O wyprawie
Kreta - nieznane oblicze wyspy
- Białe góry – wędrówki na lekko i spacery wzdłuż wybrzeża
- Samaria i Aradena – kreteńskie wąwozy
- Topolia, czyli zielone serce Krety
- Chania - urlokliwy wenecki port i licznymi zabytkami
- Przysmaki kreteńskiej kuchni
Z Kretą kojarzą nam się romantyczne wąskie uliczki miast, cudny turkus Morza Śródziemnego, kolebka kultury europejskiej, ser feta – jedyny w swoim rodzaju oraz przepyszny miód! Dziś można znaleźć tu popularne kurorty nadmorskie, jednak istnieje także inne nieznane oblicze Krety, gdzie bogactwo przyrody i leniwa atmosfera maleńkich wiosek oczarują każdego odwiedzającego - a my właśnie tam się udamy!
Na zachodniej części wyspy codziennie czeka nas coś innego: piesze wędrówki po imponujących wąwozach, jaskinie wypełnione stalagmitami, błogo zielone i kwitnące łąki górskie, urozmaicona linia brzegowa, ukryte na wzgórzach klasztory oraz nocleg w odbudowanej ekologicznej wiosce w głębi wyspy. Nie zabraknie również gwarnych uliczek i zabytków urokliwego miasta Chania. Skupimy się jednak przede wszystkim na zakątkach wyspy, jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie dopiero tam można poczuć prawdziwą Kretę i poszukać własnych „perełek” tej wyspy.
Lefka Ori – Białe Góry
Zachodnia część wyspy to Góry Białe z najwyższym szczytem Pachnes (2452 m n.p.m.). Nazwa pochodzi od szczytów, które aż do czerwca pokryte są śniegiem, co jak na greckie warunki jest rzadkością. Latem z kolei bieleją wapienne skał budujące ten masyw górski. My pozostaniemy jednak u podnóża gór i będziemy pieszo podziwiać piękne krajobrazy, często klifowego wybrzeża. To właśnie w tej części wyspy istnieją wioski, do których można się dostać wyłącznie pieszo lub szlakiem wodnym. Dzięki swej niedostępności nie powstało tu wiele ośrodków turystycznych i została zachowana sieć starych ścieżek pasterskich.
Czekają na nas niezapomniane wędrówki po wąwozach Samaria i Aradena, w których będzie możliwość zaobserwowania wielu rzadkich, endemicznych gatunków roślin. Na naszej drodze, oprócz atrakcji przyrodniczych, spotkamy także prastare dziedzictwo wczesnego chrześcijaństwa – chociażby 1000-letni kościół Agios Pavlos, w którym według legend zatrzymał się św. Paweł Apostoł oraz liczne kapliczki, które idealnie podkreślają wyspiarski charakter Krety. Dla kontrastu, ostatnie dwie noce spędzimy w mieście Chania, gdzie starówka i port wenecki zachęcają do romantycznych spacerów po wąskich i krętych uliczkach. Małe sklepiki na bazarach będą okazją do zakupienia lokalnych produktów, a zaplanowane noclegi u gospodarzy by poznać tamtejszą gościnność.
Program
Dzień 1 Przywitanie z Kretą
Przelot z Warszawy na Kretę, transfer z lotniska w rejon wąwozu Topolia. Wędrówka do Milia - tradycyjnej kreteńskiej wioski, położonej z dala od codziennego gwaru, w zależności od godziny przyjazdu, możliwy krótki spacer przez bujne ogrody wioski.
W przypadku późnego przylotu, pierwszy nocleg możliwy w Chanii.
Dzień 2 Paleochora i wędrówka przez wawóz Anidri
Mało znany wąwóz Anidri daje nam przedsmak nieznanego oblicza Krety: Morze Libijskie, dość strome wybrzeże południowe, przejście przez wąwóz i odwiedziny w spokojnej wiosce. Z góry mamy też fajną panoramę na miejscowość Paleochory, przez którą jeszcze wieczorem pospacerujemy i wybierzemy dla siebie najlepsza tawernę. Mijamy po drodze plaże Ammudia Beach, gdzie spędzimy trochę czasu by nabrać energii.
Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 15 km
Dzień 3 Wędrówka do Lissos: nadmorskiej perełki
Piękne nadmorskie pejzaże i zabytki czekają na nas. Podczas tej wędrówki zapoznajemy wszystkie zapomniane atrakcje, które zachodnia Kreta ma do zaoferowania: romantyczny wąwóz, gdzie kwitną piękne oleandry, miejsca widokowe na góry i morze, stary bizantyjski kościół. Główną atrakcją na szlaku będzie antyczne miasto Lissos, ze słynna rzymską mozaiką. Co ciekawe, miejsce to można odwiedzić tylko na pieszo, dzięki czemu jest tam bardzo spokojnie. Późnym popołudniem czas na odpoczynek na piaszczystej plaży w wiosce Sougia, gdzie nocujemy.
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: ok. 12 km
Dzień 4 Przejście przez wąwóz Agia Irini
Wąwóz Agia Irini jest tak samo imponujący jak wąwóz Samaria, ale jak dotąd rzadko odwiedzany. Schodzimy tym pięknym zielonym wąwozem w stronę wybrzeża, gdzie w urokliwej miejscowości Sougia zostajemy na wieczór, z możliwością pójścia na plaże.
Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 550 m | Długość trasy: ok. 8 km
Dzień 5 Park Narodowy Samaria - wycieczka nad słynnym wąwozem
Rano wyjazd w Białe Góry (Lefka Ori) do górnego wejścia wąwozu Samaria. My omijamy szlaki pełne turystów i skręcamy na mniej uczęszczany szlak wysoko w górach, gdzie bez większego trudu dotrzemy do ciekawych form skalnych zwanych „kamiennym mostem”. Tu zatrzymujemy się by napawać się górskimi pejzażami z widokiem na wąwóz Samaria i na okoliczne szczyty, które często wiosną pokryte są jeszcze śniegiem.
Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 4 km
Dzień 6 Klasztory półwyspu Akrotiri oraz antyczne miasto Aptera
Dzień spędzimy na krótkich wędrówkach i zwiedzaniu trzech klasztorów na półwyspie Akrotiri. Najstarszy z tych słynnych klasztorów - Moni Katholiko, położony przy ścianie skalnej, nad małym wąwozem. Szlak tu prowadzi z klasztoru Moni Gouverneto, poprzez jaskinię niedźwiedzią - jeden ze stalaktytów przypomina kształtem właśnie niedźwiedzia. Na koniec zatrzymamy się jeszcze przy klasztorze Agia Triada. Tu zajrzymy również do sklepu z własnymi produkcjami klasztornymi, można tutaj zakupić np. ekologiczną oliwę z oliwek.
Popołudniem pojedziemy do pobliskiej miejscowości Aptera. Zwiedzimy tu okazałe starożytne miasto, które było jednym z najważniejszych miast-państw starożytnej Grecji.
Czas wędrówki: ok. 1-2 godziny | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: 200 m | Długość trasy: ok. 3 km
Dzień 7 Odkrywanie Chanii - urokliwego weneckiego portu
Udamy się na spacer przez wenecki port i stare miasto w Chanii, gdzie chętni będą mogli zwiedzić m.in. muzeum archeologiczne i wykopaliska z czasów minojskich. Wpływ zarówno kultury weneckiej jak i osmańskiej na rozwój miejscowości będzie można dostrzec przede wszystkim w architekturze: obok siebie znajdziemy domki i wille w stylu weneckim, tureckie domy, kościoły czy meczety. Istnieje tu nawet świątynia z dzwonnicą i minaretem w jednym! W tym romantycznym mieście na każdym kroku możemy znaleźć coś interesującego, odpoczywając jednocześnie od trosk codziennego życia.
Dzień 8 Pożegnanie z Kretą
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.