pobyt w schronisku Jastrebec.
Podejście ma Musałę, najwyższy szczyt Bułgarii i całego Półwyspu Bałkańskiego.
Nazwa „Musała” wywodzi się z języka tureckiego i oznacza „Górę Boga”. Ze szczytu rozpościera się rozległy widok,
ale sam wierzchołek jest zeszpecony budynkiem stacji meteorologicznej i obserwatorium ekologicznego. Zejście do parkingu.
Czas przejścia ok. 7 godz. Suma podejścia 500m.

Powrót do hotelu, Obiadokolacja i nocleg.

9 dzień: Riła - Wołoszczyzna - Żelazna Brama - Timisoara. Przejazd tranzytowy przez Bułgarię i Rumunię

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Rumunii.
Przejazd przez przedgórze Bałkanów do granicy bułgarsko – rumuńskiej. Przekroczenie granicy i kontynuacja podróży
przez rumuński okręg Mehedinti - fragment Wołoszczyzny, dawnej, historycznej krainy na Nizinie Wołoskiej, do tzw. Żelaznej Bramy.
Żelazna Brama to przełom Dunaju, który oddziela Karpaty od Gór Wschodnioserbskich.
Przejazd przez Karpaty Południowe, przez okręgi Caras – Severin i Temesz w okolice miasta Timisoara.

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

10 dzień: Przyjazd do kraju

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i podróż do polski. Przekroczenie granicy rumuńsko – węgierskiej w dolinie rzeki Marusza.
Przejazd przez Segedyn, obrzeża Budapesztu do granicy węgiersko – słowackiej. Kontynuacja podróży przez Słowację.
Przyjazd do kraju w późnych godzinach wieczornych.

Przejazd odbywa się przez Słowację, Węgry, Rumunię i nie jest wymagany paszport, ale należy sprawdzić ważność swoich dokumentów, gdyż często są sprawdzane. Na kolejki górskie należy przeznaczyć ok. 25 euro/os. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest Lew Bułgarski (BGN), dzieli się na 100 stotinek (1 BGN = ok. 2.30 PLN)

autor programu: Mariusz Kozłowski
zdjęcia: M.Kozłowski, L. Lassota, uczestnicy trekkingów

Warunki

Cena zawiera:

przejazd komfortowym busem lub autokarem, przewodnik UIMLA, 9 noclegów w hotelach i pensjonatach, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, 8 śniadań, 8 obiadokolacji, możliwość konsultacji z profesjonalnym przewodnikiem, obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, ubezpieczenie KL, NNW

Cena nie zawiera:

biletów na kolejki górskie i innych biletów wstępów, komunikacji lokalnej

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi w hotelach, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje, posiłki są urozmaicone. Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Apteczka: 

Każdy uczestnik powinien posiadać małą, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, bandaż elastyczny, wyjałowioną gazę, leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bułgaria - Riła i Pirin pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Bułgaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.