Program
Dzień 1 Przywitanie z Wyspami Kanaryjskimi
Przelot z Warszawy na Teneryfę. Zakwaterowanie w hotelu na południu wyspy.
W terminie GTG-2_24 istnieje możliwość przelotu z/do Katowic. Osoby zainteresowane taką opcją, proszone są o kontakt z biurem lub wpisanie takiej prośby do formularza zgłoszeniowego.
Dzień 2 Gomera wita nas lasami mglistymi
Rano przeprawa promem z Teneryfy na Gomerę, przejazd do naszej małej górskiej wioski, gdzie spędzimy następne 4 noce „na dachu” wyspy. Wędrówki na Gomerze rozpoczniemy od trasy w gęstym, bajecznym lesie wawrzynowym (Park Narodowy Garajonay - UNESCO). Idąc leśną ścieżką dotrzemy do górskiej wioski Las Hayas gdzie posmakujemy tradycyjnego gomeryjskiego obiadu u słynnej gospodyni Efigenii. Nie sposób nie spróbować gofio, almogrote czy miodu palmowego.
Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 150 m | Długość trasy: ok. 4 km | Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny
Dzień 3 Górska wioska i wąwóz Guarimiar – perła południowej Gomery
Wędrówka przez wąwóz Guarimiar – to jedna z prawdziwych, wciąż nieodkrytych perełek wiejskiej, górzystej Gomery. A przejście z urokliwej górskiej wioski Imada przez skalną ścianę niczym Dolomity, aż do pięknego Playa de Santiago nad oceanem rzeczywiście zachwyca. Na trasie poznamy serce wciąż nieodkrytej Gomery i odbędziemy spacer przez niektóre wsie zachowane w dawnym kanaryjskim stylu. W jednej z nich zobaczymy też jedną z dużych dracen, imponujących kanaryjskich drzew-endemitów.
Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 11 km | Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin
Dzień 4 Zdobywamy Garajonay - niezapomniane widoki z zielonej góry - najwyższy szczyt Gomery
Tego dnia czeka nas wycieczka na „zielony dach” Gomery. Wyruszymy na trekking od "naszej górskiej wioski", gdzie mieszkamy, aż na najwyższy szczyt wyspy - Garajonay (1487 m n.p.m.). Według lokalnych podań, najwyższy szczyt Gomery wziął nazwę od pary nieszczęśliwych kochanków: Gary – księżniczki Gomery oraz Jonay’a mieszkańca Teneryfy, którzy zakończyli swój żywot właśnie na tym szczycie. Zdobycie Garajonay nie przysporzy nam większego trudu, gdyż stosunkowo łatwa ścieżka poprowadzi nas przez lasy i urokliwe wioski. Schodząc do Chipude mamy szanse ujrzeć panoramiczne widoki rozpościerające się na okolice.
Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 350 m | Długość trasy: ok. 13 km | Czas wędrówki: ok. 5-6 godzin
Dzień 5 Zejście do wioski ukrytej w gaju palmowym” - Alojera
Panorama ze szlaku z wioski Arure do Alojera, gdzie rośnie najwięcej palm na wyspie, należy do najpiękniejszych. Po drodze mijamy elegancki punkt widokowy przy sanktuarium Ermita del Santo. W Alojera mamy czas na kawę z pięknym widokiem na gaj palmowy. Chętni mogą schodzić nieco dalej, do samego oceanu.
Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 900 m | Długość trasy: ok. 11 km | Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin
Dzień 6 Gomera w kolorach zielono-czerwonych
Dziś jedziemy po krętych drogach na drugą stronę wyspy by przekonać się, że północ Gomery jest jeszcze bardziej zielona niż południe. Dzięki większym zasobom wody w tej części wyspy uprawia się więcej bananów, awokado i papai. Naszym celem są okolice wioski Agulo i punkt widokowy Skywalk – szklana konstrukcja przewieszona nad zapierającą dech w piersiach przepaścią. Z platformy rozpościera się widok na domki wioski Agulo - dla wielu najładniejsza wioska na Wyspach Kanaryjskich, a w oddali różnorodne wulkaniczne skały, ocean i oczywiście ogromny szczyt Teide na Teneryfie. Gdy już nacieszymy wzrok pięknym widokiem, ruszamy dalej. Wstąpimy do centrum informacyjnego Parku Narodowego Garajonay i zejdziemy do Agulo. Czerwona ziemia i jasny zielony las tworzą tu niezwykły kontrast. Udajemy się jeszcze na chwilę do „stolicy” Gomery, małego miasteczka San Sebastian, skąd wieczornym promem dostaniemy się na Teneryfe. Transfer z portu do hotelu.
Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 450 m | Długość trasy: ok. 6 km | Czas wędrówki: ok. 2-3 godzin
Dzień 7 Park Narodowy Canadas del Teide – „na dachu” Teneryfy
Ten dzień spędzamy pod ogromnym stożkiem wulkanicznym jakim jest Pico del Teide. Na początek wędrówki ujrzymy ogromne pola lawowe o przeróżnych kolorach i inne elementy rzeźby powulkanicznej. W parku narodowym pod najwyższym szczytem Hiszpanii, na pustynnym płaskowyżu ok. 2000 m n.p.m. wybieramy się na dwie krótkie wędrówki „w cieniu Teide”. Podziwiamy tu niecodzienne formacje skalne „Roques de Garcia” – najciekawszy element geologiczny wyspy. Wędrujemy też przez Chinyero - najmłodsze pole lawowe. Tu czarne prochy wulkaniczne i jasnozielone sosny tworzą bardzo ładny krajobraz – chyba nie ma bardziej fotogenicznego miejsca na całym Archipelagu.
Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 550 m | Długość trasy: ok. 9 km | Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin
Dzień 8 Pożegnanie z Teneryfą
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.
W terminie istnieje możliwość przelotu z/do Katowic. Osoby zainteresowane taką opcją, proszone są o kontakt z biurem lub wpisanie takiej prośby do formularza zgłoszeniowego.