Nowa Zelandia - kraina endemitów

Formy aktywności
Wyżywienie
3 posiłki dziennie: śniadanie, lunch, kolacja

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Nowa Zelandia - kraina endemitów

Wyspa Północna:

  • 2 rejsy pelagiczne po Hauraki Gulf: albatrosy, burzyki, petrelce
  • Tiritiri Matangi - wyspa-rezerwat endemicznych gatunków ptaków
  • Nocne tropienie kiwi brunatnego i kiwi małego
  • Leśne endemity na Wyspie Północnej: maoryski, skalinki, wachlarzówki, barglik
  • Poszukiwania krzywonosa - osobliwej kaczki mieszkańca górskich potoków
  • Estuarium rzeki Waipekakoura i Miranda - pacyficzne królestwo siewek
  • Rejs przez Charlotte Sound na Wyspę Południową

Wyspa Południowa:

  • Rejs pelagiczny z Kaikoura - najlepszy na świecie rejs na albatrosy
  • Alpy Południowe i górskie gatunki ptaków w Arthur's Pass
  • Nocna wyprawa do górskiego lasu, żeby usłyszeć kiwi plamistego
  • Spektakularne wybrzeże West Coast i lodowiec Franz Jozef
  • Nocna wyprawa na najrzadszy gatunek kiwi - kiwi szary
  • Dolina Mackenzie i szczudłak czarny - najrzadsza siewka na świecie

Stewart Island - "Trzecia Wyspa":

  • Rejs pelagiczny na albatrosy i burzyki z odległych subantarktycznych kolonii
  • Nocna wyprawa na kiwi
  • Maleńka Wyspa Ulva - wolne od drapieżników lądowych sanktuarium leśnych endemitów nowozelandzkich

Nowa Zelandia to mikrokontynent - niezwykła kraina ptaków, ktore nie tylko nie występują nigdzie indziej, co nawet nie przypominają ptaków z innych stron świata. Występuje tu 6 endemicznych rodzin ptaków i łącznie 90 endemicznych gatunków. Aż 65 z nich mamy dużą szansę zobaczyć. Niektóre żyją w niedostępnych miejscach albo na małych, subantarktycznych wyspach oddalonych od głównego lądu Nowej Zelandii o setki kilometrów. Zobaczymy kilka gatunków kiwi, pingwiny, kilka gatunków albatrosów, w sumie 25-30 gatunków ptaków rurkonosych, a także endemiczne gatunki papug, kaczek, ptaków wróblowych.

Pelagiczne eldorado Południowego Pacyfiku

Na 4 rejsach pelagicznych po Oceanie Spokojnym zobaczymy takie bogactwo ptaków pelagicznych, jakiego nie ma w żadnym miejscu na świecie. Wody oceanów i mórz oblewających Nową Zelandię przemierza 18 gatunków albatrosów i około 65 gatunków burzyków, petrelców, petreli i nawałników (zobaczymy w sumie na naszych rejsach 25-30 gatunków). W oceanicznej toni spotkać można także kilka gatunków pingwinów a także morskie ssaki: delfiny, kaszaloty, orki. Wzdłuż nowozelandzkiego wybrzeża spotkać można także kilkanaście gatunków kormoranów, 2 endemiczne gatunki mew i kilka gatunków pingwinów - w tym także 2 endemity.

