Transsyberyjską magistralą z Moskwy do Władywostoku

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Transsyberyjską magistralą: 9298 km z Moskwy do Władywostoku

  • Romantyczna podróż słynną trasą na "koniec świata"
  • Rosyjska kultura: od Moskwy przez Syberię po Daleki Wschód
  • Prawosławne cerkwie, tatarskie meczety, buddyjskie klasztory
  • Zwiedzanie miast i nietypowych atrakcji i wyjścia w syberyjskie góry
  • Refleksje o życiu z widokiem na nieskończoną przestrzeń Syberii

Nie ma chyba nic bardziej romantycznego od siedzenia w pociągu, picia herbaty z samowaru i przemierzania wzrokiem i myślą po nieskończonych stepach, tajdze, górach i miastach. Głowa się wtedy oczyszcza, myśl odświeża, odzyskuje się energię i perspektywę patrzenia.

Pociąg jest pasją! I jest jedno takie miejsce na świecie, gdzie można na jednym bilecie przemierzyć aż 9298 km, długim szlakiem szerokich torów. To Rosja - Transsyberyjska Magistrala, cud światowego budownictwa, stan umysłu i codzienne życie milionów ludzi.

Czas przejazdu z Moskwy do Władywostoku bez przerw wynosi 164 godziny (to prawie 7 dni!). Podróż wiedzie przez dwa kontynenty, czasami z szybkością aż 140 km/godz. Transsyberyjską Magistralą przejedziemy przez 89 miast, przekroczymy 16 dużych rzek i pokonamy 7 stref czasowych. Przejedziemy najdłuższym mostem przez rzekę Amur (który mierzy 2568 metrów!) i brzegiem największego na świecie rezerwuaru wody pitnej, zobaczymy jedyny w swoim rodzaju dworzec - cały zbudowany z marmuru.

Całą podróż pokonamy w komforcie rosyjskich wagonów, ze stewardessą i gorącą kawą lub herbatą w nieskończonej ilości. Po drodze kilka razy wysiądziemy by zobaczyć najciekawsze miejsca na trasie. Przejedziemy regionami zamieszkanymi przez różne narodowości, spróbujemy też przysmaki regionalnych kuchni – rosyjskiej, tatarskiej, mongolskiej, chińskiej i dalekowschodniej.

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Poranny przelot do Moskwy. Zwiedzanie stolicy Rosji - w zależności od możliwości czasowych (Plac Czerwony, GUM, Park Zaryade, stacje metra). Wieczorem wyjazd pociągiem z Dworca Kazańskiego.

DZIEŃ 2

Pierwszym przystankiem będzie Kazań, centrum Republiki Tatarstanu. Zwiedzimy centrum historyczne, miejscowy Kreml oraz meczet Kul Szarif i Sobór Zwiastowania. Spróbujemy specjałów tatarskiej kuchni: эчпочмак (eczpoczmak) i чак-чак (czak-czak). Następnie ruszymy w dalszą podróż.

DZIEŃ 3

Dojazd do Jekaterynburga (poprzednio Swierdłowsk), miasta leżącego niedaleko granicy Europy i Azji. Zobaczymy tam Cerkiew Na Krwi, która wybudowana została w miejscu, gdzie bolszewicy zamordowali carską rodzinę w 1918 roku. Jeśli czas pozwoli zajrzymy do Centrum Jelcyna, instytucji upamiętniającej pierwszego prezydenta Rosji. Kolejnym pociągiem pojedziemy dalej.

DZIEŃ 4

Pociąg zatrzymuje się w Nowosybirsku, największym mieście Syberii, położonym nad rzeką Ob. Przejdziemy się po centrum, zjemy obiad w jednej z knajpek w zrewitalizowanej części miasta. Zwiedzimy lokalne muzeum. Na dalszą drogę zaopatrzymy się w cukierki i czekoladki w jednej z największych fabryk słodyczy w Rosji.

DZIEŃ 5

Wysiadamy w Krasnojarsku. Tym razem zamienimy zwiedzanie miasta na spacer po rezerwacie przyrody Stołby. Nazwa rezerwatu odnosi się do kształtów znajdujących się tam ostańców, których wysokość sięga 90 m. Krasnojarsk znany jest także z zabawnych pomników, w tym Wujek Wasia - pijak - zobaczymy czy Wujek wciąż stoi ;-)

DZIEŃ 6-7

Dojeżdżamy do Irkucka, gdzie na dłuższą chwilę opuścimy pociąg. Zakwaterujemy się w mieście na dwie noce. Zobaczymy centrum z oryginalnymi, drewnianymi domkami, wybrzeże rzeki Angary. Pojedziemy także do skansenu Talcy, gdzie zapoznamy się z drewnianą architekturą obwodu irkuckiego. Dotrzemy do Listwianki i zwiedzimy muzeum jeziora Bajkał (limnologiczne) z akwarium, w którym żyją foki bajkalskie, tzw. nerpy. Na targu rybnym spróbujemy słynnego omula i gołomianki, nad którą badania prowadził Benedykt Dybowski.

DZIEŃ 8

Tego dnia trafimy do Słudzianki, leżącej na brzegu najgłębszego jeziora świata - Bajkału. Znajduje się tam jedyny na świecie dworzec zbudowany z marmuru. Budowa dworca zakończyła się 1904 r. - jest to pomnik upamiętniający cierpienie i ofiary poniesione przy budowie unikatowej, opartej na skomplikowanej konstrukcji Kolei Krugobajkalskiej. Wieczorem znów wsiądziemy do pociągu i ruszymy do stolicy Buriacji.

