Program
Program dzień po dniu
Dzień 1 – Kraków – Serbia
Zbiórka w Krakowie o 7:15, skąd wyruszamy na Bałkany (szczegóły w informatorze wyprawy). Pierwszy przystanek – Serbia. Nocleg w rodzinnym hotelu-pensjonacie.
Dzień 2 – Żabljak
Wyruszamy w kierunku Czarnogóry, z pierwszym przystankiem na kawę przy słynnym moście na Tarze – miejscu, które zachwyca widokami na głęboki kanion. Po chwili relaksu ruszamy dalej, aż dotrzemy do Żabljaka, najwyżej położonego miasta byłej Jugosławii. Tutaj czeka nas nocleg w przytulnych, drewnianych domkach, które znajdują się na malowniczej polanie tuż za miastem. Będą naszym domem przez kolejne sześć dni.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki; pokoje 2-4 osobowe
Dzień 3 – Crvena Greda (1625 m)
Pierwszy dzień górskiej wyprawy zaczniemy na lekko, wyruszając na Crveną Gredę – szczyt, który o zachodzie słońca nabiera niesamowitego, czerwonego blasku. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w okolicy Żabljaka, z którego rozciąga się piękny widok na całe miasto
i otaczające go góry. Wycieczka zajmie nam tylko pół dnia i będzie idealnym wstępem do naszej górskiej przygody.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki; pokoje 2-4 osobowe
- Trasa: 12 km, 5-6 godzin, przewyższenie 500 m
Dzień 4 – Bobotov Kuk (2523 m) – najwyższy szczyt Durmitoru
Bobotov Kuk to najwyższy szczyt Durmitoru, mający 2523 m. To wymagająca, ale nie techniczna wspinaczka, przypominająca nasze tatrzańskie szlaki – stromy, skalisty teren, głębokie polodowcowe jeziora i spektakularne formacje skalne. Zdobycie Bobotov Kuk to prawdziwe osiągnięcie, które nagradza wspinaczy niezapomnianymi widokami. Na szczycie, przy dobrej pogodzie, rozciąga się panorama na całe pasmo Durmitoru.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki; pokoje 2-4 osobowe
- Trasa: 10 km, 6 godzin, 950 m przewyższenia
Dzień 5 – Prutaš (2393 m)
Wchodzimy na Prutaš (2393 m) – jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Durmitoru, słynący z pionowych form skalnych przypominających pręty. Z wierzchołka rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Durmitorze.
W sprzyjających warunkach, możliwa jest dłuższa trasa przez Jezioro Škrcko i Jezioro Sušicko
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki; pokoje 2-4 osobowe
- Trasa: 13 km, z przewyższeniem 600–1300 m
Dzień 6 – Rafting na Tarze
Dziś czeka nas niezapomniana przygoda – czterogodzinny spływ kanionem Tary, najgłębszym wąwozem Europy, z imponującymi ścianami sięgającymi 1300 m. Na trasie czeka nas niesamowita atrakcja – Ljutica, najkrótsza rzeka w Europie, która wytryskuje z podziemnego źródła, a po kilku metrach zmienia się w gwałtowną kipiel, by po chwili wpłynąć do Tary. Dodatkowo, przy moście będzie okazja do lotu tyrolką nad kanionem.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki; pokoje 2-4 osobowe
Dzień 7 – Durmitor à la carte
Ostatnia wycieczka w Durmitorze – górę dobierzemy w zależności od pogody i sił. Mamy przygotowane opcje łatwe, średnie oraz cięższe. Przykładowo, możemy pójść na Bandijernę (2409 m), Sljeme (2455 m), Planinicę (2303 m), Terzin Bogaz (2306 m) lub najbardziej „honorny” szczyt Durmitoru – Veliki Meded (2287 m) – najniższy, ale niewątpliwie najtrudniejszy z całego zestawu.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki; pokoje 2-4 osobowe
- Trasa: wiele możliwości – dobierzemy trasę stosownie do sił, chęci i możliwości grupy.