Kiwi i inne nieloty

Kiwi to przyrodniczy symbol Nowej Zelandii. Nie każdy wie, że występuje tu aż 5 gatunków kiwi i na naszej wyprawie mamy szansę na spotkanie 4 i usłyszenie piątego gatunku. Odizolowana od innych lądów od około 90 milionów lat Nowa Zelandia wykształciła doskonałe warunki dla rozwoju ptaków. Nie występują tu lądowe drapieżniki poza tymi sprowadzonymi przez ludzi. Z tego względu wiele gatunków ptaków w toku ewolucji "zrezygnowało" z latania. Dla Europejczyka może być dużym zaskoczeniem jak wiele gatunków ptaków jest tu nielotami - oprócz kiwi i pingwinów występują tutaj także nielotne chruściele, kaczki, papugi a nawet ptaki wróblowe. Wiele z nich z pewnością spotkamy na naszej trasie. Tajemniczy, największy na świcie chruściel takahe ukrywał się przed ludzkim wzrokiem przez około 50 lat i był uznany za wymarły - dziś gatunek ten można podziwiać w kilku miejscach Nowej Zelandii, w których wyeliminowano lądowe drapieżnictwo. Wielką ptasią osobliwością jest także łazik skalny - wróblak wielkości strzyżyka, który żyje w górskich lasach i ma tak zredukowane skrzydła, że jest niemal nielotem, który tylko w wyjątkowych sytuacjach przelatuje więcej niż 2 metry. Jego także postaramy się wypatrzeć.

Kraina endemitów

Odległa od innych kontynentów od dziesiątków milionów lat duża masa lądu, jaką jest Nowa Zelandia, stała się domem dla gatunków, które tutaj powstały, tutaj przywędrowały i dzś tylko tutaj żyją. Zależnie od róznych obowiązujących list gatunków ptaków świata uważa się, że w Nowej Zelandii występują 90-92 endemiczne gatunki ptaków. Część z nich należy wręcz do 6 endemicznych rodzin, których przedstawicieli także nie spotkamy w żadnym innymi miejscu na świecie. To endemity stanowią o niepowtarzalnej wyjątkowości awifaunistycznej Nowej Zelandii.

Program

Dzień 1-3 Przelot do Auckland w Nowej Zelandii

Wylot z Warszawy i przelot do Auckland w Nowej Zelandii. Zakwaterowanie w hotelu w sercu najwiekszej metropolii Południowego Pacyfiku. Odpoczynek po długiej podróży przed intensywną, 3-tygodniową wyprawą na ptaki.

Dzień 4 Leśne endemity Wyspy Północnej, namorzyny, ptaki wybrzeża

Rano wyjazd z Auckland. Obserwacje ptaków na leśnym obszarze w obrębie Auckland. Występuje tam skalinek wielkogłowy, garlica maoryska, wachlarzówka szara, krzakówka popielata. Opcjonalnie pojedziemy na punkt widokowy na spektakularną kolonię głuptaków australijskich. Na zachodnim wybrzeżu Northland będziemy się rozglądać za kormoranem srokatym, mewą nowozelandzką, rybitwą maoryską. Następnie przejedziemy na mokradła na wschodnim wybrzeżu w poszukiwaniu ogorzałki nowozelandzkiej, perkoza maoryskiego, cyraneczki australijskiej, płaskonosa czarnolicego, kaczki pacyficznej, kazarki rajskiej i innych gatunków ptaków wodnych. W siedlisku namorzynowym będziemy także poszukiwać wodnika białobrewego. Popołudniu odwiedzimy niewielką ostoję ptaków Tawharanui - rezerwat wolny od lądowych drapieżników.

Dzień 5 Rejs pelagiczny w Zatoce Hauraki - burzyki, oceanniki, petrele

Rano ruszamy na rejs pelagiczny po Zatoce Hauraki. Wypływamy z Sandspit w kierunku wyspy Little Barrier Island. Jednym z celów rejsu będzie wypatrzenie odkrytego w 2003 roku gatunku burzyka - oceannika maoryskiego, a także burzyka czarnego, petrela nowozelandzkiego, burzyka szarogrzbietego, burzyka bladodziobego, burzyka nowozelandzkiego, burzyka małego, oceannika białobrewego. Będziemy także wypatrywać morskich ssaków: delfinów, butlonosów, płetwali Bryde'a a nawet orek.

