Alpy Wschodnie: Trekking w Wysokich Taurach - wokół Grossglocknera

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
9 dni2 290 + 650EURO

O wyprawie

WIDOWISKOWE WĘDRÓWKI W WYSOKICH TAURACH

Trekking w Wysokich Taurach daje szansę spędzenia prawie tygodnia pośród najwyższych szczytów Austrii, wśród dzikich lasów poprzerywanych rwącymi, górskimi potokami. W czasie trekkingu pośród szczytów Wysokich Taurów będziemy obserwować jak zmieniły się związki człowieka z górami. Napotkamy stare, romantyczne schroniska z drewna, hale i ścieżki, na których tak jak dawniej panuje cisza. Kontrastują z tym takie miejsca, jak parking przy Franz-Josephs-Höhe w pobliżu Grossglockner-Hochalpenstrasse.

Łańcuch górski Wysokie Taury w Alpach Austriackich, położony na granicy pomiędzy trzema krajami związkowymi Tyrolem, Karyntią i Salzburgiem, zalicza się do najbardziej widowiskowych w Europie!

Wokół najwyższego szczytu Austrii - Grossglockner, powstał największy austriacki Park Narodowy Wysokie Taury. W jego granicach wznosi się około 300 trzytysięczników i wiele lodowców, w tym najdłuższy i najpiękniejszy lodowiec Pasterze.

Atrakcje:

  • Alpy Austriackie - potężne góry i imponujące lodowce
  • Największa jaskinia lodowa świata - Eisriesenwelt
  • Flora i fauna największego, austriackiego Parku Narodowego
  • Głębokie lasy i surowe doliny
  • Należące do najwyższych w świecie Wodospady Krimll
  • Stare, romantyczne schroniska z drewna
  • Hale i ścieżki, na których tak jak dawniej panuje cisza
  • Najpiękniejsza w Austrii Wysokoalpejska Trasa górska
  • Lodowiec Pasterze, Kolejka Gletscherbahn

ISTOTNE INFORMACJE:

  • Trekking prowadzony jest przez dwóch uprawnionych Przewodników UIMLA;
  • Uczestnik, praktycznie każdego dnia ma możliwość wyboru wariantu podstawowego lub skorzystanie z propozycji krótszego wariantu pod opieką drugiego Przewodnika;
  • Wędrujemy 'na lekko' z małym plecakiem;
  • Trasy nie wymagają użycia sprzętu wspinaczkowego;
  • Śpimy w wygodnych hotelach ze śniadaniami i obiadokolacjami w cenie;
  • Brak długich dojazdów jak w przypadku ofert łączących kilka różnych regionów górskich;
  • Hotele są dobrze skomunikowane z początkiem i końcem tras.

Trekking w Wysokich Taurach przeznaczony jest dla osób, które odporne są na wielogodzinny marsz w terenie górskim oraz na pokonywanie znacznych przewyższeń.

Trasy trekkingu w najwyższych austriackich górach w większości prowadzą powyżej górnej granicy lasu co sprawia, że trekking jest bardziej odpowiedni dla osób przygotowanych na podziwianie dosyć surowych, typowo wysokogórskich krajobrazów. Choć zieleni także nie zabraknie.

Poza tym, stosunkowo niskie natężenie ruchu turystycznego na szlakach za wyjątkiem takich miejsc jak Krimml czy Franz-Josef-Höhe, daje komfort niczym niezakłóconych, wielogodzinnych wędrówek w samym sercu Parku Narodowego.

Grupy 20-32-os. + 2 Przewodników

INFORMACJE O REGIONIE:

WYSOKIE TAURY /niem. Hoche Tauern/ - położona w głównej grani Alp najwyższa i zarazem najbardziej widowiskowa część Alp Austriackich.

NAJWYŻSZY SZCZYT

Grossglockner 3798 m n.p.m. - (tł. Wielki Dzwonnik) najwyższy szczyt Alp Wschodnich i jednocześnie najwyższy szczyt Austrii.

SYMBOL WYSOKICH TAURÓW

Typowa sceneria Wysokich Taurów to przede wszystkim wysokie, potężne góry, imponujące lodowce, głębokie lasy i surowe doliny, w których żyje orłosęp brodaty, niegdyś zadomowiony w całych Alpach, a dopiero od niedawna przywrócony w tym rejonie.
W przeciwieństwie do Alp Oetztalskich lub łańcucha pomiędzy Weisskugel i Similaun, Wysokie Taury nie charakteryzują się szczególną różnorodnością krajobrazu, jednak bynajmniej nie przypadkiem właśnie tu znajduje się największy Park Narodowy Austrii i jeden z najlepszych rezerwatów przyrody w całych Alpach!

