Alentejo i Algarve

Alentejo i Algarve
Dostępne terminy i ceny:

 • Algarve - różnokolorowe klify wpadające do Oceanu Atlantyckiego
 • Winnice w Alentejo i pod Lizboną - te wina należą do najlepszych w Portugalii
 • Noclegi m.in. w historycznej części zabytkowego miasta Évora (UNESCO)
 • Wzgórza i pałace Sintry (UNESCO) i magiczna Lizbona
 • Wybrzeże Lizbońskie: urwiste klify, ukryte pośród skał plaże i wyjątkowa kultura
 • Smakowite portugalskie potrawy
 • Piesze wędrówki wzdłuż wybrzeża

Z jednej strony powędrujemy przez nieodkryte, tajemnicze zakątki Portugalii, gdzie spacerując po nieoznaczonych szlakach spotkamy od czasu do czasu miejscowego rolnika, rzadko kiedy turystów. Ujrzymy wysokie klify w przeróżnych kolorach, ciekawe formacje skalne, delikatny szum morza, piaszczyste wydmy, długie białe plaże, różowe flamingi, średniowieczne miasteczka, gdzie czuć bliskość Afryki Północnej. Z drugiej strony zaś zobaczymy najładniejsze, najcenniejsze i popularne miejsca w Portugalii, z których wiele znajduje się na liście UNESCO. Uciekniemy też od mroźnej polskiej zimy, aby wędrować przez krainę pachnącą kwiatami pomarańczy i migdałów.

Sielskie Alentejo

Alentejo – największy region Portugalii. Wciąż mało znany wśród turystów region o wspaniałej historii i pięknej przyrodzie – emanujące tradycją, rolnicze, cudownie puste, nieco tajemnicze, czasami przypomina Toskanię sprzed lat. Nie ma tu wielu miast i miasteczek, ale te które odwiedzimy są szczególnie urokliwe. Évora - pulsujące miasto, tygiel kultur z 5000-letnią historią i wieloma zabytkami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już od 1986 roku. Trudno się dziwić, że Évora służyła jako wzór w planowaniu wielu kolonialnych miast w Ameryce Łacińskiej. Wieczorną porą pospacerujemy po mieście by w romantycznym oświetleniu ujrzeć place i zabytki Évory. Trzy noce spędzimy w starej części tego uniwersyteckiego miasta. Następnie przejedziemy do Monsaraz, maleńkiego średniowiecznego miasteczka, bardzo ładnie położonego na samym szczycie wzgórza. Zarówno okolice Monsaraz, gdzie znajduje się największy zalew Europy oraz Évory, gdzie zachwyci nas stary rzymski akwedukt i celtycki kamienny krąg zapraszają na dłuższe wędrówki.

Sami Portugalczycy też lubią odwiedzać Alentejo w poszukiwaniu spokoju i ciszy, ale przede wszystkim dla zasmakowania w wybornej lokalnej kuchni. Czerwone wina z Alentejo zaliczają się do najlepszych portugalskich win. Przekonamy się o tym podczas degustacji w lokalnej winnicy.

Wybrzeże Lizbońskie

Kwintesencję Portugalii poczujemy w Lizbonie i jej okolicy. Wiele osób ceni piękno portugalskiej stolicy, jednak mało kto wie, że tuż pod wrotami miasta znajdują się rezerwaty przyrody i urokliwe miasteczka z kulturowo ciekawymi miejscami. Odnajdziemy tutaj niemal wszystko co tak cenimy w Portugalii: surowe klify, rozmaite ścieżki nad oceanem, ukryte plaże, zielone wzgórza, rybackie miasteczka, gościnne winiarnie, małe klasztory i królewskie pałace.

