Rumunia - Karpaty Wschodnie i Południowe

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Rumunia - najpiękniejsze pasma Wschodnich i Południwych Karpat, najwyższe szczyty, najsłynniejsze zabytki, najciekawsze historie...

Wszystko to zobaczycie podczas naszej wycieczki do Rumunii. Oprócz gór, pokażemy cerkwie, zamki, klasztory, cmentarze. Wszystko związane z niesamowitą kulturą Bałkanów - tygla różnorodności.

Naszym zamysłem jest pokazanie całej Rumunii, zakosztowanie lekkich, górskich wędrówek, zdobycie najwyższych szczytów, doświadczenie kontaktu z kulturą, religią, etnografią...

Atuty:

  • wycieczka przez kilka krain historyczno - geograficznych: Maramuresz, Bukowina (fragment Mołdawii), Siedmiogród;
  • wędrówka przez najpiękniejsze pasma Wschodnich i Południowych Karpat: Maramuresz, Rodniany, Bucegi, Fogarasze
  • parki narodowe Rumunii i parki natury: Rodniański Park Narodowy, Park Natury Gór Marmaroskich, Góry Bucegi - Park Narodowy;
  • najwyższy szczyt Rumunii Moldoveanu 2544 m n.p.m.
  • najwyższe szczyty odwiedzanych grup górskich: Góry Bucegi - Omu 2505 m n.p.m., Góry Marmaroskie - Farcau 1957 m n.p.m., Góry Rodniańskie - Pietrosul 2303 m n.p.m.
  • bezcenne zabytki regionu: drewniane cerkwie, warowne zamki, gotyckie kościoły
  • ciekawe miasta: Braszów
  • przejazd tranzytowy przez ciekawe historycznie i geograficznie obszary: Nizina Węgierska, góry Słowacji...
  • kuchnia Rumunii
  • wycieczka bez przejazdów nocnych

Trudności:

Trasy o zróżnicowanych trudnościach, na niektórych szlakach są sztuczne ubezpieczenia, trasy miejscami umiarkowanie eksponowane, generalnie łatwo.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Schroniska: 

Nie wszędzie są na trasie, szczegóły omawia przewodnik.

Przewodnicy: 

UIMLA

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju

Wyjazd z kraju w godzinach porannych. Przejazd przez Słowację, drogą przez Orawę, Liptów i Spisz w rejon Koszyc. Trasa prowadzi pomiędzy najpiękniejszymi górami Słowacji – mijamy Małą i Wielką Fatrę, Niżne Tatry, Tatry Zachodnie i Wysokie, Słowacki Raj i Słowacki Kras. Następnie przejazd przez węgierskie fragmenty Karpat Wschodnich do Miszkolca i dalej do granicy węgiersko – rumuńskiej.
Zakwaterowanie w hotelu na terenie Rumunii. W tym dniu, ze względu na późną godzinę przyjazdu, obiadokolacja będzie we własnym zakresie.

2 dzień: Sapanta – Ieud – Borsa. Drewniana kraina Maramureszu

Śniadanie. Przyjazd do miejscowości Sapanta w Rumunii. Zwiedzanie „Wesołego Cmentarza” - nekropolii słynącej z kolorowych nagrobków.
Przejazd przez Maramuresz – historyczną krainę w sercu Gór Marmaroskich, pełną unikatowych, drewnianych cerkwi. Trasa prowadzi przez Budesti, Borsana, Ieud. Zwiedzanie jednej z wielu cerkwi, wpisanych na listę UNESCO. Przejazd do Borsa – miasta w dolinie Viseu, na pograniczu Gór Maramureszu i Gór Rodniańskich.
Wjazd wyciągiem krzesełkowym do miejsca widokowego w rejon wodospadu Cascada Cailor. Spacer do wodospadu. Zejście w okolice dolnej stacji kolejki.
Suma podejść: ok. 60 m. Zejście: ok. 600 m. Odległość: ok. 5 km. Czas przejscia ok. 2 godz.

Obiadokolacja i nocleg w okolicach miejscowości Borsa.

3 dzień: Park Natury Gór Marmaroskich. Najwyższy szczyt Maramureszu – Farcaul 1961 m n.p.m.

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Repedea w Górach Maramuresz. Wejście na szlak. Początkowo wędrówka lasem, następnie rozległymi połoninami, na których miejscowi pasterze, tak, jak przez wiekami, wypasają owce. Pasterska, wciąż używana zabudowa, przypomina żywy skansen, w którym wciąż uwijają się marmaroscy juhasi.
Wejście na najwyższy szczyt Farcaul (1961 m n.p.m.).
Zejście tą sama trasą. Suma podejść ok. 1400 m. Czas przejścia ok. 8 - 9 godz. Odległość: ok. 20 km.