Dzień 8 – Góry Komovi – Kom Vasojevićki (2460 m)
Opuszczamy Żabljak i jedziemy w góry Komovi. To pasmo górskie w Czarnogórze, które stanowi jedno z najbardziej dzikich i malowniczych miejsc w regionie. Zlokalizowane na północny-wschód od Gór Przeklętych, charakteryzuje się trzema głównymi, ostrymi szczytami: Kom Vasojevićki (2460 m), Krajlski Kom (2469 m) oraz najwyższy z nich, Kom Kućki (2487 m). Góra Kom Vasojevićki, którą będziemy zdobywać jako pierwszy szczyt, to stosunkowo łatwy cel, ale jej szczyt oferuje niezapomniane widoki.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: domki
- Trasa: 8,5 km, przewyższenie 900 m, 7 godzin
Dzień 9 – Kom Kucki (2487 m)
Wyruszamy na najwyższy szczyt gór Komovi – Kom Kućki (2487 m), zdobywając go przez przełęcz Medukomlje. Trasa jest ambitna, dość stroma i wymaga używania rąk i pełnej koncentracji. Momentami spora ekspozycja, dla tych, którzy wolą mniej wymagającą opcję, istnieje możliwość dojścia do widokowej przełęczy i rezygnacji ze szczytu. Jednak dla wielu, widok ze szczytu Kom Kućki jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze, co sprawia, że zdobycie tej góry stanowi ambitne, ale wyjątkowe zakończenie naszej przygody w tym kraju. Po całodziennym wysiłku wracamy do Stavnej na nocleg.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: pensjonat
- Trasa: 17 km. Czas przejścia: 9 godzin, przewyższenie 🠕 930 m
Dzień 10-11 – Powrót do Polski
Powrót do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację z noclegiem pod Belgradem. Powrót do Krakowa w godzinach wieczornych.
- Wyżywienie: śniadanie
- Nocleg: hotel; pokoje 2-4 osobowe
Warunki
Cena zawiera:
- Transport
- Wszystkie noclegi
- Przewodnictwo i pilotaż
- Śniadania
- Ubezpieczenie
- Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera:
- Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań) – możliwość zamówienia dobrego jedzenia domowego, wszędzie na miejscu restauracje i sklepy
- Rafting na Tarze
- Bilety wstępu do Parku Narodowego Durmitoru oraz w Komovi (3 euro za dzień)
- Dodatkowych atrakcji na miejscu: tyrolka, canyoning
- Napoje, suweniry i inne zakupy
Transport
- Start wycieczki o 7.15 w Krakowie
- Powrót do Krakowa: 18.00 – 21.00
Zapewniamy kompleksowy transport – od wyjazdu z Krakowa, aż po powrót. Na miejscu w Czarnogórze, zajmujemy się wszystkim, zapewniając wygodny transport między miejscami startowymi trekkingów oraz pomiędzy różnymi punktami wyprawy.
Noclegi i wyżywienie
- Serbia – hotel w okolicy Belgradu. śniadanie w cenie. Na miejscu dobra restauracja.
- Durmitor – drewniane domki z najróżniejszą konfiguracją pokojów. Na miejscu śniadania, dobra obiadokolacja do wykupienia za 20 euro dziennie.
- Komovi – domki sześcioosobowe. Na miejscu obiady domowe.
- Vinski dvor – dworek-pałacyk z restauracją i piwniczkami. Lunch na drogę, gdyż wyjeżdżamy przed śniadaniem.
Trudność
Trekking w Durmitorze i Komovi to wyzwanie dla osób z dobrą kondycją fizyczną i doświadczeniem górskim. Trasy w tych górach różnią się trudnością, ale ogólnie wymagają sporego wysiłku i umiejętności radzenia sobie w wysokogórskim terenie.
Zdobycie szczytu Bobotov Kuk, przypomina nasze Tatrzańskie szlaki – są dość strome, ale nie wymagają wspinaczki technicznej. Z kolei, w przypadku wyjścia na Prutaš (2393 m), uczestnicy będą musieli zmierzyć się z nieco bardziej ambitnym terenem, choć wciąż bez wspinaczki.
Góry Komovi – Szczyt Kom Kućki (2487 m), to bardziej ambitne podejście. Trasa jest stroma, a jej pokonanie wymaga już używania rąk i radzenia sobie z dużą ekspozycją. Istnieje możliwość zrezygnowania ze zdobycia szczytu i ograniczenia się do widokowej przełęczy.