Dzień 6 Estuarium Waipekakoura - pacyficzne siewki znad Pacyfiku, nocna wyprawa na kiwi

Rano ruszamy daleko na północ Wyspy Północnej w okolice Kerikeri, gdzie znajduje się między innymi estuarium rzeki Waipekakoura, na którym zobaczyć można bardzo rzadki i krytycznie zagrożony gatunek rybitwę nadobną, której nowozelandzka populacja jest szacowana na ok. 40 osobników. Wypatrzymy także sieweczkę nowozelandzką, ostrygojada zmiennego oraz gatunki znane także z Palearktyki szczudłaka, szlamnika, biegusa rdzawego. Wieczorem po kolacji nocna wyprawa na kiwi brunatnego będzie także okazją do spotkania z sowicą ciemnolicą, którą na pewno usłyszymy, ale mamy też szansą ją zobaczyć.

Dzień 7 Rejs pelagiczny - północna Hauraki Gulf - petrel klifowy i burzyk mały

Rano ruszamy do Whangarei, skąd wypływamy na rejs pelagiczny po północnym akwenie Zatoki Hauraki. Rejs ten będzię dedykowany 2 gatunkom ptaków morskich, które mają kolonie lęgowe na pobliskich wyspach - petrel klifowy oraz burzyk mały. Wypatrywać będziemy także gatunków, które mogły nam umknąć na rejsię z Sandspit 2 dni wcześniej.

Dzień 8 Tiritiri Matangi - "ptasia wyspa skarbów" - takahe, kurobród, koralnik

Rano przejazd z Whangarei na krótką przeprawę promową na wyspę Tiritiri Matangi. Ta wyspa to istny raj dla obserwatorów ptaków. W czasie krótkiej przeprawy przez morze wypatrywać będziemy burzyków nowozelandzkich, rybitw maoryskich, wydrzyków ostrosternych. Tiritiri Matangi to ptasie sanktuarium nowozelandzkich endemitów. Poszukamy tu takich gatunków jak: kurobród północny, koralnik modropłatkowy, miodnik, takahe południowy, cyraneczka rdzawa, modrolotka czerwonoczelna. Na wyspie spotkamy także pospolitsze nowozelandzkie gatunki: maorysek białogłowy, kędziornik, szmaragdowiec, wachlarzówka posępna, krzakówka popielata, skalinek plamisty. Na jednym z małych stawów postaramy się wypatrzeć kureczkę posępną. Zostajemy na noc na wyspie i po koloacji wybierzemy się na poszukiwanie kiwi małego, sowicy ciemnolicej i gada Tuatara - inaczej hatteria - który jest gatunkiem "pamiętającym" czasy dinozaurów.

Dzień 9 Mokradła Miranda - raj gatunków siewkowych południowego Pacyfiku

O świcie jeszcze na wyspie Tiritiri Matangi posłuchamy porannego chóru ptaków. Następnie opuścimy wyspę i ruszymy do Miranda - fantastycznych nadmorskich mokradeł nad zatoką Firth of Thames. To ostoja ptaków wodno-błotnych. Po zasięgnięciu informacji o ostatnich obserwacjach wyruszymy w teren, żeby zobaczyć nowozelandzkie gatunki ptaków siewkowych: skrętodziób, szlamnik, biegus rdzawy, biegus rdzawoszyi, kamusznik, sieweczka nowozelandzka, sieweczka ozdobna, ostrygojad zmienny, ostrygojad nowozelandzki, szczudłak, mewa czarnodzioba i rybitwa wielkodzioba. W tym okresie jest także szansa na rzadkie zalatujące gatunki siewkowe, takie jak: biegus ostrosterny, biegus arktyczny, brodziec pławny, terekia. Obserwacje siewek będą z pewnością bardzo emocjonujące.

Dzień 10 Pureora Forest Park - endemiczne gatunki leśne

Zależnie od pływów i wcześniejszych obserwacji na mokradłach Miranda spojrzymy jeszcze tego ranka na siewki albo ruszymy na południe do wnętrza Wyspy Północnej. Naszym głównym celem tego dnia będzie Pureora Forest Park na północ od wielkiego jeziora Taupo. Ten las to jedno z najlepszych miejsc na spotkanie z północnym podgatunkiem papugi kaka (nestor kaka) a także z innymi leśnymi gatunkiami: modrolotka żółtoczapkowa, kukiel długosterny, kukułeczka jarzębata, barglik. Będziemy się także rozglądali za występującymi tam sokołem nowozelandzkim i świergotkiem nowozelandzkim.

