Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi sięgają korzeniami starożytności. Przykładowo joga śmiechu została spopularyzowana dopiero w latach 90. XX wieku. Jej inicjatorem jest indyjski doktor medycyny, Madan Kataria. Joga śmiechu ukierunkowana jest głównie na poprawę stanu emocjonalnego. W tym przypadku pozycje jogi nie odgrywają aż tak istotnej roli. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach. Zadaniem każdego uczestnika jest śmiać się bez konkretnego powodu i to wspólnie z innymi osobami. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Trudno jest wywołać szczery, głośny śmiech i to w obecności innych osób. Jednak praktyka czyni mistrza. Im więcej ćwiczeń, tym wybuchy śmiechu będą bardziej spontaniczne. Śmiech pełni funkcję zdrowotną, głównie względem ducha. Pozwala rozładować stres, poprawić nastrój oraz pobudzić produkcję endorfin. Dlatego też ten rodzaj jogi jest szczególnie polecany osobom, które często odczuwają smutek i przygnębienie. Zgodnie z założeniem twórcy, pozytywna energia wyzwolona na zajęciach przełoży się na inne sfery życia.
Inną nietypową odmianą klasycznej jogi jest tzw. bikram joga. Powstała ona w latach 70. XX wieku. Zajęcia bikram jogi odbywają się w salach, w których temperatura powietrza podgrzewana jest do 40°C. Ważny jest również poziom wilgotności powietrza. Musi on osiągnąć wartość 40%. Ze względu na te dwa specjalne warunki, jogi bikram nie można wykonywać w zaciszu swojego domu. Spotkania w ramach bikram jogi trwają 90 minut. W tym czasie wykonuje się sekwencję 26 pozycji. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza przyczyniają się do rozluźnienia mięśni i zwiększenia elastyczności ciała. Nasz organizm zwiększa również produkcję potu, który oczyszcza go z toksyn.
Ciekawą opcją dla osób szukających nowych doznań z zakresu jogi jest acro joga. Na zajęciach klasyczne pozycje jogi łączone są z elementami akrobatyki oraz masażu tajskiego. Brzmi ciekawie, prawda? Ćwiczenia wykonuje się w parach. Są one znacznie bardziej zaawansowane niż w klasycznej jodze. Wymagają nie tylko skupienia, dobrego rozciągnięcia, siły i giętkości, ale i zaufania względem drugiej osoby. W tej odmianie jogi jedna z osób przyjmuje rolę „podstawy”. Stanowi fundament budowanej pozycji. Druga osoba jest unoszona przez „podstawę”. Przyjmuje pozycje bazujące na podstawowych asanach w powietrzu, dlatego też jest określana jako osoba „latająca”. Acro joga jest zmysłowa i subtelna. Pomaga wzmocnić i rozciągnąć mięśnie, wymusza koncentrację i pracę nad utrzymaniem równowagi. Uczy także zaufania względem drugiej osoby.
To tylko kilka przykładów niestandardowych formy jogi. Osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem bądź zwiększeniem zakresu uprawiania tej aktywności fizycznej mają więc w czym wybierać.
Oferty szkoleń z jogi znajdziesz tutaj: JOGA
Aleksandra Parusel