DZIEŃ 9

Ułan Ude - to stolica Republiki Buriacji. Zobaczymy największą głowę Lenina i historyczne centrum. Niedaleko miasta znajduje się centrum rosyjskiego buddyzmu - Dacan Iwołgiński, w którym "urzęduje” śpiący lama, tam też udamy się z wizytą.

DZIEŃ 10-11

Kolejny przystanek to Czyta, miasto, w którym zobaczyć można wpływy różnych kultur. Zwiedzimy muzeum Kolei Zabajkalskiej oraz poznamy historię dekabrystów, dla których Czyta, w XIX w., stanowiła miejsce zsyłki. Następnie ruszymy w podróż i spędzimy w pociągu niemal 2 doby.

DZIEŃ 12

Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez Birobidżan - stolicę Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, oraz przez Chabarowsk, gdzie znajduje się most kolejowy na linii Kolei Transsyberyjskiej nad rzeką Amur, budowany na początku XX w., m.in. przez Polaka. W jednym z tych miast zatrzymamy się na chwilę.

DZIEŃ 13-14

Docieramy do celu naszej podróży! Władywostok na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Zwiedzimy centrum miasta, w tym ulicę Świetlańską - najważniejszą ulicę XIX i początku XX w. - gdzie mieszkał polski pisarz S. Saliński. Zaopatrzymy się w miejscową czekoladę z owocami morza. Spojrzymy na zacumowane w zatoce statki. Jeśli czas pozwoli udamy się do miejscowego oceanarium na Wyspie Rosyjskiej, na którą prowadzi największy na świecie podwieszany most.

DZIEŃ 15

Tego dnia samolotem wracamy do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

  • bilet lotniczy Warszawa-Moskwa-Warszawa z wszystkimi opłatami
  • krajowy przelot Władywłostok-Moskwa z wszystkimi opłatami
  • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
  • transfer między lotniskami w Moskwie i Władywostoku
  • wspólny transport pociągiem, miejscowymi busami, wynajętymi marszrutkami i łodzią
  • nocleg: 10x w pociągu i 4x w hostelu w pokojach wieloosobowych
  • opiekę polskojęzycznego pilota
  • pakiety informacyjne i mapy
  • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
  • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
  • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
  • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
  • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

  • wiza do Rosji (ok 500 PLN)
  • wyżywienie
  • opłaty za przechowalnie bagażów i prysznice
  • bilety wstępu

ROSYJSKIE POCIĄGI:

Podróżowanie rosyjskimi pociągami jest komfortowe nawet na długich dystansach. Rosyjskie pociągi jeżdżą po szerokich torach, dlatego są większe. Wagony sypialne są wyposażone tak jak nasze – w wagonie są cztery łóżka, stolik, lampka i pomieszczenie na bagaże. Podróżnymi opiekuje się steward lub stewardessa. Przez cały czas do dyspozycji jest samowar z gorącą wodą i toaleta. W przedziale jest gniazdko na 220 V które czasami nawet działa :-)

WIZA:

Dla chętnych uczestników pośredniczymy w wyrobieniu wizy grupowej.

ZAKWATEROWANIE:

W pociągach Kolei Transsyberyjskiej będziemy głównie podróżować w wagonach kupiejnych. Może się jednak zdarzyć (w przypadku braku wolnych miejsc), że któryś z odcinków pokonamy w wagonach plackartnych - co pozwoli nam na poznanie specyfiki jazdy po Rosji. Istnieje możliwość zakupu miejsca w 2-osobowych wagonach sypialnych (kupiejne), lecz nie we wszystkich pociągach jest to możliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że przedziały 2-osobowe są w innym wagonie, oddzielonym od reszty grupy. Zakwaterowanie w miastach (w Moskwie, w Irkucku, we Władywostoku) jest organizowane w czystych i sprawdzonych hostelach.

WYŻYWIENIE:

Wyżywienie uczestnicy organizują sami ze wsparciem pilota. Można się stołować w pociągu w wagonie restauracyjnym. Na dworcach jest dużo sklepów, aby dokupić brakujące produkty. Na dworcach, w okolicach pociągu, babuszki sprzedają pierożki i inne smakołyki (aczkolwiek są niestety coraz rzadziej spotykane). Sklepy w miastach są bardzo dobrze wyposażone. Dostępne są miejscowe specjalności. Dworcowe „cafe“ lub „bistro“ oferują podstawowe rosyjskie jedzenie – barszcz, grieczkę, smażoną rybę, kotlety itd.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15.

POGODA:

Na naszej trasie pogoda będzie zróżnicowana, na co należy być przygotowanym. Podczas wyprawy kwietniowej, na Dalekim Wschodzie i bardziej oddalonych miejscach Syberii, będzie otaczać nas jeszcze zimowa sceneria. Temperatura w Moskwie sięgać będzie ok. 10°C. W syberyjskich miastach (Irkuck, Ułan Ude), temperatura może spadać do zera. Wrzesień jest znacznie cieplejszy - na całej trasie temperatura waha się w tym miesiącu między 15-25°C.

UWAGA:

Wyjazdy do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie odłączyć się od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

INNE:

  • Termin wyjazdu może przesunąć się o dzień-dwa.
  • Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Transsyberyjską magistralą z Moskwy do Władywostoku pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.