Dzień 11 Poszukiwania krzywonosa na górskich potokach, leśne ptaki Wyspy Północnej

Tego ranka skoncentrujemy się na poszukiwaniach najbardziej niezwykłej i bardzo rzadkiej nowozelandzkiej kaczki - krzywonosa - która zamieszkuje wartkie górskie potoki. Sprawdzmy kilka miejsce pod kątem jej występowania. Następnie wybierzemy się do leśnych ostępów między Taupo i Napier - najlepszego siedliska leśnych gatunków ptaków na Wyspie Północnej. Spotkamy tam nowozelandzkie gatunki introdukowane w tym lesie: skalinek plamisty, koralnik modropłatkowy, nestor kaka a także takie o zasięgu naturalnym: garlica maoryska, kukiel długosterny, kukułeczka jarzębata, maorysek białogłowy, skalinek wielkogłowy, kędziornik tui, szmaragdowiec, barglik. Będziemy się także rozglądali za występującym tu sokołem nowozelnadzkim oraz za skrytym kępaczkiem plamistym. Jeżeli czas pozwoli to zajrzymy jeszcze na mokradła w okolicy Napier, żeby rozejrzeć się ponownie za ptakami siewkowymi i wodnymi.

Dzień 12 Estuarium Manawatu - królestwo ptaków siewkowych - skrętodzioby, ostrygojady zmienne, siewki złotawe

Przejaz do Foxton. Rano zależnie od tego, co udało nami się zobaczyć w poprzednie dni, rozejrzymy się za ptakami błotnymi i wodnymi na wybrzeżu albo za leśnymi. Pojedziemy także nad Estuarium Manawatu na ponowne spotkanie ze skrętodziobem i innymi siewkami. Estuarium Manawatu jest jednym z najlepszych w Nowej Zelandii miejsc na siewki - dlatego ponownie poszukamy tam szlamników, biegusów rdzawych, ostrygojadów zmiennych, skrętodziobów. Mamy szansę zobaczyć także rzadsze, zalatujące siewki: siewki złotawe, biegusy ostrosterne i krzywodziobe, kamuszniki, biegusy rdzawoszyje.

Dzień 13 Cieśnina Cooka, ptaki pelagiczne z promu w Queen Charlotte Sound

Poranek nad Estuarium Manawatu. Przejazd wzdłuż Kapiti Coast do Wellington. Z Wellington przepływamy Cieśninę Cooka. Około połowy czasu z 3-godzinnego rejsu sędzimy na otwarych wodach tej cieśniny, co będzie dosknałą okazją na obserwacje ptaków pelagicznych w nowym dla nas regionie u wybrzeży Wyspy Południowej. Wypatrywać będziemy takich gatunków jak: kormoran nakrapiany, petrelek krótkodzioby, burzyk nowozelandzki, rybitwa maoryska. Możliwe jest też spotkanie z którymś ze spektakularnych gatunków Południowego Pacyfiku: albatrosem wędrownym, albatrosem białogłowym, albatrosem szarogrzbietym, petrelcem wielkim. Możliwe są także: burzyk ciemny, burzyk szary, a także osobliwie wyglądający ptak rurkonosy nurzec czarnoskrzydły, a u wejścia do zatok Marlborough Sounds możemy także wypatrzeć w wodzie pingwiny małe. Na pewno czas rejsu między Wyspami Północną i Południową warto spędzić na pokładzie.

Dzień 14 Marlborough Sounds - poszukiwanie kormorana szorstkodziobego, pingwiny, głuptaki a także delfiny i uchatki

Rano ruszamy nad wody Queen Charlotte Sound - jedną z zatok Marlborough Sounds. Ptasim celem naszej porannej wyprawy będzie bardzo rzadki i endemiczny kormoran szorstkodzioby. W wodach zatok wypatrywać będziemy także 2 gatunków delfinów o osobliwych polskich nazwach: tonin nowozelandzki i delfinowiec ciemny a także ponownie pingwinów małych, burzyków nowozelandzkich, kormoranów nakrapianych, głuptaków australijskich. Zobaczymy także podobne do fok uchatki - kotiki nowozelandzkie. W dwóch ostojach po drodze zatrzymamy się na obserwacje ... kurobroda siodłatego, skalinka wielkiego, garlicy maoryskiej, szmaragdowca.