Wysokoalpejska Trasa /Grossglockner Hochalpenstrasse/ - najwyżej położona trasa alpejska w Austrii wybudowana w latach 30 poprzedniego stulecia na miejscu ścieżki powstałej prawdopodobnie jeszcze w czasach rzymskich. Droga łączy Bruck niedaleko Zell am See i stolicę Tyrolu Wschodniego – Lienz. Cała trasa od Bruck przez Heligenblut, Lienz, Felbertauerntunel, Mittersill ma długość 135 km.
Do najważniejszych atrakcji Parku Narodowego należąnajwiększe w Europie trzypoziomowe wodospady w Krimml, najdłuższy lodowiec Alp wschodnich Pasterze, pokryte śniegiem turnie, zielone doliny, skaczące koziorożce i łase na ciasteczka świstaki…

GRANICE

Wysokie Taury leżą na granicy pomiędzy trzema krajami związkowymi: Tyrolem, Salzburgiem i Karyntią. Ich niewielki fragment wchodzi w skład Południowego Tyrolu we Włoszech. Na wschodzie oddzielone są Przełęczą Murtörl od Niskich Taurów, na zachodzie Przełęczą Birnlücke od Alp Zillertalskich. Na północy od Alp Bawarskich i Tyrolskich oddziela je dolina rzeki Salzach, na południu poprzez dolinę rzeki Drawy graniczą z Alpami Karnickimi, których część stanowią bardzo ciekawe tzw. Dolomity Lienckie.

UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI I BUDOWA GEOLOGICZNA

Zbudowane są głównie ze starych skał metamorficznych (gnejsy, łupki krystaliczne) wchodzących w skład krystalicznego rdzenia Alp Centralnych. Skały krystaliczne pokryte są fragmentarycznie jurajskimi skałami osadowymi. Z tektonicznego punktu widzenia znaczna część Wysokich Taurów stanowi tzw. Tauryjskie Okno Tektoniczne, w którym skały metamorficzne pokryte częściowo autochtonicznymi osadami mezozoicznymi ukazują się spod zerodowanych płaszczowin nasunięć tektonicznych.

NAJWAŻNIEJSZE MIASTA I OŚRODKI

Heiligenblut – położona z dala od cywilizacji wioska w głębokiej dolinie na wysokości ok. 1300 m n.p.m. u stóp Grossglocknera 3798 m n.p.m. Najsłynniejszym zabytkiem i zarazem sercem wioski jest piękny, gotycki kościółek parafialny Św. Wincentego z końca XIV wieku, który zastąpił wybudowaną tu ok. roku 1301 kaplicę. Wnętrze Świątyni zdobi ołtarz szafiasty o wysokości ponad 10 metrów. Z innych cennych zabytków znajdujących się w Świątyni na uwagę zasługuje sakramentarium z 1494 roku umieszczone na chórze oraz ołtarz św. Weroniki z 1491 roku w północnej nawie bocznej.
Wart odwiedzenia jest także cmentarz alpinistów.
Z Heiligenblut kolejka krzesełkowa wywozi turystów na sięgający 2604 m n.p.m. Schareck.

Kaprun – niewielkie miasteczko położone u stóp głównego grzbietu Wysokich Taurów ok. 7 km od Zell am See.  Sporą atrakcją jest górujący nad miasteczkiem i okolicą Kitzsteinhorn 3203 m n.p.m. Na szczyt można dostać się kolejkami, a w kotle  od szczytem na lodowcu o tej samej nazwie znajduje sie całoroczny ośrodek sportów zimowych. Razem z ośrodkami na Maiskogel i Schmittenhöhe tworzy tzw. Europa Sportregion.

Zell am See – dziesięciotysięczne miasteczko leżące ok. 30 km na północ od Grossglocknera, w otoczeniu Alp Kitbüchelskich na wschodzie, Alp Salzburskich na północnym-wschodzie oraz Wysokich Taurów na południu. Jest głównym miastem powiatu Zell am See w Kraju Salzburskim. Od Salzburga dzieli je odległość ok. 60 km.  
Zell am See stanowi ważny ośrodek sportów zimowych - tzw. Europa Sportregion. Rozgrywano tu zawody w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim oraz Pucharu Świata w snowboardzie.

