Oman- na szlaku mirry i kadzidła

Oman- na szlaku mirry i kadzidła
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Wyprawy
 • Kraje: AZJA
 • Wyżywienie: szczegóły w warunkach
 • cena: 7 480 PLN
+ 480 USD
 • Pustynia piaszczysta Wahiba o wschodzie i zachodzie słońca
 • Malownicze doliny: Wadi Shab, Wadi Bani Khalid, Wadi Tiwi...
 • Górskie kaniony pasma Jebel Akhdar
 • Odosobnione i opuszczone górskie wioski
 • Stare Miasta: Nizwa, Sur, Maskat
 • Kolonia morskich żółwi
 • Arabskie targowiska: souk w Murtah i w Nizwie

Oman jest perłą Arabii. Oferuje piękno przyrody zaklęte w złotych piaskach pustyni, górach i zielonych dolinach wadi. Mieszkańcy kraju serdecznym gestem zaproszą nas do meczetu i opowiedzą o ibadytyzmie - swojej islamskiej religii. Kupcy wyłożą przed nami bogactwa swojego kraju - kadzidło, mirrę, przyprawy a także daktyle, ryby i owoce morza.

Na arabskim souku...

Sprzedawca rozkłada przed nami kaszmirowe szale z Pakistanu - są tkane z najlepszej jakości wełny kóż kaszmirskich, te z dolnej półki są po kilka riali (kilkadziesiąt złotych), te z najwyższej nawet po pięćset (prawie 5 tys. złotych) - są tkane z samych najdeliktaniejszych włókien kozich bród. Obok wszystkimi barwami tęczy mienią się chusty i damskie sukienki; męskie suknie - diszdasza - oferowane są w kilku kolorach. Niewielki placyk na souku w Mutrah otaczają stoiska z przyprawami - można skosztować i zasięgnąć porady kulinarnej; na sąsiednim stoisku oferują nam olibanum - grudki żywicy różnych gatunków kadzidłowców, a także ciemne grudki mirry. Także tutaj ceny mają dużą rozpiętość w zależności od czystości surowca. Do ich palenia nalepiej nadają się gliniane kadzielnice... Po różnych stoiskach można wędrować godzinami - oglądać, dotykać, wąchać i smakować arabskiego świata.

Wadi-znaczy dolina, wadi-znaczy życie...

Zostawiamy zgiełk arabskich ulic, placów, targów i ruszamy na pustynię. Pustynia w Omanie zaczyna się tam, gdzie kończy się miasto, a kończy tam, gdzie wyrasta kolejne; czasem zaś sięga samego oceanu. Kamieniste hamady, żwirowe seriry i piaszczyste ergi zajmują niemal cały kraj. W drodze ku złotym piaskom Ramlat al-Wahibah odwiedzimy pełne życia i uroku pustynne doliny - uedy (wadi). Każda inna, każda inaczej wyrzeźbiona, każda inaczej przystrojona bujną zielenią i potokami życiodajnej wody. Powędrujemy przez zacienione doliny, przyjrzymy się życiu u pustynnego wodopoju. Na skraju pustyni, na piaszczystą nadmorską plażę wychodzą wychodzą olbrzymie żółwie morskie, by złożyć jaja - po 2 miesiącach młode żółwiki powrócą w toń oceanu. Wybierzemy się na tę plażę z nadzieją spotkania jednego z olbrzymich zółwi zielonych.

Jabal Shams - Góra Słońca

Arabską nazwę najwyższego szczytu Omanu tłumaczy się jako "góra słońca" - u jej stóp roztaczają się głęboko wcięte kaniony. Serpentynami górskich dróg i oślich ścieżek powędrujemy przez góry w poszukiwaniu osad ludzkich, opuszczonych wiosek, tarasowych plantacji palm daktylowych. Poszukamy najpiękniejszych widoków Półwyspu Arabskiego. W cieniu 'Góry Słońca' przeżyjemy prawdziwe górskie przygody w czasie eskapad pieszych i w samochodach terenowych. Po powrocie z gór odpoczniemy w gorących żródłach i w stolicy nad oceanem.

Dzień 1 Wylot z Polski

Przelot z Warszawy do Maskatu, transfer do hotelu.

Dzień 2 Maskat - stare miasto, souk rybny i souk w Mutrah

Ruszamy na zwiedzanie stolicy Omanu: dzielnica instytucji rządowych i ambasad, souk (targ) rybny i souk wyrobów regionalnych w Mutrah, pałac sułtana Qaboos i fort, Stary Maskat, spacer po porcie i po plaży.

