Joga to wywodzący się z Indii system filozoficzny, który skupia się na relacjach między ludzkim ciałem i umysłem. Niektóre źródła historyczne podają, iż jej korzenie sięgają najstarszych dziejów człowieka. Nauki jogi usystematyzował Patanjali, indyjski filozof żyjący w II wieku n.e. W swoim traktacie „Jogasutry” opisał on 8 filarów/ścieżek jogi, które mają przybliżyć człowieka do stanu oświecenia. Są nimi:
YAMA - zasady moralne (postępowanie względem innych)
NIYAMA – wzorce zachowania/kluczowe cnoty (postępowanie względem siebie)
ASANA - pozycje jogi
PRANAYAMA - kontrola oddechu
PRATYAHARA – kontrola zmysłów
DHARANA - koncentracja
DHYANA - medytacja
SAMADHI - następstwo praktyki, stan nadświadomości.
W naszym kręgu kulturowym najczęściej praktykowana jest hatha-joga (hatha =siła), która ukierunkowana jest głównie na rozwój siły fizycznej. Kluczową rolę w tej formie odgrywają asany, czyli pozycje jogiczne oraz ćwiczenia oddechowe (pranayama). Można wykonywać ją samemu w domu. Wystarczy zaopatrzyć się jedynie w matę oraz wygodny, niekrępujący ruchów strój.
Podstawowe pozycje w hatha-jodze to:
Tadasana – to prosta pozycja stojąca, w której nasza sylwetka powinna być całkowicie wyprostowana, stopy powinny być ustawione blisko siebie, a ręce skierowane w dół. Pozycja ta, uaktywnia do pracy głównie mięśnie nóg i pośladków.
Adho Mukha Dandasana – to asana przypominające plank (deska) na wyprostowanych rękach. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie rąk i barków, a także pleców i nóg.
Adho Mukha Svanasana – pozycja ta, znana jest również jako „pies z głową w dół”. By ją wykonać ułóż stopy i dłonie na macie, a biodra unieś wysoko w górę. Głowę skieruj ku podłodze. Ćwiczenie to aktywuje mięśnie ramion, pleców i nóg.
Urdhva Mukha Svanasana – inaczej „pies z głową w górę”. Połóż się na brzuchu na macie. Górną część tułowia unieś podpierając się na wyprostowanych rękach. Głowę skieruj w górę. Pozycja łagodzi napięcia w górnej części pleców i barkach, rozciąga cały kręgosłup i rozszerza klatkę piersiową.
Padangusthasana – to pozycja polegająca na głębokim skłonie w przód. Skłon należy wykonać do tego stopnia, aby złapać się za duże palce u stóp. Ćwiczenie to pomaga rozciągać ścięgna, łydki i kręgosłup.
Pozycji jogicznych jest znacznie więcej. Wszystkie z nich wymagają precyzyjności i dokładności. By osiągnąć pożądane efekty, każdy element naszego ciała musi być ułożony zgodnie z instrukcją przypisaną do każdej pozycji. W wykonywaniu ćwiczeń wielkie znaczenie mają również techniki oddychania. Opanowanie właściwego sposobu oddychania nie jest łatwe, ale konieczne. Uporządkowane oddechy pozwalają przejąć kontrolę nad emocjami. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie stanu harmonii między ciałem, duszą i umysłem.
Uprawianie hatha-jogi zwiększa siłę i wydajność mięśni, poprawia naszą kondycję, ale i samopoczucie. Ćwiczenia uwalniają energię, rozładowują stres, pozwalają się wyciszyć. Ze zdrowotnego punktu widzenia hatha-joga pozwala zwalczać bóle głowy i stawów, zapobiega osteoporozie, reguluje pracę serca i ciśnienie krwi oraz objawy depresji. Niektórzy uważają ten typ jogi za świetny sposób na relaks.
Oferty szkoleń z jogi znajdziesz tutaj: JOGA
Aleksandra Parusel