Lienz – stara osada, dzisiaj stolica Tyrolu Wschodniego licząca ok. 13 tyś. mieszkańców.
Obszar Lienzu zasiedlony został już w epoce brązu ok. 2000 lat p.n.e. Ok. roku 300 p.n.e. na tych terenach żyli Celtowie, Rzymianie weszli w posiadanie osady ok. roku 15 p.n.e. Od V wieku aż do końca roku 600 n.e., kiedy na tych terenach osiedlili się Słowianie, Lienz pozostawało stolicą biskupstwa. Pierwsza pisemna wzmianka o Lienz pochodzi z 1030 roku, prawa miejskie otrzymało miasteczko w roku 1242. W 1278 r. zakończono budowę zamku Bruck, gdzie swoją siedzibę mieli Gorycjowie władający miastem. Gdy wygasła dynastia Goricyów, w roku 1500 r., Lienz weszło w posiadanie rodu Habsburgów. Po wojnie od 1955 roku Lienz jest częścią wolnej Austrii.
Z ciekawych zabytków miasta należy wymienić gotycki kościół parafialny św. Andrzeja, który został poświęcony w roku 1457, choć i jego początki sięgają V wieku. Do dzisiaj zachowały się natomiast elementy romańskie z XIII wieku. W zamku Bruck na uwagę zasługują najstarsze malowidła romańskie, w Muzeum Regionalnym możemy podziwiać m.in. ekspozycję celtyckich i rzymskich znalezisk z obszaru Tyrolu Wschodniego.
Z Lienz można wjechać na mierzący 1812 m n.p.m. Zettersfeld i wybrać jedną z wielu możliwości wędrówek bez ostrzejszych podejść a za to ze wspaniałymi widokami na Dolomity Lienckie.

TURYSTYKA

Obszar Wysokich Taurów jest ważnym regionem turystyki górskiej i sportów zimowych. Główne ośrodki turystyczne: Heiligenblut, Kaprun, Kals. Dolina Kaprun oraz położone na obrzeżu łańcucha Zell am See stanowią ważne ośrodki narciarskie.

Program

Dzień 1 WYJAZD Z POLSKI

Wyjazd z Krakowa ok. 22:00. Pozostałe miasta wg rozkładu jazdy.

Dzień 2 PRZEJAZD PRZEZ CZECHY I AUSTRIĘ. LICHTENSTEINKLAMM

Przyjazd w okolice SALZBURGA.

Spacer najbardziej znanym wąwozem na Ziemi Salzburskiej - Lichtensteinklamm.

Przejazd w rejon ZELL AM SEE.

W godzinach popołudniowych zakwaterujemy się w hotelu w okolicach miasta Fusch.

Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 WODOSPADY KRIMML - SEEKARSCHARTE 2519 m n.p.m. - KRIMML

Śniadanie.

Przejazd w Dolinę rzeki Salzach.

  • Wariant nr 1: Przejście do Wodospadów Krimml (Krimmler Ache - wodospady w dolinie rzeki Salzach wypływające z noszącego tę samą nazwę lodowca na wysokości około 3000 m n.p.m., należące do najwyższych w świecie). Następnie wejście do Jeziora Seekarsee 2232 m n.p.m. Jeśli starczy czasu, dla osób chętnych proponujemy wyjście na Seekarscharte 2519 m n.p.m. Zejście do wioski Krimml.

[Czas przejścia: ok. 8-9 godz., przewyższenie: ↑ 1340/1060 m, ↓ 1340/1060 m; Trudności techniczne: na krótkim odcinku szlaku na Seekarscharte piargi].
Schroniska na szlaku: TAK

  • Wariant nr 2: Przejście do Wodospadów Krimml (Krimmler Ache - wodospady w dolinie rzeki Salzach wypływające z noszącego tę samą nazwę lodowca na wysokości około 3000 m n.p.m., należące do najwyższych w świecie). Górski spacer do Schroniska Krimmler Tauernhaus 1631 m n.p.m. Odpoczynek w schronisku. Powrót do wioski Krimml.

[Czas przejścia: ok. 6 godz., przewyższenie: ↑ 600 m, ↓ 600 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: TAK

Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 UTTENDORF/ENZINGERBODEN – MEDELZKOPF 2761 m n.p.m. - KALS AM GROSSGLOCKNER

Śniadanie.

Przejazd do Enzingerboden 1464 m n.p.m.

