O wyprawie
Cypr - szlakami wyspy Afrodyty
- Spacery wzdłuż plaż i klifów
- Półwysep Akamas - spokój i piękno parku narodowego
- Malowane bizantyjskie cerkwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- Klimatyczne miasteczka i wioski cypryjskich gór
- Pafos - starożytne ruiny i miasto
- Wyśmienita cypryjska kuchnia - degustacje okraszone winem
- Nikozja - jedyna stolica podzielona granicą
Spośród kilku tysięcy wysp na Morzu Śródziemnym, Cypr zajmuje pozycję zgoła wyjątkową. Tutaj bowiem skutki dramatycznej historii odczuwalne są do dzisiaj, a podzielona wyspa w krótkim czasie potrafi zafascynować swoją wielokulturowością, niebanalnymi dziejami, zaskakującym kolorytem i mimo traumatycznych epizodów ostatnich kilkudziesięciu lat – także wielką otwartością swoich mieszkańców.
Zawieszona pomiędzy wschodem a zachodem, osadzona w kulturze Lewantu, a przy tym aspirująca do bycia cząstką Europy, warta jest odkrycia i wykonania pewnego wysiłku w trakcie jej poznawania. Może się bowiem okazać, że krótka nawet wizyta zamienić może się w przygodę, pewnego rodzaju intelektualną ucztę, która zmienić może nasze postrzeganie nie tylko tej części świata. Cypr nie przypadkowo nosi przydomek wyspy Afrodyty. Bogini piękności nie mogła się bowiem narodzić w godniejszym jej miejscu.
Skarby Cypru
Archeologiczne stanowiska sprzed tysięcy lat, zajmujące pozostałości z czasów greckich, hellenistycznych czy rzymskich, bajkowo bogate bizantyńskie klasztory, ukryte wśród górskich lasów, ślady pobytu na wyspie krzyżowców i Wenecjan, twierdze i zamczyska, odcięte od świata górskie wioski z cerkwiami i meczetami, pachnące pomarańczami gaje i rozrzucone po wzniesieniach malownicze winnice, dzikie wąwozy, wodospady i porastające strome stoki cedrowe lasy – to prawdziwe „skarby” Cypru, które zobaczymy na naszej wyprawie.
Nikozja - podzielona stolica
W trakcie naszej podróży po Cyprze nie możemy pominąć stolicy – Nikozji. Jest to największe i najliczniejsze miasto na wyspie. Nietypowe – gdyż podzielone granicą przechodzącą przez centrum miasta - tzw. „Zieloną Linią”. Dzieli ona miejscową ludność na dwa Państwa – Republikę Cypru oraz uznawany jedynie przez Turcję – Cypr Północny. Lefkozja (tak nazywana przez Greków) ukaże nam ciekawą mieszankę burzliwej historii i nowoczesności. Podczas naszego wyjazdu odwiedzimy też turecką stronę, ponad którą dumnie na wzgórzu widnieje ogromna flaga i słynny cytat Ataturka - „Szczęśliwy jest ten, który może nazywać się Turkiem”.
Program
Dzień 1 Przelot na Cypr
Wylot z Warszawy i przelot na Cypr. Po wylądowaniu wyruszymy w kierunku słynnego meczetu Hala Sultan Tekke – jednego z najbardziej świętych miejsc muzułmanów, miejsca licznych pielgrzymek nie tylko miejscowej ludności, ale także wyznawców Islamu z całego świata. Meczet jest położony na brzegu słonego jeziora, gdzie przy odrobinie szczęścia można obserwować flamingi. Następnie przejazd w kierunku Skały Afrodyty – najsłynniejszego miejsca na wyspie, znanego z licznych folderów i zdjęć. Spacer wzdłuż klifowego brzegu i plaży w miejscu, gdzie Afrodyta wyłoniła się morskiej piany będzie znakomitym relaksem po trudach przelotu. Po południu przejazd do hotelu w Pafos i nocleg.
Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 5 km
Dzień 2 Kykkos, Olimp i prawdziwa uczta
Cypr to nie tylko piękne wybrzeże oraz błękit morza. Dzisiaj przekonamy się, że to również góry. Wyruszymy z Pafos w kierunku najsłynniejszego na wyspie monasteru Kykkos, słynącego z niezwykle bogatego wystroju swojej cerkwi. Następnie udamy się na krótki spacer w górach. Będziemy też w pobliżu najwyższego na wyspie szczytu Olimpu, którego wierzchołek zajmuje co prawda baza wojskowa, ale widoki i tak zapierają dech w piersiach. Potem już krótka jazda dzieli nas od maleńkiej, niezwykle urokliwej wioski Omodhos, z tradycyjną zabudową. Tutaj zakosztujemy specjalności cypryjskiej kuchni – meze, będzie też okazja pospacerować po wiosce i zajrzeć do lokalnych knajpek i winiarni. Wieczorem powrót do Pafos.
Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 4 km
Dzień 3 Półwysep Akamas
Na półwyspie Akamas znajduje się największy na Cyprze park narodowy. Znany jest z dużej ilości gatunków ptaków, również tych, które na Cyprze odnajdują dla siebie zimowe "ciepłe kraje". My nie zobaczymy półwyspu z lotu ptaka, jednak nie mniej okazale prezentować się będzie podczas naszego spaceru wzdłuż wybrzeża oraz z niewielkiego wzniesienia. Tam znajdziemy chwilę na piknik i napawać będziemy się pięknem okolicy. Po odrobinie wysiłku i zaglądnięciu jak wygląda łaźnia Afrodyty, malutkie miasteczko Latsi wraz ze swoja plażą i małym portem umili nam ostatnie promienie słońca tego dnia. Będzie też można zakosztować znakomitej kuchni tutejszych rybaków. Powrót do hotelu w Pafos.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 16 km
Dzień 4 Starożytne Pafos
Kolejny dzień spędzimy poznając największe uroki Pafos i jego okolicy. Trudno odmówić uroku temu miastu, które pomimo długiej historii, wciąż cieszy się żywotnością. Będzie okazja do kolejnego spaceru wzdłuż brzegu – tym razem mającego charakter pięknej promenady, a także zobaczyć kompleks pozostałości po starożytnych Grekach i Rzymianach, który słynie z najlepiej zachowanych mozaik we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Po południu czas wolny w Pafos na spacery czy plażowanie. Chętni będą mogli się wybrać do wyjątkowo malowniczego Agios Georghios, skąd wyruszymy na spacer do jednej z największych atrakcji Cypru – malowniczego wąwozu Avakas (opcja fakultatywna).
Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 5 Góry Troodos, Agios Neophytos i Kakopetria
Po wykwaterowaniu z hotelu wyruszymy ponownie w góry Troodos, tym razem w ich bardziej wschodnią, pokrytą wspaniałymi lasami część. Na początek zatrzymamy się w Agios Neophytos, gdzie znajduje się jeden z najładniejszych monasterów, a także tajemnicze pieczary wykute w skałach przez bizantyjskich pustelników. Kolejny punkt programu to malownicza wioska Kakopetria, z zachowaną tradycyjną kamienną zabudową. Po południu przyjdzie czas na krótki spacer w górach i wizytę w niezwykle cennej, malowanej cerkwi w Asinou. Wieczorem przejazd do hotelu w Larnace.
Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Długość trasy: ok. 6 km
Dzień 6 Cape Greco
Po śniadaniu ruszymy na wschód wyspy. Cape Greco to najdalej na wschód położony półwysep Republiki Cypru. W linii prostej jest stąd mniej niż 200 km do libańskiego Bejrutu! Czeka nas tego dnia spacer pomiędzy plażami o wdzięcznych nazwach (Zatoka Figowa, Plaża Wschodu Słońca), wzdłuż cypryjskich klifów sięgających 50 metrów wysokości. Oprócz pięknych form skalnych zobaczymy tego dnia również małe świątynie, wśród których Profitis Ilias jest wręcz pocztówkowym emblematem wyspy. W drodze powrotnej zajrzymy do Ayia Napa, lokalnego kurortu i miejsca średniowiecznego monasteru.
Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Długość trasy: ok. 11 km
Dzień 7 Lefkara i Nikozja - podzielona stolica
Po śniadaniu wyruszymy w stronę malowniczej Lefkary, znanej z haftu koronek oraz kowalstwa w srebrze. Podobno koronkę kupił tu sam Leonardo da Vinci, nic dziwnego, że ta lokalna tradycja trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się w kierunku cypryjskiej stolicy - Nikozji. Jedynej stolicy na świecie podzielonej murem. Chociaż konflikt z Turcją jest wciąż żywy, przejście graniczne jest otwarte i wraz z chętnymi odwiedzimy również turecką część stolicy. Tutejsze wąskie uliczki i monumentalne świątynie są niezwykłym połączeniem Wschodu i Zachodu. Po południu powrót do Larnaki i krótki spacer po mieście.
Dzień 8 Powrót do Polski
Po śniadaniu transfer z hotelu w Larnace na lotnisko. Przelot do Warszawy.
W zależności od układu lotów istnieje możliwość przelotu do Larnaki lub Pafos.