Program
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Quito (z przesiadką)
Dzień 2
Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.
Dzień 3
Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.
Dzień 4
Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi, w którego centrum znajduje się wulkan Cotopaxi – idealny stożek o wysokości 5897 metrów, najwyższy czynny wulkan na świecie. Samochodem wjeżdżamy na parking na 4500 metrów i dalej idziemy pieszo do schroniska Jose Rivas znajdującego się na 4800 m. Ci, którzy jeszcze będą mieli siłę mogą kontynuować trekking do- lodowca na 5000 m. W drodze powrotnej zatrzymamy się, wewnątrz parku narodowego, przy jeziorze Limpiopungo (3800 m), żeby obserwowć przepiękny widok na Cotopaxi oraz ptaki mieszkające na jeziorze, w tym endemiczne mewy. Później pokonujemy Isinlivi spektakularną i mało uczeszczaną drogę, która biegnie przez góry do, centrum kultury andyjskiej. Kolacja i nocleg w zajezdzie w Isinlivi.
Dzień 5
Śniadanie w zajeździe w Isilnvi. Z naszego hostelu w Isinlivi otoczeni środowiskiem wiejskim pełnym autentyczności, bo będziemy w samym sercu kultury andyjskiej i napotykając ludzi, którzy idą do pracy na swoje pola. Zejdziemy przez kaniony do małej miejscowości Itualo, obserwując po drodze pejzaże wypełnione wielobarwnymi mozaikami. Po południu kontynuujemy trekking z Itualo do miejscowości Chugchilán (w ciągu całego dnia około 5-6 godzin trekkingu). Kolacja i nocleg w zajeździe w Chugchilan.
Dzień 6
Śniadanie w zajeździe w Chugchilan. W tym dniu po śniadaniu najpierw schodzimy z Chugchilan do rzeki Sigui, żeby później robić trekking do jeziora Quilotoa. Po drodze możemy zobaczyć dawne ruiny, wąwozy rzeki Toachi, rolników pracujących na polach ze swoimi wołami, a nawet lamy i alpaki. Kiedy szmaragdowe wody jeziora pojawią się przed naszymi oczami, w kraterze wulkanu, który wznosi się na 3854 metrów, nie żałujemy 5 godzin trekkingu, bo to jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych w Ekwadorze. Kolacja i nocleg w hotelu w Quilotoa.
Dzień 7
Śniadanie w hotelu w Quilotoa. To ostatni dzień wędrówki po Kordylierze Zachodniej. Robimy trekking między jeziorem Quilotoa i wsią Tigua, słynącą z malarstwa naif na baranich skórach, wzdłuż kanionu rzeki Toachi. Stopniowo, w miarę jak będziemy schodzić do kanionu, można zauważyć zmianę klimatu i ekosystemu. Wysokie ściany kanionu będą nas otaczać w czasie całego schodzenia, kiedy będziemy iść brzegiem tej dzikiej i pięknej rzeki. Po południu wracamy do Quito. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.
Dzień 8
Przylot na wyspę Baltra (27 km2) na Galapagos (flora – kilka gatunków kaktusów, drzewo „palo santo” i mangrowce). Przeprawa promem przez kanał Itabaka na wyspę Santa Cruz (986 km2), druga co do wielkości i najbardziej zaludniona wyspa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora, największej na archipelagu. Zakwaterowanie w hotelu, obiad. Po południu zwiedzanie wyższych partii wyspy, obserwowanie gigantycznych żółwi galapago w ich naturalnym środowisku. Nocleg w hotelu w Puerto Ayora.
Dzień 9
Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht dzienny, rejs na wyspę Seymour Norte. Na wyspie obserwowanie lwów morskich, iguan lądowych i morskich oraz różnorodnych ptaków morskich. Lunch na jachcie. Po południu jacht przemieszcza się na Playa Bachas w północnej części wyspy Santa Cruz, gdzie znajduje się plaża z białego koralu – możliwość pływania, snorkelingu i opalania. Będzie to okres reprodukcji żółwi morskich, które można oglądać z bliska. W pobliskich stawach okresowo pojawiają się różowe flamingi. Ok. 16-tej powrót do Puerto Ayora. Nocleg w hotelu w Puerto Ayora.
Dzień 10
Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht nurkowy. Dwa zanurzenia w ciągu dnia. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.
Dzień 11
Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht nurkowy. Dwa zanurzenia w ciągu dnia. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.
Dzień 12
Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht nurkowy. Dwa zanurzenia w ciągu dnia. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.
Dzień 13
Wczesny transfer na jacht dzienny. Wycieczka na wyspę Bartolomé. Lunch na jachcie. Po południu jacht płynie na wyspę Santiago, możliwość kąpieli, snorkellingu, opalania. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.
Dzień 14
Wcześnie rano zwiedzanie Stacji Biologicznej Charles Darwin na wyspie Santa Cruz, w miejscowości Puerto Ayora, obserwowanie procesu hodowli żółwi galapago i różnych gatunków tych gigantycznych zwierząt. Powrót na śniadanie w hotelu. Po śniadaniu przejazd autobusem przez całą wyspę (ok. 1 godzina) do kanału Itabaka. Przeprawa promem na wyspę Baltra, transfer na lotnisko i odlot do Quito. Transfer do hotelu Cayman. Zakwaterowanie. Nocleg w hotelu Cayman.
Dzień 15
Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Podróż do gorących źródeł w Papallacta. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 2400 m npm do 4200 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca; przekracza się kordylierę wschodnia Andów przez przelecz o wysokości 4200 m). Kąpiel w pięknym ośrodku w Papallacta, u stóp wulkanu Antisana (ośrodek na wysokości 3300 m n.p.m., temp. wody 30- 40°C) – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. Po południu powrót do Quito. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.
Dzień 16
Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Przed południem targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.
Dzień 17
Przylot do Warszawy.