  • Wariant nr 1: Wjazd kolejką do Jeziora Weißsee i Berghotelu Rudolfshűtte 2250 m n.p.m. Wyjście na Kalser Tauern 2515 m n.p.m. (Od Jeziora Weißsee możliwość wjazdu kolejką na Medelz oraz przejście na Kalser Tauern 2515 m n.p.m. - kolejka nie zawsze jednak jest czynna). Dla chętnych wejście na szczyt Medelzkopf 2761 m n.p.m. Zejście na przełęcz 2213 m n.p.m. i dalej szlakiem Silesia Hochenweg 2483 m n.p.m. przez schronisko Kalser Tauernhaus 1754 m n.p.m. do Kals am Grossglockner/Taurerwirt 1489 m n.p.m.

[Czas przejścia: trasa długa, ok. 9 godz., przewyższenie: ↑ 800/520 m, ↓ 1520/1270 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: TAK

  • Wariant nr 2: Wjazd kolejką do Jeziora Weißsee i Berghotelu Rudolfshűtte 2250 m n.p.m. Wyjście na Kalser Tauern 2515 m n.p.m. (Od Jeziora Weißsee możliwość wjazdu kolejką na Medelz oraz przejście na Kalser Tauern 2515 m n.p.m. - kolejka nie zawsze jednak jest czynna). Dla chętnych wejście na szczyt Medelzkopf 2761 m n.p.m. Powrót do Berghotelu Rudolfshűtte 2250 m n.p.m. oraz Jeziora Weißsee. Zjazd kolejką do Enzingerboden 1464 m n.p.m. Przejazd po grupę realizującą wariant nr 1 do Kals am Grossglockner/Taurerwirt 1489 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 5 godz., przewyższenie: ↑ 700/250 m, ↓ 700/250 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: TAK

Przejazd do miejsca zakwaterowania w ok. Matrai in Osttirol/Lienz.

Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5 TAUER – GLETCHERWEG INNERGSCHLOOS - NEUE PRAGER HÜTTE 2782 m n.p.m. - TAUER

Śniadanie.

Przejazd do Tauer.

  • Wariant nr 1: Przejście od Matreier Tauernhaus 1512 m n.p.m. przez Venedigerhaus 1689 m n.p.m. a następnie szlakiem Gletcherweg Innergschloos pod lodowcem Schlatenkees do schroniska Alte Prager Hütte 2489 m n.p.m. Dla chętnych wejście do Neue Prager Hütte 2782 m n.p.m. Powrót do Tauer.

[Czas przejścia: ok. 8-9 godz., przewyższenie: ↑ 1270 m, ↓ 1270 m; Trudności techniczne: piargi na krótkich odcinkach].
Schroniska na szlaku: TAK

  • Wariant nr 2: Przejście od Matreier Tauernhaus 1512 m n.p.m. przez Venedigerhaus 1689 m n.p.m. a następnie szlakiem Gletcherweg Innergschloos pod lodowcem Schlatenkees do schroniska Alte Prager Hütte 2489 m n.p.m. Powrót do Tauer.

[Czas przejścia: ok. 6-7 godz., przewyższenie: ↑ 970 m, ↓ 970 m; Trudności techniczne: piargi na krótkich odcinkach].
Schroniska na szlaku: TAK

Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6 KALS AM GROSSGLOCKNER - LUCKNERHÜTTE 2241m n.p.m. - STÜDLHÜTTE 2802 m n.p.m.

Śniadanie.

Przejazd do Kals am Grossglockner, centrum turystyki górskiej w rejonie Grossglocknera.

  • Wariant nr 1: Przejazd busem przez Kalser Glocknerstrasse do Lucknerhaus 1946 m n.p.m. Wyjście Doliną Ködnitztal do schroniska Lucknerhütte 2241 m n.p.m. Wyjście do schroniska Stüdlhütte na wysokość 2802 m n.p.m. tuż po południowej stronie Grossglocknera. Następnie wejscie na punkt widokowy na wysokość ok. 3050 m n.p.m. Powrót do schroniska, zejście do Kals am Grossglockner/Taurerwirt 1489 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 9 godz., przewyższenie: ↑ 1150 m, ↓ 1600 m; Trudności techniczne: piargi]. Schroniska na szlaku: TAK

