
Nietypowe formy jogi
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Rumunia to bardzo różnorodny kraj. Niemal jedną trzecią powierzchni zajmują góry. Tutaj Karpaty swoim łukiem otaczają tajemniczy Siedmiogród. My kontynuując eksplorację gór Rumunii, przeniesiemy się w kolejne pasma. Tym razem bardziej na południe. Tutaj, już za Siedmiogrodem znajduje się Przełęcz Predeal, która umownie oddziela Karpaty Południowe od Wschodnich.
Góry te poprzecinane dolinami, tworzą wiele odrębnych pasm górskich, ze swoimi dziwnymi rumuńskimi nazwami. Pasma te mają różny charakter. Od tych bardziej alpejskich, jak Piatra Craiului, czy Bucegi, do bardziej obłych i łagodnych jak Baiului, czy Iezer. Kilka z tych pasm odwiedzimy podczas siedmiu trekkingów. Dotkniemy też Siedmiogrodu inaczej zwanym Transylwanią.
W programie wyprawy do Rumunii znajdzie się 7 górskich wędrówek w różnych pasmach górskich. Część tych wędrówek zaplanowanych jest w Karpatach Wschodnich, część w Południowych. Naszą bazą będzie dolina w górach Piatra Craiului (Królewska Skała). Noclegi w dwóch pensjonatach, znajdujących się obok siebie.
Do dyspozycji autokar, który dowiezie nas w każde z tych pasm. Nie zabraknie też odwiedzin w niektórych, szczególnych miejscach Siedmiogrodu. Zobaczymy architektoniczną perełkę architektury średniowiecznej, Sighisoarę, stare miasto w Braszowie, zamki w Rasznowie i Branie oraz jeden z kilkudziesięciu kościołów warownych.
1 DZIEŃ
Piątek 25.06.2021
Wyjazd ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach popołudniowych.
Przejazd przez Czechy, Słowację i Węgry, do Rumunii.
2 DZIEŃ
Sobota 26.06.2021
Zwiedzanie Sighișoary i jednego z kościołów warownych w Siedmiogrodzie.
Położona w centrum Transylwanii Sighișoara, to miasto muzeum. Znajduje się tutaj jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich. Bajkowa starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu urodził sią Wład Palownik, który został pierwowzorem wampira Draculi.
Siedmiogrodzkie kościoły warowne, zbudowane przez saskich osadników, wyglądem często przypominają zamki. Jest tu ich około 40, a 7 z nich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przyjazd w okolice Żarnesti.
Zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.
3 DZIEŃ
Niedziela 27.06.2021
Śniadanie
Trekking do Branu przez Magura Mare. Zwiedzanie zamków w Branie i Rasznowie.
Trasa 1: PIATRA CRAIULUI
Podul Magurii (846) – Magura (1000) – Magura Mare (1375) – Bran (760)
Długość trasy około 10 km. Czas przejścia około 5 godzin.
Na początek naszych wędrówek po Górach Rumunii, przejdziemy dość łatwą trasę w Górach Piatra Craiului. Nie będzie to jednak szlak grzbietowy, tylko wschodnia, niższa część tego pasma. Trasa malownicza, prowadząca przez rozrzuconą na zboczach wieś Magura. Wszystko to na terenie Parku Narodowego Piatra Craiului. Zakończenie trasy pieszej w miejscowości Bran, słynącej z malowniczo położonego na wzgórzu zamku. Niesłusznie jest on utożsamiany z hrabią Drakulą. Zamek zwiedzimy z zewnątrz, a następnie przejedziemy do Rasznowa, gdzie odwiedzimy kolejny zamek na wzgórzu, tzw. zamek chłopski oraz miasteczko położone u podnóża zamku.
Obiadokolacja i nocleg..
4 DZIEŃ
Poniedziałek 28.06.2021
Śniadanie.
Trekking w paśmie Piatra Mare.
Trasa 2: PIATRA MARE
Timisu de Jos (700) – Kanion 7 Scari (1100) – Cabana Piatra Mare (1630) – Piatra Mare (1843) – Predeal (1100)
Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 8 godzin.
Kolejnym pasmem górskim, które odwiedzimy, to niewielki masyw Piatra Mare (Wielka Skała). Położony jest w niewielkiej odległości, na południe od Braszowa. W planie zdobycie najwyższego wierzchołka o takiej samej nazwie. Po drodze schronisko też nazywające się Piatra Mare. Niewątpliwą atrakcją trasy jest przejście odcinkiem poprowadzonym po drabinkach i kładkach. Fragment ten nazywa się Kanionul Sapte Spari. W tłumaczeniu, to Kanion Siedmiu Drabin lub Kanion Siedmiu Schodów.
Obiadokolacja i nocleg.
5 DZIEŃ
Wtorek 29.06.2021
Śniadanie.
Trekking w Górach Piatra Craiului.
