WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• dodatkowe wyżywienie i atrakcje nieujęte w programie
WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bagaż rejestrowany 20 kg zamiast 10 kg (150 PLN)
BILETY LOTNICZE:
Miejscem wylotu jest Kraków lub Warszawa (lotnisko w Modlinie). Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).
ZAKWATEROWANIE:
Pierwszą noc na pustyni spędzimy w beduińskim obozie, w stacjonarnych namiotach z łóżkami w środku.
Noclegi w czasie trekkingu przed pustynię: śpimy w śpiworach, na beduińskich kocach - pod gołym niebem - tak jak Beduini (zachęcamy do tego! :) ), lub we własnych namiotach zabranych z Polski.
Noclegi będą organizowane w zacisznych miejscach schowanych od wiatru, w grotach, w naturalnych zagłębieniach w skałach.
Z naszej strony zapewniamy jeden "namiot techniczny", w którym będzie się można przebrać, ogarnąć.
W Madabie nocleg w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych.
WYŻYWIENIE:
Zapewniamy śniadania, obiady i kolacje w czasie całej podróży. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Miejscowa kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków, każdy znajdzie coś dla siebie, z posiłkami wegetariańskimi również nie ma problemu (prosimy o wcześniejsze zgłoszenie). Posiłki na pustyni są proste ale syte - wypiekane chlebki, hummus, warzywa, ryż, mięso.
TRANSPORT:
Podróżujemy minibusami lub taksówkami w zależności od pokonywanych odległości i liczebności grupy.
POGODA:
Optymalne miesiące na trekking to październik/listopad oraz luty/marzec, kiedy temperatury są niższe, ale nie najniższe. Temperatury na pustyni osiągają wtedy około 18-25 stopni, co czyni chodzenie przyjemnym. Temperatura w nocy może spadać do 4-15 stopni, ale śpiwór i koce w pełni wystarczą do zapewnienia sobie komfortu cieplnego w nocy.
TREKKING I POZIOM TRUDNOŚCI:
Trasa trekkingu prowadzi częściowo przez piaszczyste wydmy, a częściowo w otoczeniu terenów skalistych. Chodzi się wcześnie rano oraz późnym popołudniem. Pomiędzy etapami trekkingu robi się przerwę na lunch i przeczekanie najgorętszej części dnia.
Większość trasy pokonuje się po twardym, ubitym piachu - grząskiego piasku jest niewiele. Nie licząc wejścia na Dżabal Umm ad Dami, czy też inne ew. góry po drodze, przewyższenia podczas całego trekkingu są bardzo nieznaczne, niezauważalne i mogą wynosić łącznie max. 300 metrów dziennie.
Pewnym utrudnieniem może być brak prysznica przez kilka dni. W połowie trekkingu zorganizujemy dostawę dodatkowej wody aby zażyć "prysznica" na pustynii.
WIELBŁĄDY:
Wielbłądy (dromadery) są zwierzętami od zawsze będącymi częścią beduińskiego życia, Beduini dbają o te zwierzęta i je szanują. Mimo wykorzystywania wielbłądów do celów transportowo-turystycznych możemy mieć pewność, że zwierzęta są odpowiednio traktowane zgodnie z wielowiekowym doświadczeniem i tradycją lokalnej społeczności.
Podczas naszej wycieczki 1 wielbłąd będzie przypadał na 1 osobę. Wielbłąd będzie transportował bagaż, oraz na grzbiecie wielbłąda będzie można pokonywać trasę trekkingu.
Nie ma przymusu ani jazdy na wielbłądzie, ani nawet prowadzenia go. Wielbłądy mogą być prowadzone przez towarzyszących nam Beduinów, a uczestnik wycieczki może po prostu pokonywać trasę pieszo.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 5, maksymalna 13.
INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.