
Uzdrawiająca moc jogi
Joga to wywodzący się z Indii system filozoficzny, który skupia się na relacjach między ludzkim ciałem i umysłem. Niektóre źródła historyczne podają, iż jej korzenie sięgają najstarszych dziejów...
Kirgistan
Położony w górach Tien Szan i na skraju Pamiru Kirgistan w odróżnieniu od sąsiednich państw Azji Centralnej pełnych zabytków i zgiełku bazarów przyciąga spokojem i pięknem otaczającej przyrody. „Niebiańskie Góry” Tien Szan pokrywają większość kraju a śródgórskie kotliny wypełnione są jeziorami, wśród których króluje Issyk Kul - „morze Kirgistanu”. Kirgizi to naród pasterski, do dzisiaj w krajobrazie kraju spotkamy licznych nomadów, ich jurty i stada koni.
Z Biszkeku w stronę Chin
Stolica Kirgistanu położona u stóp pasma Gór Kirgiskich będzie punktem startowym naszej wyprawy. Opuściwszy to milionowe miasto zajrzymy do jednego z nielicznych kirgiskich zabytków - wieży Burana. Dalej skierujemy się w stronę leżącego wysoko w obszernej kotlinie jeziora Song Kul, gdzie latem napotkamy dziesiątki jurt oraz stada pasących się tu koni i owiec. Pobyt w jurcie pozwoli nam poznać codzienne życie koczowników. Dalej, przez miasto Naryn, podążymy odnogą Jedwabnego Szlaku. Zwiedzimy stary karawanseraj Tasz Rabat i powędrujemy na przełęcz, z której roztacza się widok na położone przy chińskiej granicy jezioro Czatyr Kul.
Issyk Kul - „morze Kirgistanu”
To olbrzymie jezioro otoczone górami jest prawdziwą dumą Kirgizów. Nazwa Issyk Kul oznacza „Ciepłe Jezioro” gdyż nawet zimą woda w nim nie zamarza. Liczne plaże stanowią wielką atrakcję również dla innych mieszkańców Azji Środkowej. W pobliskich górach znaleźć można malownicze zakątki: wodospady i fantazyjne formacje skalne, takie jak: kanion Skazka czy czerwone skały Dżety Oguz. Na północnym brzegu jeziora atrakcję turystyczną stanowią stare petroglify.
Trekking do górskiego jeziora Ala Kul
Miasteczko Karakol na wschodnim krańcu jeziora Issyk Kul stanowi nie tylko punkt startowy wypraw w najwyższą część Tien Szanu ze szczytem Pobieda i Chan Tengri, ale również pięknego trekkingu w pobliskim paśmie Terskey Alatoo. Krajobrazowo te góry przypominają Alpy z bujnymi lasami, górskimi lasami i skalno-lodowymi wierzchołkami. Powędrujemy w stronę najwyższych szczytów tego pasma i do turkusowego jeziora Ala Kul, będącego prawdziwą perełką Tien Szanu. Po trudach wędrówki zrelaksujemy się w gorących źródłach Altyn Araszan.
Dzień 1 Podróż do Kirgistanu
Wylot z Warszawy do Biszkeku. Nocleg w hostelu w Biszkeku.
Dzień 2 Wycieczka w góry w pobliżu Biszkeku
Przejazd za miasto do parku narodowego Ala Arcza w górującym nad Biszkekiem pasmie Tienszanu. Wycieczka do wodospadu Ak sai (2700 m n.p.m.). Powrót do Biszkeku na nocleg w hostelu.
Trekking: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 750 m | Suma zejść: ok. 750 m |
Dzień 3 Przejazd nad jezioro Song Kul, po drodze zwiedzanie wieży Burana
Długi przejazd z Biszkeku nad jezioro Song Kul (3000 m n.p.m.). Po drodze podjedziemy do wieży Burana – jednego z nielicznych zabytków Kirgistanu. Zanocujemy w tradycyjnej kirgiskiej jurcie w pobliżu jeziora. (D)
Dzień 4 Wędrówki po górach i pobyt nad Song Kul.