Koło południa wrócimy do Picton, skąd ruszymy na południe w stronę Kaikoura. Po drodze zatrzymamy się na wybrzeżu popatrzeć na siewki - sieweczki ozdobne, szczudłaki, mewy czarnodziobe. Mamy także szansę na jakiś rzadszy, zalatujący gatunek. Tuż przed Kaikoura zatrzymamy się popatrzeć na wybrzeżu na kotiki nowozelandzkie i kormorany nakrapiane. Z warunków na oceanie odczytamy prognozę na kolejny dzień - dzień wspaniałego pelagicznego rejsu. W okolicy w miarę wolnego czasu spróbujemy odnaleźć introdukowane z Europy pójdźkę i cierlika.

Dzień 15 Rejs pelagiczny na albatrosy z najlepszego na świecie punktu w Kaikoura

Rano ruszamy na najbardziej spektakularny rejs pelagiczny na świecie na spotkanie z kilkoma gatunkami albatrosów i kolejnymi kilkunastoma gatunkami burzyków i petreli. Podwodny, oceaniczny kanion w pobliży Kaikoura sprawia, że po pół godzinie rejsu można się znaleźć na oceanie głębokim na 4000 m pośród setek oceanicznych ptaków. Możemy się spodziewać przynajmniej 3 gatunków albatrosów. Ptaki będą w odległości nawet 1-2 metrów od łodzi! Będą to olbrzymie albatros ciemnoskrzydły, albatros królewski, albatros wędrowny, a także albatros czarnobrewy, albatros żółtooki, albatros białogłowy, albatros szarogrzbiety. A do tego takie gatunki pelagiczne jak: warcabnik, burzyk ciemny, burzyk białobrody, petrelec wielki i endemiczny, lęgowy nieopodal Kaikoura burzyk wędrowny. Inne możliwe oceaniczne gatunki to petrelec wielkoskrzydły, petrelec olbrzymi, burzyk szary, burzyk cienkodzioby. Przy okazji mamy też sporą szansę na spotkanie z 2 gatunkami delfinów. Po powrocie mamy wolne popołudnie, do zagospodarowania według własnego uznania. Chętni za dodatkową opłatą mogą się wybrać na rejs dedykowany obserwacjom delfinów, obserwacjom wielorybów albo ponownie na rejs na pelagiczne gatunki ptaków. Ponowne, opcjonalne wypłynięcie na rejs tego popołudnia to jedyna dodatkowo płatna atrakcja wyjazdu.

Dzień 16 Alpy Południowe i Park Narodowy Arthur's Pass

Znad Pacyfiku ruszamy w głąb lądu Wyspy Południowej do Parku Narodowego Arthur's Pass w sercu Alp Południowych. Droga przez góry do tego górskiego parku obfituje w spektakularne widoki. Po drodze zatrzymamy się na ptaki wodne - mamy szansę na spotkanie z piękną rybitwą czarnoczelną. W leśnej ostoi poszukamy zaś gatunków leśnych Wyspy Południowej: maorysek rdzawogłowy, modrolotka żółtoczapkowa, skalinek wielki. Wieczorem wybierzemy się na wędrówkę, żeby usłyszeć kiwi plamistego.