Tylko krótka chwila jazdy dzieli nas od wybrzeża w kierunku zielonego, łagodnego pasma górskiego „Serra de Sintra“, które zaprasza na wędrówki przez wiecznie zielone lasy, zachwyca bujną roślinnością. U zbiegu tych wzgórz położona jest Sintra – romantyczne i nastrojowe miasteczko. Dowodem popularności tego miejsca już setki lat temu jest zjawiskowy pałac i rezydencje królewskie (UNESCO). Góry Sintry są także kontrastem dla wybrzeża estorilskiego, ulubionego miejsca wypoczynku Lizbończyków. Nadmorski kurort Estoril słynie z największego europejskiego kasyna.

Oprócz sielskich i nadmorskich okolic Lizbony, znajdzie się też czas na indywidualne odkrywanie samej Lizbony, dla wielu jednej z najpiękniejszych europejskich metropolii.

Balkon Europy

Algarve, czyli południowe wybrzeże Portugalii, leży na najbardziej południowym i zachodnim krańcu Europy. Przez swoje niezwykłe położenie, wysokie klify i słoneczny klimat jest opisywane bardzo trafnie jako „balkon Europy”. Odróżnia się od reszty Portugalii nie tylko przyrodą (wybrzeża zaliczają się bowiem do najpiękniejszych na świecie), ale także znacznie łagodniejszym klimatem. Na południu Portugalii długo rządzili muzułmańscy Maurowie, co widać do dziś niemal na każdym kroku np. w lokalnej kulturze i architekturze małych, ale ważnych historycznie miast. Wędrując przez Algarve warto także zobaczyć mniej znane miejsca, będące w głębi regionu. Znajdziemy tam piękną krainę zapomnianych przez świat miasteczek i bujnej roślinności, a wzdłuż potężnej rzeki Guadiana - niespodziewane zielone krajobrazy.

Algarve na piechotę

Piękne zaułki Algarve odkryjemy na piechotę – bez pośpiechu, na spokojnie.  Podczas naszych wędrówek szlaki poprowadzą nas m.in. wzdłuż kilku szczególnie ładnych odcinków wybrzeża (klifowe oraz piaszczyste), a także na wyspy pojawiające się i znikające w zależności od stanu morza. Przejdziemy prawie że zapomnianym szlakiem wzdłuż rzeki, aż do urokliwych, zapomnianych wsi oraz do małych miast pełnych historii. Będziemy pokonywać kilkugodzinne trasy z chwilą relaksu np. przy tradycyjnej cataplanie lub kieliszku porto albo na dziko w plenerze. Każdy znajdzie dla siebie niezapomniany widok, którym będzie mógł nasycić oczy w ciszy i spokoju. W Algarve unikniemy pośpiechu, zyskamy spokój i prawdziwy wypoczynek, a także – naładujemy akumulatory promieniami portugalskiego słońca.

Dzień 1 Évory wita wędrowców

Przelot z Warszawy do Lizbony. Transfer z lotniska do hotelu w starej części Évory, stolicy portugalskiego regionu Alentejo. Wieczorem, Évora, pełna klimatycznych knajpek i restauracji, zachęca do pierwszego spotkania z miastem i portugalskimi smakołykami.

Dzień 2 Akweduktem rzymskim do Évory

Pierwsza wędrówka piesza poprowadzi nas wzdłuż imponującego rzymskiego akweduktu Agua de Prata. Cały akwedukt ma aż 19 km długości! My zaś przejdziemy najbardziej imponującym ostatnim odcinkiem (który sięga 12 m wysokości), kończąc w sercu starego miasta. Dziś pozostanie nam sporo czasu do eksploracji uliczek Évory z biało-żółtymi kamienicami i takimi zabytkami jak katedra Sé, rzymska świątynia, pałac Cadaval, mury obronne czy kościół São Francisco (kaplica z kości). Dla chętnych znajdzie się też czas na zwiedzenie miejskiego muzeum.
Podejścia: - Zejścia: - Długość trasy: 3 km Czas wędrówki: ok. 1 godziny