  • Wariant nr 2: Przejazd busem przez Kalser Glocknerstrasse do Lucknerhaus 1946 m n.p.m. Wyjście Doliną Ködnitztal do schroniska Lucknerhütte 2241 m n.p.m. (tutaj można zostać i poczekać na grupę). Proponujemy jednak łagodne wejście do schroniska Stüdlhütte na wysokość 2802 m n.p.m. tuż po południowej stronie Grossglocknera. Zejście do Kals am Grossglockner/Taurerwirt 1489 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 7 godz., przewyższenie: ↑ 900 m, ↓ 1350 m; Trudności techniczne: piargi]. Schroniska na szlaku: TAK

Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 PRAGRATEN AM GROSSVENEDIGER - BERGERSEEHUTTE 2190 m n.p.m. - BERGERKOGEL 2656 m n.p.m. - PRAGRATEN AM GROSSVENEDIGER

Śniadanie.

Przejazd Słoneczną Doliną rzeki Isel do osady Pragraten am Grossvenediger położonej pomiędzy Masywami Grossvenediger na północy a Lasörlinggruppe na południu.

  • Wariant nr 1: Wyjście z parkingu ok. 1300 m n.p.m. do schroniska Bergerseehütte 2190 m n.p.m. nad jeziorem Bergersee i dalej na doskonały punkt widokowy, szczyt Bergerkogel 2656 m n.p.m.  Zejście widokowym szlakiem do Pragraten 1300m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 7-8 godz., ↑ 1350 m, ↓ 1350 m; Trudności techniczne: na krótkim odcinku stalowa lina, ekspozycja].
Schroniska na szlaku: TAK

  • Wariant nr 2:  Wyjście z parkingu ok. 1300 m n.p.m. do schroniska Bergerseehütte 2190 m n.p.m. nad jeziorem Bergersee, przejście malowniczymi alpejskimi łąkami i powrót do Pragraten 1300 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 6-7 godz., ↑ 950 m, ↓ 950 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: TAK

Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8 GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE - FRANZ-JOSEF-HÖHE 2362 m n.p.m. - WYJAZD DO POLSKI

Śniadanie.

Wyjazd w kierunku Polski. Przejazd alpejską Trasą Grossglockner, która uchodzi za najpiękniejszą trasę wysokogórską w Austrii.

  • Wjazd do Hoher Sattul. Przejście na taras widokowy na Franz-Josef-Höhe 2362 m n.p.m. Panorama Alp ze słynnym szczytem Grossglockner 3797 m n.p.m. oraz największym i najpiękniejszym lodowcem Austrii i Alp Wschodnich - Lodowcem Pasterze. Możliwość zjazdu kolejką Gletscherbahn w pobliże jęzora Lodowca Pasterze.
  • Przejazd dalszą częścią Wysokoalpejskiej Trasy, postoje w najciekawszych miejscach, czas na zwiedzanie.

W godzinach popołudniowych ok. 15:00 wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9 PRZEJAZD PRZEZ POLSKĘ I CZECHY. POWRÓT DO POLSKI

Powrót do Krakowa ok. 5:00. Pozostałe miasta wg. rozkładu jazdy.

PROGRAM JEST RAMOWY. KOLEJNOŚĆ PRZEJŚĆ MOŻE ULEC ZMIANIE.
BIURO ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ MODYFIKOWANIA TRASY TREKKINGU ZE WZGLĘDU NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE ORAZ KONDYCJĘ GRUPY. OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK.

Warunki

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:

TRANSPORT Autokar

WYŻYWIENIE 6 śniadań, 6 obiadokolacji

ZAKWATEROWANIE 6 noclegów: Hotele 2**/3*** w okolicach Zell am See - Kaprun / Matrai in Osttirol - Lienz (Pokój 2,3-os. z łazienką)

UBEZPIECZENIE Signal Iduna Bezpieczne Podróże Travel Koszty Leczenia (KL 30.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR oraz ryzyko zaostrzenia choroby przewlekłej w standardzie), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 15.000 PLN), bagaż (2.000 PLN)

PRZEWODNIK Przewodnik Górski

INNE Podatek VAT

DODATKOWO PŁATNE (NA KONTO BIURA):

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy: 20 PLN/os.
W przypadku dojazdu własnego do hotelu składka wynosi 10 PLN/os.
Składka jest obowiązkowa, jednorazowa i doliczana do ceny w momencie rezerwacji.

Dopłaty nieobowiązkowe (opcjonalne):

Dopłata do pokoju 1-os.: 250 EUR (opcja - dostępność potwierdzana przez biuro).