Dzień 17 Morze Tasmana i lodowiec Franz Jozef, Okarito - ostoja najrzadszego gatunku kiwi

Ruszamy rano w stronę zachodniego wybrzeża Wyspy Południowej - na spektakularny widokowo West Coast. Zależnie od wcześniej zobaczonych gatunków poszukamy maoryska rdzawogłowego, kępaczka plamistego, weki, a w górach ponownie papugi kea. Zatrzymamy się także na chwile na spektakularne widoki gór i wielkiego lodowca Franz Jozef. Na pobliskich, nadmorskich lagunach zobaczymy czaple białe i warzęchy królewskie. Wieczorem wybierzemy się na wyprawę do buszu w poszukiwanie najrzadszego gatunki kiwi - kiwi szarego - którego populacja szacowana jest na ok. 400 osobników i występuje tylko w jednym regionie Wyspy Południowej.

Dzień 18 Pingwin grubodzioby w Haast, przełęcz Haast Pass i poszukiwanie maoryska żółtgłowego

Rano - zależnie od godziny powrotu z nocnej wyprawy - ruszamy z Franz Jozef do Wanaka. Zatrzymamy się w mieście Haast i w pobliskiej niewielkiej kolonii lęgowej postaramy się wypatrzeć endemiczny gatunek pingwina grubodziobego. W czasie dalszej drogi zatrzymamy się na przełęczy Haast Pass, gdzie spotkać można ciekawe gatunki leśne - w tym bardzo rzadkiego i nieuchwytnego maoryska żółtogłowego. To miejsce jest także dobrym punktem na spotkanie z papugą kaka, modrolotką żółtoczapkową, barglikiem, skalinkiem wielkogłowym, maoryskiem rdzawogłowym, kuklem długosternym. W tym niezwykłym lesie spędzimy dłuższą chwilę na poszukiwania ptaków.

Dzień 19 Górska droga z Wanaka do Te Anau - tropienie niezwykłego łazika skalnego

Piękna malownicza trasa nad pośród gór i górskich jezior z Wanaka do Te Anau. Znaczną cześć tego dnia zajmie nam przejazd, ale zatrzymamy się także na obserwacje przyrody i ptaków takich jak: papuga nestor kea, modrolotka żółtoczapkowa, barglik, skalinek wielki, skalinek wielkogłowy, kukiel długosterny. Ptakiem dnia będzie jednak jeden z najbardziej pierwotnych i prymitywnych ptaków wróblowych - niemal nielotny - łazik skalny - blisko spokrewniony z pospolitszym barglikiem. Jeżeli czas pozwoli to z Te Anau wyskoczymy jeszcze zobaczyć z brzegu słynny, spektakularny fiord Milford Sound.

Dzień 20 Stewart Island - arcybogata przyrodniczo "Trzecia Wyspa" - kiwi, papugi, burzyki

Tego dnia ruszamy na trzecią główną, nowozlenadzką wyspę. Wsiadamy przed południem na prom w Bluff. Z plecaczkiem rzeczy na 2 noce, bez samochodu przeprawimy się na najmniejszą i arcybogatą przyrodniczo wyspę Stewart Island. Sam rejs będzie ponowną okazją do spotkania z ptakami pelagicznymi - albatrosami królewskim, białogłlowym i szarogrzbietym, petrelcem olbrzymim, petrelem szarobrzuchym, warcabnikiem, nurcem czarnoskrzydłym, petrelkiem krótkodziobym, burzykiem szarym, wydrzykiem brunatnym. Zobaczymy także kormorana zmiennego, nestora kaka, garlice maoryskie, kędziorniki tui. Popołudniu przeprawimy się motorówką na małą wyspę Ulva Island, która jest wolną od drapieżników ostoją endemicznych gatunków: maorysek żółtogłowy, kurobród siodłaty, oba gatunki modrolotki, barglik, kaka. Wieczorem niezapomniana wyprawa i przygoda - spotkanie z kiwi brunatnym.