Przejazd na przełęcz Moldo Aszuu skąd udamy się na wycieczkę po okolicznych górach i na punkty widokowe. Potem powrót na obiad i spacer nad jeziorem oraz czas by poobserwować życie mieszkających tu nomadów. Nocleg w jurcie. (B, L, D)
Trekking: ok. 4 godzin
Dzień 5 Przejazd w stronę granicy chińskiej do do Tasz Rabat
Po śniadaniu przejazd przez góry w stronę miasta Naryn leżącego u podnóża wyrzeźbionych przez erozję gór nad rzeką o tej samej nazwie. Drogą prowadzącą na południe w stronę chińskiej granicy pojedziemy do usytuowanego w urokliwej dolinie karawanseraju Tasz Rabat pamiętającego czasy Jedwabnego Szlaku. Nocleg w domku lub jurcie. (B, L, D)
Dzień 6 Wspinaczka na przełęcz Tasz Rabat, zejście do karawanseraju i przejazd do Narynu
Wczesnym rankiem wyruszymy w stronę wysokiej przełęczy Tasz Rabat (3950 m n.p.m.). Szlak początkowo prowadzi bardzo łagodnie doliną aby później zacząć wznosić się w górę. Końcowe podejście na przełęcz jest dość mozolne ale przy dobrej pogodzie rozciąga się stąd wspaniały widok w dół na wielkie jezioro Czatyr Kul i za nim na pasmo górskie na granicy z Chinami. Powrót tą samą drogą do Tasz Rabat i przejazd do Narynu (2020 m npm). Nocleg w hotelu. (B,L,D)
Trekking: ok. 7 - 8 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Suma zejść: ok. 900 m |
Dzień 7 Przejazd nad jezioro Issyk Kul, wizyta w kanionie Skazka
Przejazd do wioski Tosor (1600 m n.p.m.) położonej nad jeziorem Issyk Kul. Tuż przed Tosorem zjedziemy z drogi wiodącej wzdłuż południowego brzegu jeziora, aby zobaczyć bajecznie kolorowy kanion Skazka. Nocleg nad jeziorem Issyk Kul. (B, D)
Dzień 8 Odpoczynek nad jeziorem Issyk Kul, przejazd do Karakolu
Przedpołudnie spędzimy na pobliskiej plaży, możliwość kąpieli w „kirgiskim morzu” z widokiem na otaczające je góry Tienszan. Po obiedzie przejazd do miasta Karakol (1760 m n.p.m.), spacer i zwiedzanie drewnianej prawosławnej cerkwi i meczetu Dungan zbudowanego w chińskim stylu. Nocleg w Karakolu. (B, L,)
Dzień 9 Skały Dżety Oguz, trekking w stronę przełęczy Telety
Po śniadaniu przejazd do sanatorium Dżety Oguz, przy którym obejrzymy malownicze czerwone skały „7 byków”. Dalej podjedziemy jeszcze kilka kilometrów do zielonych pastwisk z licznymi jurtami, skąd rozpoczniemy najdłuższy, najtrudniejszy ale też najciekawszy trekking na tym wyjeździe. Doliną Telety podejdziemy w górne jej partie u stóp przełęczy Telety (2800 m n.p.m.), gdzie rozbijemy nasze namioty. (B)
Trekking: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m |
Dzień 10 Przejście przez przełęcz Telety
Żmudne i miejscami strome podejście na przełęcz Telety (3800 m n.p.m), które wynagrodzą nam piękne widoki na wysokie szczyty pasma Terskey Alatoo w Tien Szanie. Dalej czeka nas bardzo długie zejście na dno doliny Karakol (ok. 2500 m n.p.m.), gdzie zatrzymamy się na kolejny nocleg.
Trekking: ok. 8 - 9 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok.1100 m |
Dzień 11 Podejście do jeziora Ala Kul
Po przekroczeniu potoku Karakol po drewnianym mostku czeka nas strome podejście przez las, potem łąki i głazowiska do miejsca zwanego Sirota Camp, gdzie odpoczniemy robiąc przerwę na obiad. Kolejna część podejścia jeszcze bardziej stroma prowadzi pod wodospady i dalej na próg bocznej doliny, w której położone jest przepiękne górskie jezioro Ala Kul. Namioty rozbijemy na skałach progu doliny (3600 m n.p.m.) z widokiem na jezioro.
Trekking: ok. 6 - 7 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m | Suma zejść: ok. 350 m |
Dzień 12 Przejście przez przełęcz Ala-kul i zejście do Altyn Araszan
Wędrówka ścieżką wzdłuż brzegu jeziora pnącą się na przełęcz Ala-kul (3860 m n.p.m.. wspaniałe widoki z trasy podejścia i oczywiście z samej przełęczy na turkusowe jezioro i ośnieżone szczyty Tienszanu. Bardzo strome (!) zejście z przełęczy po piarżystym zboczu i dalej długa wędrówka w dół doliny Kel Dike najpierw łagodnie przez zielone hale potem stromo w dół przez las do doliny Araszan. Dalej doliną dotrzemy do wioski Altyn Araszan (2450 m n.p.m.), gdzie możemy zrelaksować się po długim dniu marszu w miejscowych gorących źródłach. Nocleg w namiotach na terenie bazy turystycznej.
Trekking: ok. 7 - 8 godzin | Suma podejść: ok. 350 m | Suma zejść: ok. 1350 m |
Dzień 13 Zejście doliną Araszan do Ak Suu
Pożegnawszy widok szczytu Pałatka widocznego w głębi doliny i termalne źródła w Altyn Araszan powędrujemy leśną drogą w dół doliny do początku drogi jezdnej koło wsi Ak Suu. Powrót do Karakolu (1760 m n.p.m.). Nocleg w Karakolu.
Trekking: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 700 m |
Dzień 14 Przejazd do Biszkeku, petroglify w Czołpon Ata
Przejazd na północny brzeg jeziora Issyk Kul do miasteczka Czołpon Ata, na którego obrzeżach obejrzymy stare petroglify, dalsza podróż do Biszkeku. Nocleg w hostelu w Biszkeku. (B)
*Jeżeli będą wymagane testy w drodze powtotnej (na przelocie) do Polski, zrobimy je po przyjeździe do Biszkeku
Dzień 15 Spacer po Biszkeku. Czas wolny na zakupy
Spacer po centrum miasta. Zajdziemy m.in. do Parku Dębowego, na plac Ala Too i pod parlament oraz pod Pomnik Zwycięstwa w kształcie jurty. Czas na zakup pamiątek. Nocleg w hostelu Biszkeku.
Dzień 16 Powrót do Polski
Przelot do Warszawy.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 8 - 12 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN
Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem, drugą część wyjazdu: 1150 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.
Joga to wywodzący się z Indii system filozoficzny, który skupia się na relacjach między ludzkim ciałem i umysłem. Niektóre źródła historyczne podają, iż jej korzenie sięgają najstarszych dziejów...
Komfort w dzisiejszych czasach to jeden z najbardziej pożądanych przez ludzi stanów życia. Dążymy do tego, by żyć wygodnie, dostatnie, bezproblemowo. Chcemy mieć pięknie i funkcjonalnie urządzone mieszkania, wygodny i...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tien Szan - niebiańskie góry Kirgistanu pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.