Dzień 3 Dziewicze Alentejo – wokół Monsaraz

Rano wyjazd tuż pod hiszpańską granicę, do małej, ufortyfikowanej miejscowości Mourão. Z potężnych murów zamku po raz pierwszy ujrzymy rzekę Gwadianę, która na tym odcinku od niedawna tworzy największy zalew w Europie (Lago de Alqueva), pięknie wpisując się w dziewicze krajobrazy tego regionu. Nasza dzisiejsza wędrówka prowadzi przez kromlech Xerez (celtycki krąg kamienny) do wybrzeża zalewu, gdzie piknikujemy na kwitnącej łące blisko wody. Dalej nieco pod górkę, aż osiągniemy cel – położone na wzgórzu, cudowne średniowieczne miasteczko Monsaraz.
W nagrodę, w rodzinnej winnicy czeka nas degustacja win regionu Alentejo, gdzie można m.in. poznać smak wina o przejrzystej barwie („vinho invisivel”) produkowanego z czerwonych winogron!
 Podejścia: 300m Zejścia: 300m Długość trasy: 9 km Czas wędrówki: ok. 3-4 godziny

Dzień 4 Śladami megalitów

Montado – tak w Portugalii nazywają się rozległe leśne krajobrazy zdominowane przez całorocznie zielone gaje dębowe (dęby korkowe i ostrolistne). W takiej scenerii, jakże typowej dla tego regionu, wędrujemy do jednego z największych celtyckich kamiennych kręgów - do kromlechu w Almendres. Ten imponujący kamienny krąg został utworzony aż z 95 megalitów! Następnie udamy się do zielonej doliny, w której położona jest mała wioska Valverde. To tutaj będzie okazja zasmakowania pysznych domowych obiadów w przystępnej cenie serwowanych w lokalnych gospodach. Posileni ruszymy w poszukiwanie kolejnych dowodów jakże długiej, ponad 5000-letniej, historii tego regionu. Udamy się do największego celtyckiego grobowca w Portugalii – do dolmenu w Zambujeiro. Wieczorem przejedziemy na wybrzeże lizbońskie na nocleg.
Podejścia: 100m Zejścia: 200m Długość trasy: 10 km Czas wędrówki: ok. 3-4 godziny

Dzień 5 Od korkowego klasztoru do Sintry

W samym środku zalesionych gór Sintry leży klasztor Franciszkanów, gdzie mnisi mieszkali w bardzo skromnych, wykutych w skałach celach wyłożonych korkiem. Przejeżdżając do Sintry – prawdziwej perełki wśród zabytków, wpisanej na listę UNESCO zatrzymamy się w punktach widokowych by podziwiać panoramę na okolice Lizbony. Zanim dotrzemy do Sintry będzie możliwość zdobycia najwyższego punktu w górach Sintry - Cruz Alta (dla chętnych). Dla osób zainteresowanych zwiedzaniem ogrodów i pałaców w samej Sintrze nie zabraknie również czasu na odwiedzenie Palácio da Pena lub Palácio Nacional de Sintra.
Podejścia: 300m Zejścia: 500m Długość trasy: 10 km Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 6 Dzień wolny i wspólny wieczór w Lizbonie

W tym dniu pozostawiamy Uczestnikom wybór jak chcą spędzić wolny czas. Nie ma zatem oficjalnego programu, ale jest za to dużo możliwości pozwalających na zagospodarowanie czasu wedle swoich upodobań. Można pojechać do Lizbony (dojazd do centrum kolejką – ok. 40 min) lub dodatkowy dzień przeznaczyć na zwiedzanie pałaców i ogrodów Sintry czy też wybrać się z przewodnikiem na wędrówkę. Wieczorem wspólny spacer po miejskich platformach widokowych dzielnicy Alfama i Bairro Alto. Tam z chętnymi udamy się do miejsca, którego nie może zabraknąć podczas zwiedzania portugalskiej stolicy – czas na Fado w jednej z lokalnych knajpek.
Podejścia: 200m Zejścia: 200m Długość trasy: 5 km Czas wędrówki: ok. 2 godziny