Dzień 21 Stewart Island - rejs pelagiczny w stronę Oceanu Południowego

Rejs pelagiczny ze Stewart Island. Tego dnia planujemy wypłynąć na rejs pelagiczny, ale przebieg rejsu będzie zależny od pogody - bo w tym zakątku świata na pewno nie chcielibyśmy być zaskoczeni przez złą pogodę na oceanie. Jeżeli jednak pogoda dopisze, to rezultaty rejsu mogą być oszałamiające. Tak blisko Oceanu Południowego mamy szansę na gatunki mające kolonie na odległych wyspach: pingwin grubodzioby, pingwin żółtooki, albatros królewski, albatros białogłowy, albatros białoczelny, albatros szarogrzbiety, petrelec wielki, petrelec olbrzymi, petrel szarobrzuchy, petrel nowozelandzki, petrelek szerokodzioby, petrelek krótkodzioby, nurzec czarnoskrzydły. Z bardziej pospolitych niemal na pewno zobaczymy: warcabnik, burzyk szary, kormoran nakrapiany, kormoran zmienny, wydrzyk brunatny, rybitwa maoryska, mewa nowozelandzka. W tym miejscu niemal każdy gatunek występujący na Oceanie Południowym jest możliwy więc będzimy czujnie wypatrywać nawałników, burzyków, petreli, albatrosów. Wieczorem zależnie od rezultatów wyprawi na kiwi brunatnego poprzedniego wieczoru możemy powtórzyć wizytę w ostoi tego gatunku kiwi.

Dzień 22 Malownicze Cartlins Coast - Oamaru i pingwiny żółtookie

Rano opuszczamy Stewart Island i wzdłuż malowniczego wybrzeża Catlins Coast jedziemy do Oamaru. Po drodze zatrzymamy się, żeby spróbować wypatrzeć endemiczny gatunek nowozelandzkiej uchatki nazwany dość osobliwie po polsku maoryszanka uszata. Zatrzymamy się też na piękne widoki tego niezwykłego odcina wybrzeża. Pod Oamaru zaś zajrzymy na plażę, przez którą do swoich gniazd wędrują pojedyncze pingwiny żółtookie. Wzdłuż wybrzeża przelatywać mogą petrelce wielkie i kormorany nowozelandzkie.

Dzień 23 Szczudłak czarny - poszukiwanie najrzadszej siewki świata w dolinie Mackenzie

Ponownie ruszamy wgłąb lądu Wyspy Południowej. Przejedziemy przez bardzo suche rejony Wyspy do doliny rzeki Mackenzie. W malowniczej scenerii turkusowych jezior, ośnieżonych gór i czerownych turzyc poszukamy najrzadszej siewki na świecie - szczudłaka czarnego. Jeżeli szczęście nam dopisze to szybko wypatrzymy tego szczudłaka, ale być może będziemy musili poświęcić mu więcej czasu. Będziemy się także rozglądali za sokołem nowozelandzkim, a także za intordukowaną tutaj góropatwą azjatycką i perkozami dwuczubymi, łyskami, karliczką. Jeżeli widoczność będzie dobra, to zobaczymy najwyższy szczyt Nowej Zelandii - wyraźnie zarysowany masyw Mount Cook.

Dzień 24 Droga do Christchurch - doliny rzek i laguny nad Pacyfikiem

Przejazd z Twizel do Christchurch. Przemierzymy samochodem rolnicze regiony krainy Canterbury na Wyspie Południowej poprzecinane wstęgami rzek wypływających z Alp Południowych. W czasie kilku postojów nad rzekami poszukamy jeszcze skrętodzioba i rybitwy czarnoczelnej. Zajrzymy także już na wybrzeżu na przybrzeżne laguny. Do Christchurch, gdzie zakończymy ptasią wyprawę, dotrzemy koło 15:00 i z lotniska w Christchurch wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Wylot do Polski popołudniu lub wieczorem.

Dzień 25 Przelot do Polski

Przelot do Polski.

