Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Kto interesuje się tenisem ten wie, że marzeniem zawodowych tenisistów jest uczestnictwo w turniejach Wielkiego Szlema. Pod tą nazwą kryją się cztery najbardziej cenione turnieje tenisowe: Australian Open, Roland Garros (French Open), Wimbledon oraz US Open. Turnieje te, odbywają się każdego roku kolejno w Melbourne (Australia), Paryżu (Francja), Londynie (Anglia) i Nowym Yorku (Stany Zjednoczone).
Sam udział w turniejach Wielkiego Szlema wiąże się z wielkimi emocjami, ale i niezwykłymi profitami dla zawodników. Nie wspominając o zwycięzcach, którzy oprócz imponującej nagrody finansowej, zyskują sławę i uznanie.
Turniejem o najdłużej historii jest rozrywany od 1877 rok Wimbledon. Nazwa turnieju związana jest z nazwą londyńskiej dzielnicy, w której jest on rozgrywany. Tradycją jest, że rozpoczyna się on w poniedziałek między 20 a 26 czerwca. Początkowo w turnieju mogli brać udział jedynie mężczyźni. Zmieniło się to w 1884 roku, kiedy do uczestnictwa zostały dopuszczone również kobiety. Pierwszym zwycięzcą w historii turnieju był Brytyjczyk Spencer Gore.
Jedną z ciekawostek dotyczących Wimbledonu jest fakt, że jego uczestników obowiązuje swoisty dress code. Zawodnicy, niezależnie od płci czy pochodzenia muszą występować w całkowicie białych strojach. Organizatorzy podchodzą do przestrzegania tej zasady bardzo restrykcyjnie. Przykładem na to może być historia kanadyjskiej tenisistki, Eugenie Bouchard. Na jedną z rozgrywek założyła ona czarny stanik. Wystające spod białej koszulki czarne ramiączko było powodem rozważań naruszenia zasad turnieju. Ostatecznie obyło się bez kary. Podobna sytuacja spotkała Mariusza Fyrstenberga, któremu kazano zdjąć opaskę na nadgarstek. Opaska była co prawda biała, jednak przechodził przez nią czarny pasek, który drażnił organizatorów. Z Wimbledonem wiąże się również jeden z najbardziej zaciętych pojedynków w historii tenisa. Mowa o finałowym pojedynku Rogera Federera z Rafaelem Nadalem, który trwał 4 godziny i 48 minut.
Kilka lat później, bo w 1881 roku został rozegrany pierwszy US Open odbywający się w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Turniej ma miejsce na przełomie sierpnia i września.
Rozgrywki toczące się we Francji odbywają się pod nazwą Roland Garros. Turniej znany jest również pod nazwą French Open Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1891 roku. Turniej na przełomie lat zmieniał swoje nazwy. Początkowo nazywany był Mistrzostwami Francji, następnie Międzynarodowymi Mistrzostwami Francji, a w 1928 roku przemianowano go na Turniej im. Rolanda Garrosa- pioniera francuskiego lotnictwa, Wiąże się to z tym, że od 1928 roku wydarzenie odbywa się na korcie tenisowym, nazwanym właśnie jego imieniem. Rozgrywany jest na przełomie maja i czerwca.
„Najmłodszym” spośród czterech turniejów Wielkiego Szlema jest Australian Open. Po raz pierwszy rozegrano go w 1905 roku w Melbourne. Kolejne rozgrywki toczyły się na kortach w Christchurch w Nowej Zelandii, następnie w Australii (w Sydney, Adelaide, Brisbane i Perth), a także w nowozelandzkim Hastings. Od 1988 roku turniej odbywa się regularnie w Melbourne Park. Turniej odbywa się w drugiej połowie stycznia – w Australii jest to pora letnia.
Zwycięstwo we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych i to w jednym sezonie to wielki sportowy wyczyn. Takiego triumfatora określa się jako zwycięzcę Klasycznego lub Kalendarzowego Wielkiego Szlema. Zawodnik, który stanie na najwyższym stopniu podium (w jednym sezonie) w trzech z czterech turniejów, wygrywa Małego Szlema. Z kolei jeśli wygra wszystkie turnieje, ale w ciągu dwóch sezonów, wygrywa Niekalendarzowego Wielkiego Szlema.
O Karierowym Wielkim Szlemie mówimy wtedy, gdy zawodnik wygra w trakcie całej swojej sportowej kariery wszystkie turnieje wielkoszlemowe.
Godne podziwu jest osiągnięcie Złotego Wielkiego Szlema, czyli wygranie w jednym sezonie czterech turniejów wielkoszlemowych i zdobycie złotego medalu olimpijskiego. Jeśli zawodnik ma na koncie wszystkie zwycięstwa oraz złoty medal olimpijski, ale nie zdobył ich w trakcie trwania jednego sezonu, wtedy zdobywa Karierowego Złotego Wielkiego Szlema.
Oferty obozów tenisowych znajdziesz tutaj: Obozy Tenisowe
Aleksandra Parusel