Góry to prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa zjazdowego. W uprawianiu tego zimowego sportu, górzyste ukształtowanie terenu odgrywa kluczową rolę. W Polsce jedne z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich znajdują się w Wiśle, Szczyrku, Szklarskiej Porębie, Białce Tatrzańskiej oraz na Kasprowym Wierchu. Z kolei narciarstwo biegowe nie wymaga specjalnie przygotowanych stoków. W tym przypadku sprawdzą się nawet pokryte śniegiem ścieżki leśne, pola czy łąki. Mimo to, w Polce powstało wiele tras przygotowanych specjalnie dla miłośników biegówek.
Najbardziej znane trasy biegowe znajdują się w Jakuszycach (Karkonosze). Klimat tego miejsca sprawia, że sezon zimowy trwa tam bardzo długo. Śnieg potrafi utrzymać się do później wiosny. Znajduje się tam wiele dobrze oznakowanych tras, tworzących pętle o kształcie koniczyny. Trasy łączą się ze sobą, dzięki czemu narciarze mogą szybko i łatwo zmienić ścieżki. W Jakuszycach znajdziemy szlaki przeznaczone dla osób początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych. Różnią się one od siebie głównie ukształtowaniem terenu, występowaniem podbiegów i zjazdów. Łącznie trasy liczą ok. 100 km.
Ważnym punktem na mapie narciarstwa biegowego jest Kubalonka w Wiśle. Znajdujące się tam trasy prowadzą przez urokliwy świerkowy las. Trasy można dobierać pod kątem własnych predyspozycji fizycznych. Ktoś, kto nie czuje się na pokonywanie długich szlaków może wybrać trasę liczącą 1 km, 2,5 km bądź 3 km. Zaś osoby nastawione na pokonywanie dłuższych dystansów mogą szaleć na trasach liczących 5 km i 7,5 km.
Inne trasy biegowe zlokalizowane na terenach górskich znajdują się m.in. w Zakopanem (w parku Równia Krupowa), w Wetlinie w Bieszczadach czy też Karłowie w Górach Stołowych.
Profesjonalne trasy biegowe znajdują się również w innych rejonach Polski, np. na Mazurach, a dokładnie w małej wiosce, położonej w okolicach jeziora Gielądzkiego i Lampackiego. Znajdujący się tam ośrodek narciarstwa biegowego udostępnia biegaczom trzy trasy o różnych długościach i wzniesieniach terenu. Inny przykładem może być szlak utworzony na w małej miejscowości Supraśl na Podlasiu. Tam, w Uroczysku Glinka w Puszczy Knyszyńskiej wyznaczone są trzy trasy o różnym poziomie trudności. Pierwsza z nich liczy 1 km. Z tym odcinkiem może zmierzyć się każdy, nawet ktoś, kto narty biegowe założył po raz pierwszy w życiu. Jest płaska i niezbyt skomplikowana. Trasa licząca 2 km, charakteryzuje się długim zjazdem oraz podbiegiem o łącznej długości ok. 150 m. Najdłuższy szlak ma 5 km. Ze względu na występowanie skrętów, podjazdów i zjazdów jest przeznaczona dla osób bardziej doświadczonych.
Zespół tras biegowych biegnie również przez kompleks leśnych polan i wzgórz Siwej Doliny położonej na obrzeżach Tomaszowa Lubelskiego (województwo lubelskie). Tam, na miłośników narciarstwa biegowego czeka sześć tras (1 km, 1,5 km, 2 km, 2,5 km, 3 km oraz 5 km). Z racji tego, iż miejsce to cieszy się bogatą fauną i flora, na trasach można natknąć się na specjalne tablice z opisami gatunków zwierząt i roślin występujących na tym terenie.
Oferty nart biegowych znajdziesz tutaj: Narty Biegowe
Aleksandra Parusel