GWARANCJA NIEZMIENNOŚCI CENY: 40 EUR (opcja).

KOSZTY NA MIEJSCU IMPREZY - ZABIERZ ZE SOBĄ:

Bilety wstępu, bilety na kolejki górskie związane z realizacją programu: ok. 80 EUR/os.

Opłata klimatyczna w hotelach: 20 EUR/os. (płatne u Przewodnika na początku imprezy).

Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę (EUR) na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki.

DODATKOWE (NIEOBOWIĄZKOWE) UBEZPIECZENIA: 

Podczas rezerwacji trekkingu możesz zakupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej oraz przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Podstawowe pojęcia:

Koszty Rezygnacji z Imprezy Turystycznej (Koszty Rezygnacji / Rezygnacja). 

  • Zwrot wpłat w przypadku rezygnacji z imprezy.

Koszty Przerwania Uczestnictwa w Imprezie Turystycznej (Koszty Przerwania / Przerwanie).

  • Zwrot równowartości niewykorzystanych świadczeń w przypadku rezygnacji w czasie od rozpoczęcia imprezy turystycznej do momentu rozpoczęcia realizacji ostatniej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.

Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa?

  • W przypadku ubezpieczenia rezygnacji z podróży ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedzialność SIGNAL IDUNA, rozpoczyna się z pierwszym dniem okresu ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po dniu zawarcia umowy i kończy się z godziną i datą określoną jako początek podróży w umowie podróży i realizacji pierwszej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.
  • W przypadku ubezpieczenia przerwania podróży ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedzialność SIGNAL IDUNA, rozpoczyna się z godziną i datą określoną jako początek podróży w umowie podróży, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po dniu zawarcia umowy i kończy się z momentem rozpoczęcia realizacji ostatniej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.

--- 

Od 01.01.2024 r. wszystkie warianty ubezpieczenia dodatkowego obejmują w pakiecie koszty rezygnacji z imprezy turystycznej (rezygnacja z podróży) oraz koszty przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej (przerwanie podróży).

Miasta wyjazdu:

Kraków, Katowice, Tychy, Pszczyna, Czechowice-Dz., Bielsko-Biała, Cieszyn.

Informacje praktyczne:

GODZINA ZBIÓRKI Na miejsce zbiórki należy zgłosić się na 15 minut przed odjazdem.

MIEJSCA W AUTOKARZE Miejsca w autokarze przydzielane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Miejsce w autokarze wskazuje na miejscu wyjazdu przedstawiciel Biura.

TRASA Biuro nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia spowodowane warunkami atmosferycznymi i drogowymi. Postoje na trasie przejazdu ustala przedstawiciel Biura co ok. 4,5 godziny w miejscach do tego przystosowanych. Autokary zatrzymują się wyłącznie na przystankach określonych w rozkładzie jazdy.

ORIENTACYJNA GODZINA POWROTU Biuro podaje także orientacyjne godziny powrotu na miejsca zbiórek. Biuro nie ponosi jednak odpowiedzialności zarówno w przypadku opóźnienia spowodowanego warunkami atmosferycznymi lub drogowymi oraz ewentualnego wcześniejszego powrotu względem orientacyjnej godziny podanej w rozkładzie jazdy.

INFORMACJE NA TEMAT BAGAŻU Ze względu na ograniczoną wielkość luków bagażowych w autokarze informujemy, że każdy pasażer może zabrać ze sobą torbę podróżną lub plecak i torbę podręczną. Nadmiar bagażu z przyczyn bezpieczeństwa może nie zostać zabrany.

BAGAŻ GŁÓWNY: Waga bagażu głównego nie powinna przekroczyć 20 kg.

BAGAŻ PODRĘCZNY: Waga bagażu podręcznego nie powinna przekroczyć 8 kg.

MAPY:

Polecane mapy do oferty:

GLOCKNERGRUPPE - NATIONALPARK HOHE TAUERN 39.

Wydawnictwo KOMPASS.
Skala: 1 : 50 000 (1 cm = 500 m) 

VENEDIGERGRUPPE - OBERPINZGAU 38.

Wydawnictwo KOMPASS.
Skala: 1 : 50 000 (1 cm = 500 m)

GLOCKNERGRUPPE 40.
VENEDIGERGRUPPE 36.

Alpenvereinkarte.
Skala: 1 : 25 000 (1 cm = 250 m)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Wschodnie: Trekking w Wysokich Taurach - wokół Grossglocknera pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.