Dzień 3 Doliny Wadi Shab i Wadi Tiwi, miasto Sur, kolonia żółwi

Rano zajrzymy do olśniewającego wielkością i bogactwem Wielkiego Meczetu. Następnie wyruszymy na widokową drogę, którą przemierzymy wybrzeże aż do miasta Sur. Po drodze zajrzymy do spektakularnej doliny Wadi Dayqah, w której wody spiętrzone są wielką tamą oraz odwiedzimy rzadko uczęszczaną dolinę Wadi Al Arbeen. Zatrzymamy się także u ujścia doliny Wadi Shab oraz nad turkusowym jeziorkiem Bimmah. Przespacerujemy się doliną Wadi Tiwi, zatrzymamy się przy grobowcu Bibi Maryam i przejedziemy pod wieczór do Sur. W Sur zobaczymy latarnię morską, dzielnicę białych domków, stocznię tradycyjnych kutrów typu dhow. Wieczorem odwiedzimy plażę, na której regularnie pojawiają się olbrzymie żółwie zielone.

Dzień 4 Słynna dolina Wadi Bani Khalid, złota pustynia al-Wahibah

Pojedziemy do najbardziej znanej doliny w Omanie - Wadi Bani Khalid - doliną tą przez cały rok płynie woda, która zasila kilka jeziorek i wodospadów (możliwość kąpieli bądź spacer w górę doliny do dzikiej jaskini - konieczna latarka!). Z doliny wyruszymy w niezwykłą podróż do rozległych, złotych wydm Ramlat al-Wahibah (ponad 12 tys. kilometrów kwadratowych piaszczystej pustyni). Na pustyni odwiedzimy jedną z ostatnich osad Beduinów. Zachód słońca nad wydmami i nocleg na campie.

Dzień 5 Wędrówki po piaskach pustyni al-Wahiba

Wschód słońca na pustyni. Odpoczynek i wędrówki po piaszczystej pustyni Wahiba. Chętni wybiorą się na fakultatywną wycieczkę na wielbłądach. Zachód słońca na złotych piaskach Wahiba.

Dzień 6 Stara Nizwa i faladże oazy Birkat Al Mauz

Zwiedzimy dawną stolicę Omanu - Nizwę. Na wielkim souku w Nizwie można zobaczyć i kupić tradycyjne rękodzieło, owoce, przyprawy i wiele innych; wejdziemy także na XVII-wieczny fort, z którego spojrzymy na okolicę. Przejedziemy do pobliskiej oazy Birkat Al Mauz, w której zobaczymy ruiny dawnej wioski i stare, tradycyjne kanały nawadniające - faladże - które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzień 7 Samochodami 4x4 przez "Zielone Góry" - Jebel Akhdar

Naszymi samochodami terenowymi dostaniemy się na zapierający dech w piersiach przejazd przez "Zielone Góry" - Jebel Akhdar - drogą dostępną niegdyś tylko dla osiołków, przystaniemy w wioskach i punktach widokowych a następnie przejedziemy do doliny Wadi Bani Habib. Zajrzymy także do wioski Al Ayn znanej z plantacji róż.

Dzień 8 Wielki Kanion u stóp pasma Jebel Shams

Ruszamy z Jebel Akhdar. Zatrzymamy się pod fortem Bahla i przejedziemy do zamku Jabreen oraz do zniszczonej jemeńskiej wioski Al Hamra. Górską drogą dotrzemy do Misfat Al Abreen z tarasami, na których uprawiane są palmy daktylowe. Dotrzemy do ruin dawnej górskiej wioski. Przejedziemy Wielkim Kanionem Arabii i dolinami pod pasmem Jebel Shams do opuszczonej wioski i wąskiej, głęboko wciętej doliny Wadi Nakhr. Zajrzymy także do wioski, w której od wieków ręcznie wyrabia się dywany.

Dzień 9 Dolina Wadi Bani Awf i górska wioska Bilad Sayt

Dotrzemy do doliny Wadi Bani Awf; poznamy życie odosobnionej górskiej wioski Bilad Sayt. Dotrzemy do dolin Wadi Mistal i wioski Wakan. Odwiedzimy XVII-wieczny fort w Nakhal wzniesiony na szczycie góry, na krawędzi pasma Jebel Akhdar. Pasmo otoczone jest pięknymi oazami, a nieopodal można się wykąpać w uzdrawiających, gorących źródłach.

Dzień 10 Odpoczynek i spacery po Maskacie

Tego dnia pospacerujemy sobie po uliczkach i targach Maskatu. Odpoczeniemy po pełnej wrażeń podróży. Wieczorem lub rankiem dnia następnego wylatujemy do Polski.

Dzień 11 Powrót do Polski

Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Cena obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Maskat-Warszawa
 • Zakwaterowanie: 7 nocy w hotelach turystycznych, 2 na kampie na pustyni
 • Wyżywienie: część lub wszystkie śniadania (6 do 9 zależnie od hoteli), 2 kolacje na kampie na pustyni, 1 kolacja w górach
 • Przejazdy na miejscu: transfery z lotniska do hotelu i na lotnisko; w czasie 7-dniowego objazdu samochody 4x4
 • Opiekę miejscowego i polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Opłat wizowych: ok. 50 USD wiza do Omanu opłacana na miejscu na lotnisku
 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Zwyczajowych napiwków: ok. 40 USD

Liczba uczestników: 7 - 10 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Oman- na szlaku mirry i kadzidła to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.