Nietypowe formy jogi
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Serbia to jeden z tych krajów bałkańskich, na którego temat narosło bodajże najwięcej nieprawdziwych informacji i stereotypów. Położony na pograniczu Bałkanów, Karpat i Niziny Panońskiej, jest miejscem, w którym przenikają się wpływy zachodnie i orientalne, dając w efekcie niezwykłą mieszankę i różnorodność kulturową i przyrodniczą. Prawdziwy kolaż obrazów, tradycji, zabytków i historii, którego elementy nie łatwo rozszyfrować i poukładać we właściwych szufladkach. Jest to kraj wielkich kontrastów, zadziwiający czasami nowoczesnością, sąsiadującą z prawdziwą egzotyką. Z kolei sami Serbowie to jeden z najprzyjaźniejszych narodów Europy, dumny ze swojej historii i państwa i chętnie pokazujący turystom prawdziwe oblicze tej części Europy.
Dla turysty górskiego Serbia to prawdziwy raj. Nie ma tu co prawda gór tak wysokich jak w sąsiedniej Rumunii, Czarnogórze, Macedonii czy Bułgarii, ale ich różnorodność i bardzo naturalny charakter, bardzo daleki od komercji, potrafi zachwycić każdego. Od północy Karpaty i Góry Wschodnioserbskie tworzą niezwykłej urody tło dla wspaniałego przełomu Żelaznych Wrót – jednego z cudów europejskiego pejzażu. Od wschodu wciska się na teren państwa masyw Starej Płaniny, na południu – Rodopy zachwycają dzikością, a na zachodzie wapienne planiny Gór Dynarskich przynoszą typowe krajobrazy dawnej Jugosławii. W sumie góry zajmują tu około 70% powierzchni państwa. Doprawdy – jest w czym wybierać!
Dzień 1 W stronę Bałkanów
Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych – skierujemy się od razu na południe, przetniemy w poprzek Karpaty Zachodnie, by w okolicach Budapesztu zjechać na rozległą Nizinę Panońską. Wieczorem osiągniemy granicę serbską, a nocleg zaplanowany jest w okolicach Nowego Sadu – drugiego największego miasta Serbii.
Dzień 2 Tam, gdzie Kotły i Zawisza
Po śniadaniu wyruszymy na wschód – mijając stolicę Serbii, Belgrad, dotrzemy do doliny Dunaju, wzdłuż którego dotrzemy do początku wspaniałego przełomu tej wielkiej rzeki między Karpatami a Górami Wschodnioserbskimi. Pierwszym punktem programu będzie zamek Golubac – wspaniała średniowieczna twierdza, która zasłynęła z bohaterskich walk z Turkami Osmańskimi. To właśnie tu zginął Zawisza Czarny. Zwiedzanie zamku przybierze charakter wycieczki górskiej – część twierdzy zwiedza się bowiem wąską ścieżką po skałach, ubezpieczoną linami. Następnie przejedziemy całym przełomem w okolice najwęższego miejsca doliny Dunaju – Kotłów, które tworzą słynne Żelazne Wrota. Zobaczymy je z poziomu rzeki, w czasie trwającego około 1 godzinę rejsu po Dunaju. Następnie przejazd na nocleg w okolicach Kladova.
Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Długość trasy: ok. 2 km
Dzień 3 Żelazne Wrota z lotu ptaka (niemalże…)
Kolejnego dnia czeka nas stosunkowo prosta wycieczka do Parku Narodowego Đerdap. Zajmuje on południowy, serbski brzeg Dunaju, porośnięty wspaniałymi lasami dębowymi i bukowymi, a jego ozdobą są liczne punkty widokowe, z których niemalże z lotu ptaka można podziwiać wspaniałe otoczenie przełomowej doliny Dunaju. Wędrując przez piękne lasy, dojdziemy do wspaniałych punktów widokowych na Dunaj - Maly i Veliky Štrbac. Po południu wrócimy na nocleg w okolicach Kladova.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 650 m | Suma zejść: ok. 650 m | Długość trasy: ok. 17 km
Dzień 4 Serbska piramida
Tego dnia opuścimy północno-wschodnią Serbię i wyruszymy na południe, w stronę najwyższych w kraju pasm górskich. Po drodze przetniemy dolinę rzeki Timok, po czym udamy się w kierunku najwyższego szczytu tego zakątka Serbii – na szczyt Rtanj. Jest to potężna wyspowa góra, której szczyt wyrasta ponad górną granicę lasu, dzięki czemu jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w kraju. Z kolei jej charakterystyczny kształt pozwala rozpoznać ją z prawie każdego wierzchołka serbskiego. Podejście będzie dość strome, ale za to wynagrodzą je kapitalne dookolne panoramy. Po zdobyciu najwyższego wierzchołka masywu – szczytu Šiljak (1556 m n.p.m.) skierujemy się na nocleg w okolicach Niszu.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 1200 m | Suma zejść: ok. 1200 m | Długość trasy: ok. 12 km
Dzień 5 Lasy, skały i połoniny
Okolice Niszu staną się naszą bazę na kilka następnych dni. Jest to bardzo zróżnicowany region, o skomplikowanej budowie geologicznej i wspaniałych krajobrazach. Na początek poznamy wznoszący się niedaleko od miasta masyw Suva Planina. Jest to wspaniały wyniosły grzbiet górski, zbudowany ze skał wapiennych, o charakterystycznym, stożkowatym kształcie, choć jak się okaże w czasie wędrówki – szczytowy rejon zajmuje rozległy płaskowyż krasowy pokryty wspaniałymi połoninami. Na szczyt wyruszymy z rejonu schroniska Studenac, po czym zdobędziemy wierzchołek Sokolov kamen, za którym czeka nas wspaniała wędrówka ostrą granią z dookolnymi panoramami. Dość stroma końcówka wyprowadzi nas na najwyższy wierzchołek masywu – Trem (1810 m n.p.m.). Powrót w okolice schroniska łagodniejszym trawersem. Po wycieczce - nocleg w okolicach Niszu.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Suma zejść: ok. 900 m | Długość trasy: ok. 14 km
Dzień 6 W Starej Płaninie
Tego dnia czeka nas trasa w granicznym z Bułgarią paśmie Starej Płaniny. Celem wyprawy będzie najwyższy wierzchołek Serbii (nie wlicza się bowiem szczytów w nieuznawanym przez Serbów Kosowie) – Midžur. Wycieczkę rozpoczniemy w okolicach hotelu Stara Planina. Początkowo nasza trasa będzie biec łagodnym, szerokim grzbietem, urozmaiconym skałami. Dotrzemy do schroniska Suncana Dolina, skąd rozpocznie się prawdziwie wysokogórski fragment wycieczki – zdobywając kolejne szczyty, będziemy wędrować coraz wyżej, aż do granicznego grzbietu, który w wysokogórskiej scenerii wyprowadzi nas na najwyższy szczyt Serbii Midžur (2169 m n.p.m.). Będzie czas na kontemplowanie widoków, po czym wrócimy do punktu startu szerokim, wygodnym trawersem. Powrót na nocleg w okolicach Niszu.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 19 km
Dzień 7 Kamienie z widokiem na jezioro
Ostatni dzień na południu Serbii wykorzystamy na wycieczkę w niższy, ale bardzo malowniczy masyw Vidlič. Naszym celem będą dwa szczyty - Kozji Kamen i Dupni Kamen, z których roztacza się piękny widok na zaporowe jezioro Zavojsko. Miła wędrówka wśród lasów i polan doprowadzi nas do bardziej skalisty grzbiet z którego podziwiać można „serbski fiord” i wznoszące się za nim góry Stara Planina. Po południu udamy się na odpoczynek w Niszu – typowo bałkańskim mieście z licznymi zabytkami. Powrót na nocleg w okolicach Niszu.
Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 11 km
Dzień 8 Wśród lasów i… fresków
Tego dnia rano po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną – najpierw czeka nas przejazd w masyw Fruška Gora. To niewysokie, pokryte lasami pasmo wznosi się wyspowo ponad równinami Niziny Panońskiej. Słynie ze wspaniałych monastyrów prawosławnych. Jeden z nich, pochodzący z XV wieku, w Nowym Hopowie zwiedzimy. Czeka nas także kilkugodzinny spacer przez bujne lasy masywu. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Krakowa.
Dzień 9 Powrót do Polski
Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych (ok. 8-9).
Prosimy mieć na uwadze, iż czas dojazdu do Krakowa zależy przede wszystkim od czasu przekroczenia granicy serbsko-węgierskiej. Planując powrót z Krakowa, prosimy wziąć rozsądny zapas czasu.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15-25 osób
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Dla jednych rodzaj turystyki, dla drugich jedna z forma aktywności fizycznej. Niezależnie od tego jaki cel przyświeca wyprawie trekkingowej jest ona nie lada wyzwaniem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Jedną...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry Serbii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Serbia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.