Gorące słońce, piaszczyste plaże i lazurowe wody- to obraz marzeń i celów urlopowych niejednego z nas. Jedni w ciepłych krajach szukają ciszy i wytchnienia, inni z zaciekawieniem zwiedzają turystyczne atrakcje danego miejsca. Jest też spora liczba osób poszukująca niestandardowych rozrywek sportowych. Dla tej ostatniej grupy, interesujący może okazać się sport, który polega na zmierzeniu się z siłą ziemskich żywiołów. Woda i powietrze zawładną życiem tego, kto spróbuje swoich sił w windsurfingu.
Windsurfing to sport wodny polegający na żeglowaniu za pomocą deski wyposażonej w specjalny żagiel. Uprawiany jest najczęściej na otwartych i głębokich wodach. Podstawowym kryterium stawianym przed osobą chcącą rozpocząć uprawianie windsurfingu jest umiejętność pływania. Sprzęt windsurfingowy napędzany jest siłą wiatru. W gestii człowieka leży opanowanie podstawowych manewrów windsurfingowych, których najlepiej uczyć się pod okiem licencjonowanego instruktora. Dlatego osoby zaczynające swoją przygodę z tą dyscypliną sportową powinny zainteresować się specjalnymi kursami. Kursy te, składają się z zajęć teoretycznych, na których uczestnicy poznają zasady bezpieczeństwa oraz użytkowania sprzętu, jak i praktycznych lekcji na otwartych, lecz spokojnych wodach. Do ubioru windsurfera zalicza się głównie kombinezon zwany pianką oraz kamizelkę asekuracyjną.
Windsurfing od 1984 roku jest dyscypliną olimpijską zaklasyfikowaną do kategorii konkurencji żeglarskich. Z biegiem lat wykształciło się wiele stylów windsurfingu. Jednym z nich jest freeride, czyli pływanie na desce z prędkością nieprzekraczającą 30 węzłów (ok. 54 km/h). Freeride jest najczęściej uprawiany przez amatorów. Freestyle to już znacznie bardziej zaawansowana forma windsurfingu. Polega na wykonywaniu na desce różnych wariacji i trików (tj. vulcan, spock, chachoo czy canabrava).
Odmianą windsurfingu jest również tzw. formuła, czyli regaty wyjściowe. Obecnie stanowi ona najbardziej prestiżową dyscyplinę windsurfingową.
Inne style to:
Slalom - w którym windurferzy ścigają się na trasie w kształcie cyfry 8,
Speed - uchodząca za najniebezpieczniejszą z form windsurfingu. Śmiałek w czasie wykonywania speedu potrafi osiągnąć prędkość wynoszącą nawet ponad 60 km/h.
Super X - będące połączeniem freestyle’u oraz regat slalomowych,
Wave - określane jako ujeżdżane fal.
Windsurfingu możemy nauczyć się również w Polsce. Bazy windsurfingowe zlokalizowane są m.in. na Bałtyku (w okolicach Świnoujścia, Dziwnowa czy Międzyzdrojów) oraz polskich jeziorach na czele z Drawskim i Charzykowskim. Najbardziej popularnym miejscem na uprawianie windsurfingu w naszym kraju jest Zatoka Pucka, stanowiąca zachodnią część Zatoki Gdańskiej.
Oferty kursów windsurfingu znajdziesz tutaj: Windsurfing Kursy
Aleksandra Parusel