Trasa 3: GÓRY PIATRA CRAIULUI
Podul Magurii (846) – Wąwóz Zarnesti (1000) – Cabana Curmatura ( 1470) – Saua Curmaturii (1610) – Turnu (1923) – Saua Padinei Inchise (1936) – Valea Barsa Mare (900)
Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 8 godzin.
Trasa w górach Piatra Craiului, pod którymi będziemy mieli bazę noclegową. Piatra Craiului, to imponujący biały grzebień skalny, wyrastający ponad okoliczne doliny. Polska nazwa tych gór, to dosłowne tłumaczenie Królewska Skała lub w innych źródłach, Kamień Bałamuta. Cały obszar górski objęty jest ochroną parku narodowego. Celem naszej wędrówki będzie północna część pasma, ze szczytami dochodzącymi do prawie 2000 m.n.p.m. Trasa poprowadzi poprzez malowniczy wąwóz Żarnesti. Po drodze odwiedzimy schronisko górskie Curmatura oraz przejdziemy, krótki odcinek grzbietowy Piatra Craiului. Szlak zejściowy w zależności od warunków pogodowych i kondycji uczestników. Trasa zawiera na niektórych odcinkach liny ubezpieczające.
Obiadokolacja i nocleg.
6 DZIEŃ
Środa 30.06.2021
Śniadanie.
Trekking w paśmie Iezer.
Trasa 4: GÓRY IEZER
Cabana Voina (950) – Papusa (2393) – Batrana (2341) – Cabana Voina (950)
Długość trasy około 21 km. Czas przejścia około 9 godzin.
Góry Iezer lub inaczej Iezer-Păpușa. Pasmo górskie położone nieco na uboczu, pomiędzy Piatra Craiului, a Fogaraszami. Nie odwiedzane tak często, jak wyżej wspomniani sąsiedzi. Najwyższe szczyty Roşu i Păpușa, choć wysokie na 2400 m.n.p.m. to mają charakter połonin. Trasa jest dość długa i okrężna, z dna doliny na jeden z najwyższych szczytów pasma.
Obiadokolacja i nocleg.
7 DZIEŃ
Czwartek 1.07.2021
Śniadanie.
Trekking w paśmie Bucegi.
Trasa 5: GÓRY BUCEGI
Busteni – wjazd wyciągiem – Górna stacja wyciągu Telecabina Babele (2150) – Caraiman (2384) – Saua Cerbului (2308) – Omu (2507) – Scara (2422) – Poarta (930)
Długość trasy około 19 km. Czas przejścia około 7 godzin.
Góry Bucegi, to bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów pasmo, położone na południe od Braszowa. Spowodowane jest to poprzez łatwą dostępność najwyższych partii, za pomocą wyciągów górskich poprowadzonych z Sinai i Busteni. Drugi powód, to forma gór, charakteryzująca się znacznymi wysokościami szczytów, przewyższających 2500 m.n.p.m., wspaniałe widoki z oraz formacje skalne. W planie zdobycie najwyższego wierzchołka tego pasma, Omu wraz z położonym na szczycie schroniskiem. Po drodze fantastyczne formacje skalne Sfinx i Babele.
Obiadokolacja i nocleg.
8 DZIEŃ
Piątek 2.07.2021
Śniadanie.
Trekking w paśmie Piatra Craiului.
Trasa 6: GÓRY PIATRA CRAIULUI
Plaiul Foii (850) – Refugiul Spirlea (1415) – La Om (2238) – Timbalul Mic (2231) – Ascutit (2150) – Valea Barsa Mare (900)
Długość trasy około 14 km. Czas przejścia 9 godzin.
Kolejna trasa na najwyższą grań Piatra Craiului (Królewską Skałę). Niezwykłe pasmo górskie, stanowi grzebień skalny o długości 20 km, wznoszący się wysoko nad okolicą. Celem wędrówki będzie zdobycie najwyższego szczytu pasma, La Om. Trasa zawiera mocne podejście i zejście z grzbietu, wynagrodzone widokami z samej grani. Zaczynamy i kończymy z doliny gdzie mamy bazę noclegową.
Obiadokolacja i nocleg.
9 DZIEŃ
Sobota 3.07.2021
Śniadanie.
Wykwaterowanie.
Wyjazd w drogę powrotną.
W drodze powrotnej zwiedzanie Braszowa.
Braszów, to jedno z najpiękniejszych miast Rumunii. Zachwyca przede wszystkim tutejsza starówka, zbudowana przez osiedlonych tu Sasów.
10 DZIEŃ
Niedziela 4.07.2021
Przyjazd do Wrocławia i Świdnicy w godzinach porannych.
Cena nie zawiera:
DODATKOWE INFORMACJE
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Gorące słońce, piaszczyste plaże i lazurowe wody- to obraz marzeń i celów urlopowych niejednego z nas. Jedni w ciepłych krajach szukają ciszy i wytchnienia, inni z zaciekawieniem zwiedzają turystyczne atrakcje danego...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia - Karpaty Wschodnie i Południowe pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu 7 śniadań, 7 obiadokolacji . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.