 

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport wynajętym busem
  • 2 przeprawy promem: z Wellington do Picton oraz z Bluff na Stewart Island
  • 2 przeprawy łodzią motorową: na wyspę Tiritiri Matangi i na wyspę Ulva
  • Zakwaterowanie: 20 noclegów w średniej klasy motelach - pokoje 2-osobowe z łazienkami, 1 noc w sali na łóżkach piętrowych w hostelu na wyspie Tiritiri Matangi
  • Wyżywienie zgodnie z programem 3 posiłki dziennie: od śniadania 4 dnia do lunchu 24 dnia (Ś - śniadanie, L - lunch, K - kolacja)
  • 4 pelagiczne rejsy na obserwacje ptaków oceanicznych
  • Permity i opłaty za wstępy na obszary chronione, do parków narodowych, rezerwatów przyrody
  • Opiekę lokalnego przewodnika-ornitologa
  • Opiekę polskiego przewodnika-ornitologa
  • Ubezpieczenie: KL do 60 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Przelotów międzynarodowych*: Warszawa – Auckland oraz Christchurch – Warszawa (ok. 11000 PLN) - możliwość zakupu biletów w biurze
  • Ewentualnego wyżywienia poza 3 posiłkami dziennie, dodatkowych snacków oraz wszelkich napojów do kolacji (bezalkoholowych i alkoholowych)
  • Opłaty wyjazdowej NZeTA: 17 NZD lub 23 NZD
  • Opłaty turystycznej International Visitor Levy: 35 NZD
  • Możliwego dodatkowego rejsu popołudniowego w Kaikoura na obserwacje delfinów, wielorybów albo ponownie ptaków

Liczba uczestników: 8 osób

Wyprawa do Nowej Zelandii jest współorganizowana z lokalnym biurem specjalizującym się w wyjazdach ornitologicznych.

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4950 PLN

Dopłatę 2000 USD należy uregulować do 31.03.2024. Kończącą dopłatę 5950 USD należy uregulować na 90 dni przed wyjazdem. Obie kwoty części ceny wyjazdu wyrażonej w walucie (w sumie 7950 USD) płatne są na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na podany rachunek w USD.

* Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za pośrednictwem biura.

Co to jest rejs pelagiczny?

Pelagial to otwarte wody mórz i oceanów. Na jego powierzchni na wodach oceanów i otwartych, wielkich mórz toczy się życie zwierząt, które nie boją się oddalić od lądu, świetnie latają, pływają, nurkują i żywią się pokarmem zdobywanym na powierzchni i w toni wodnej. Takie życie wodą wybitnie oceaniczne - czyli właśnie pelagiczne - gatunki ptaków, jakimi są albatrosy, petrelce, burzyki, pertrele, oceanniki, nawałniki. Ptaki te rzadko goszczą na zbyt mało zasolonych i zamkniętych akwenach takich jak Morze Bałtyckie. Na Morzu Północnym można zobaczyć kilka małych i średniej wielkości gatunków tych ptaków rurkonosych, ale za to wokół Nowej Zelandii, na Płudniowym Pacyfiku, na Morzu Tasmana i na Oceanie Południowym są ich dziesiątki gatunków. Niektóre z nich są nowozelnadzkimi endemitami. Widok podążąjących za kutrem majestatycznych albatrosów wędrownych, albatrosów królewskich, albatrosów szarogrzbietych, petrelców wielkich, endemicznych gatunków burzyków i kosmpolitycznych warcabników jest bodaj najbardziej spektaklularnym zjawiskiem na świecie dla obserwatora i fotografa ptaków. Takie są rejsy pelagiczne - jest to niezapomniane spotkanie z oceaniczną fauną. Nie da się tego przeżyć z lądu ani w żaden inny sposób. Dlatego na rejsy pelagiczne na tej wyprawie wyruszamy 4-krotnie - 2-krotnie z Wyspy Północnej i 2-krotnie z Wyspy Południowej, a koszt wszystkich tych rejsów jest objęty ceną wyprawy. Oprócz naszego nowozelandzkiego i polskiego przewodnika na każdy rejs płynie doświadczony skipper i rejsy te pozawalają na zobaczenie 25-30 gatunków ptaków rurkonosych - czyli wielkich albatrosów i ich mniejszych krewnych. Na rejsach tych można także zrobić bardzo dobre zdjęcia, a ptaki pdolatują i podpływają na kilka mertrów od łodzi.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Nowa Zelandia - kraina endemitów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: POZOSTAŁE. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu 3 posiłki dziennie: śniadanie, lunch, kolacja. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.