O wyprawie
- Czeska Szwajcaria - wędrówka wśród bajkowych skalnych miast
- Prawczycka Brama – największy naturalny most skalny z piaskowca
- Tiskie Ściany – skalny labirynt
- Góry Szumawa z wysokogórskimi torfowiskami
- Otoczone tajemnicą i legendami polodowcowe jeziora Szumawy
Kiedy myślimy o górskim wypadzie do naszych południowych sąsiadów, prawie zawsze przed oczami stają nam krajobrazy słowackich Karpat. Czechy to dla nas głównie Praga, niezapomniany klimat malowniczych średniowiecznych miasteczek i splendor zamków i pałaców. Jeśli już myślimy o górach, to najczęściej o położonych blisko granicy Karkonoszach czy Jesionikach. Tymczasem Czechy – mimo że najwyższe szczyty sięgają zaledwie 1600 metrów nad poziomem morza – to kraj górski, o fascynujących krajobrazach i zaskakującym bogactwie przyrody. Tylko trzeba pozwolić sobie to odkryć!
Góry otaczają stary Masyw Czeski ze wszystkich stron. Na północy piętrzą się wyniosłe wały Sudetów i Rudaw, miedzy którymi przebija się niezwykle spektakularną doliną Łaba, tworząc jedne z najbardziej niezwykłych krajobrazów w tej części Europy – Czeską Szwajcarię. Bogactwo formacji skalnych jest tu ogromne, a różnorodność widoków wprost przytłacza. Znajdziemy tutaj skalne baszty, urwiste mury sięgające stu metrów wysokości, wąskie kaniony, mostu skalne i prawdziwe labirynty wyrzeźbione w piaskowcach. A po sąsiedzku – niezwykle malownicze stożki dawnych wulkanów średniogórza czeskiego. Na południu, przy granicy z Bawarią ciągną się góry Szumawa – niewysokie, ale o cudownie zachowanej przyrodzie, z licznymi torfowiskami przypominającymi krajobrazy tajgi i tundry. Szumawa, leżąca niemalże w środku Europy zaskakuje dzikością i odludnością, a wędrowanie tutaj to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody.
Program
Dzień 1 Na sudecką piramidę
Wyruszymy z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 10:30) lub w okolicach Wrocławia (tylko w jedną stronę). Stąd przejedziemy w okolice miasta Liberec, nad którym wznosi się malownicza, charakterystycznie stożkowata góra Ještěd. Krótka, 3-godzinna wycieczka pozwoli nam zdobyć jej wierzchołek, na którym stoi arcydzieło inżynierii i nowoczesnej architektury – wieża telewizyjna, idealnie wkomponowana w krajobraz góry. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na Karkonosze i Góry Izerskie. Wieczorem przyjazd na nocleg w okolicach Cieplic/Uścia nad Łabą.
Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 220 m | Dystans: ok. 6 km
Dzień 2 Krajobrazy Narni
Drugi dzień naszej wycieczki spędzimy w najpiękniejszej części Czeskiej Szwajcarii, gdzie kręcono wiele ujęć do filmowej adaptacji „Kronik Narnii”. Nasza wycieczkę zaczniemy na obrzeżach Hřenska, skąd wyruszymy, by zobaczyć jedną z największych atrakcji całych Czech – potężny naturalny most skalny zwany Pravčicką Bramą. Stąd pięknymi wzgórzami, wśród lasów i wszechobecnych skał zejdziemy do wioski Mezna. Po południu wybierzemy się jeszcze do skalnego miasta w okolicy wioski Jetřichovice, gdzie wędrówkę uzormaicają wysoko zawieszone wśród skał punkty widokowe.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 550 m | Dystans: ok. 15 km
Dzień 3 Śnieżnik, ale jak Szczeliniec!
Następny dzień spędzimy również wśród piaskowców Czeskiej Szwajcarii, ale góry będą miały zupełnie odmienny charakter. Zaczniemy we wiosce Tisa, gdzie zobaczymy jedno z najbardziej efektownych skalnych miast w Czechach - Tiské stěny, prawdziwy labirynt skalnych formacji. Stamtąd powędrujemy w kierunku najwyższej góry w okolicy - Děčínský Sněžník, która swoim stołowym kształtem bardzo przypomina nasz Szczeliniec! Z widokowych, skalnych tarasów rozpościerają się cudowne widoki na okolicę. Stąd zejdziemy do Teczyna, po drodze jeszcze zdobywając Pastýřską stěnę, z której efektownie prezentuje się centrum miasta.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 350 m | Suma zejść: ok. 580 m | Dystans: ok. 16 km
Dzień 4 Szukaj wiatru… na wulkanie!
Pierwszą połowę dnia spędzimy w czeskim Średniogórzu – niesamowicie efektownej krajobrazowo grupie górskiej, którą tworzy kilkanaście wulkanicznych stożków. Wyruszymy z wioski Kostomlaty na najwyższy szczyt regionu – Milešovkę, która jest najbardziej wietrznym miejscem w Czechach. Stamtąd zejdziemy w kierunku kolejnego wulkanicznego stożka – Ostry. Po południu przejedziemy w góry Szumawa, na południu Czech, nocleg w okolicach miasta Prachatice.
Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 600 m | Dystans: ok. 13 km
Dzień 5 Polodowcowy urok Szumawy
Ten dzień spędzimy w rejonie najwyższego szczytu czeskiej Szumawy. Naszą wędrówkę rozpoczniemy w miejscowości Nova Pec, skąd łagodnymi leśnymi drogami dojdziemy do pięknego polodowcowego stawu Plešné Jezero. Zajmuje ono pięknie wykształcony kocioł, którego skrajem rozpoczniemy wędrówkę ku najwyższemu wierzchołkowi w okolicy – szczytowi Plechy (1379 m n.p.m.). Ze skalnych wychodni na szczycie rozpościera się piękny widok na góry, a po drodze będzie też można obserwować wspaniale prezentujący się z góry staw. Zajrzymy też na chwilę do miejsca, gdzie stykają się granice Czech, Niemiec i Austrii. Zejście nieco inna droga poprowadzi nas do słynnego Kanału Schwarzenberskiego – jednego z najciekawszych zabytków techniki w Czechach. Na koniec wrócimy do Novej Pece, gdzie zakończymy wędrówkę.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 650 m | Suma zejść: ok. 650 m | Dystans: ok. 20 km
Dzień 6 Najpiękniejszy bór Europy
Dzień zaczniemy od krótkiej wizyty na najpiękniejszym torfowisku Szumawy – Chalupska Slat. Krajobraz tutaj przypomina tundrę i nikt chyba nie domyśliłby się, że jesteśmy w połowie drogi między Pragą a Salzburgiem… Potem ruszymy na szczyt Boubin, który porasta jeden z najcenniejszych świerkowych borów w Europie, chroniony w ścisłym rezerwacie. Ze szczytu, na którym stoi wieża widokowa, rozpościera się piękny widok na prawie całą Szumawę. Dalej nasza trasa poprowadzi nas przez Bobik do Vimperk, gdzie zakończymy ten ciekawy dzień.
Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 350 m | Suma zejść: ok. 700 m | Dystans: ok. 14 km
Dzień 7 Powrót do Polski
Rano po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Planowany przyjazd do Krakowa około godziny 20.00. Po drodze można wysiąść też w Katowicach (około 18.30).