Dzień 7 Cabo da Roca – urwiste wybrzeża Atlantyku

Cały dzień spędzimy wędrując po najbardziej wysuniętym na zachód odcinku wybrzeża kontynentalnej Europy. Przejdziemy bardzo urozmaiconą trasą w okolicy przylądka Cabo da Roca. Skaliste wybrzeża przy Praia da Ursa i malownicza zatoka Adraga przypominają nieco ścieżki znane z południowego wybrzeża - Algarve. Metą naszej wędrówki będzie Colares – wioska, która żyje z uprawy winorośli. Z tutejszych winnic pochodzi wino Colares, słynące z głębokiej i aksamitnej czerwieni.
Podejścia: 300m Zejścia: 300m Długość trasy: 10 km Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 8 W kierunku Algarve

Przejazd na lotnisko w Lizbonie i spotkanie z grupą realizującą drugą część programu: Algarve - słoneczny balkon Europy. Nocleg w Cabanas de Tavira.

Dzień 9 Nad rzeką Guadiana

Krótka wędrówka przy kolonii flamingów pod zamkiem Castro Marim, spacer przez miasteczko Alcoutim, położone malowniczo nad rzeką. Po południu wędrówka wzdłuż rzeki Guadiana do małej wsi w okolicach Odeleite.

Dzień 10 Algarve Piaszczyste i Tavira

Przepłynięcie łódką do wyspy Ilha de Cabanas. Wędrówka z noclegu do miasteczka Tavira, zwiedzanie Taviry (Park przyrody Ria Formosa).

Dzień 11 Trochę jak w Afryce Północnej

Z miasteczka Olhão przepłynięcie promem na wyspę Ilha da Culatra, gdzie toczy się życie rybaków jak w dawnych czasach. Wędrówka przez wyspę (Park przyrody Ria Formosa).

Dzień 12 Czerwone klify Falesi

Postój przy kościele w Almancil (oglądanie słynnych azulejos), potem wędrówka nad i pod czerwonymi klifami wzdłuż słynnej plaży Praia do Falesia do Olhos de Agua (Albufeira). Przez dwa postoje (ciekawe formacje skalne "Ponte da Piedade" i miasteczko Lagos - dawna stolica Algarve) dojedziemy do noclegu w Aldeia da Pedralva.

Dzień 13 Sagres i Cabo de São Vicente

Zwiedzanie miasta i zamku położonych tuż przed końcem Europy, a także postawienie nogi na przylądku (najbardziej na południowy zachód wysunięty punkt Europy), wędrówka wzdłuż wybrzeża klifami (Park przyrody Costa Vicentina).

Dzień 14 Zachód słońca w Arrifana

Rano zwiedzanie ruin zamku i miasteczka Aljezur, popołudniem piesze odkrywanie dzikich wybrzeży zachodniego Algarve, całodniowa wędrówka wzdłuż czarnych klifów do Arrifana.

Dzień 15 Przez Alentejo do Lizbony

Przejazd wzdłuż zachodniego wybrzeża Portugalii do Lizbony. Wędrówka w regionie Alentejo (w lutym podziwiamy tam gniazda bocianów na klifach). Wieczorem czas wolny i nocleg w okolicy Lizbony, możliwość krótkiego zwiedzania miasta.

Dzień 16 Wylot do Polski

Przelot i powrót do Warszawy.

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Lizbona-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny), przeprawa promem i łodzią
 • Zakwaterowanie: 15 noclegów w hotelach/apartamentach
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 15-25 EUR/dzień) - istnieje możliwość wykupienia pakietu 8 śniadań w cenie 55 EUR
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) - ok. 55 EUR

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Lizbonie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd ten jest połączeniem wycieczek Alentejo - nieodkryty kraj odkrywców oraz Algarve - słoneczny balkon Europy

Liczba uczestników: 9 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1000 PLN

Alentejo i Algarve to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.