Wariant krótki:
Wędrówka na marmaroskie połoniny. Odpoczynek, powrót tą samą trasą.
Czas przejścia ok. 5 godz. Suma podejść ok. 1000 m.

Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

4 dzień: Alpy Rodniańskie – Rodniański Park Narodowy. Wejście na Pietrosul (2303 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd do początku szlaku przy klasztorze, Borsa - Pietroasa. Wędrówka na szczyt. Suma podejść ok.1400 m. Czas przejścia ok. 8 godz. Odległość ok. 16 km.

Wariant krótki:
Wycieczka do stacji meteorologicznej w rejonie Pietrosul i dalej, do jeziora Jezer. Powrót tą samą trasą. Suma podejść ok. 1100 m. Czas przejścia ok. 5-6 godz.
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

5 dzień: Rumuńska Bukowina i Transylwania

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu.
Przejazd do miejscowości Voronet, położonej w krainie historycznej Bukowina. Zwiedzanie obronnego, pokrytego niezwykłymi malowidłami monastyru pod wezwaniem św. Jerzego (monastyr i malowidła wpisane są na listę UNESCO).. Przejazd przez rumuńskie fragmenty dawnej Mołdawii do historycznej krainy Siedmiogrodu.

Zakwaterowanie i nocleg w okolicach Braszowa.

6 dzień: Tajemnicze Góry Bucegi i najwyższy szczyt, Omu 2505 m n.p.m.

Śniadanie. Wycieczka w Góry Bucegi. Przejazd do Busteni. Wjazd kolejką na Baba Mare (2285 m n.p.m.).
Przejście w pobliże niezwykłych skalnych formacji, przypominających kształtem ludzkie sylwetki, twarze, różne figury, z których najbardziej znane to Sfinks i Babele (Staruszki) . Wejście na najwyższy szczyt pasma – Omu (2505 m n.p.m.). Odpoczynek w Cabana Omu – w najwyżej w całych Karpatach położonemu schronisku. Zejście do Busteni doliną Cerbului.

Czas przejścia: ok. 6 -7 godz. Suma podejść: 500 m. Suma zejść: ok. 1710 m. Odległość ok. 14 km.

Wariant krótki:
Trasę można skrócić zjeżdżając do Busteni z Baba Mare. Przejście powrotne do kolejki.
Suma podejść ok. 400 m. Zejście ok. 400 m.

Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 dzień: Przygoda w Transylwanii. Braszów, Bran i kościoły warowne

Śniadanie. Zwiedzanie miasta Braszów – najważniejszego miasta historycznego całej Rumunii: gotycki Czarny Kościół, Rynek i Ratusz, Mury Miejskie z basztami i wieżami.
Przejazd do miejscowości Bran – zwiedzanie Zamku Bran, legendarnej siedziby księcia Siedmiogrodu Wlada Palownika „Drakuli”. Przejazd do jednego z kościołów warownych w okolicach Braszowa. Zwiedzanie.

Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: Góry Fogarskie, Droga Transfogarska i Moldoveanu 2544 m n.p.m.

Śniadanie. Przejazd panoramiczny Drogą Transfogarską. Droga łączy Wołoszczyznę z Siedmiogrodem, przecina łańcuch Gór Fogaraskich, w najwyższym punkcie osiąga wysokość 2027 m n.p.m. Wycieczka na najwyższy szczyt Rumunii Moldoveanu. Szlak miejscami jest eksponowany i ubezpieczony łańcuchami.
Czas przejścia: ok. 10 godz. Suma podejść: ok. 1900 m. Zejście: ok. 1500 m. Odległość: ok. 18 km.

Trasa krótka: Przejście szlakiem z Drogi Transfogaraskiej na grań i granią do schroniska Podragu.
Niektóre odcinki szlaku są eksponowane, miejscami sztuczne ubezpieczenia (łańcuchy, stopnie, itp.)
Czas przejścia: ok. 5 godz. Suma podejść: ok. 1050 m. Suma zejść ok. 600 m. Odległość ok. 9 km.

Uwaga: Osoby, które nie czują się na siłach, aby przejść taką trasę, mogą pozostać w hotelu.

Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w schronisku górskim.

9 dzień: Góry Fogarskie - Timisoara

Śniadanie. Wycieczka górska - zejście do parkingu w Victorii. Czas na obiad.
Suma podejść: ok. 260 m. Suma zejścia: ok. 1730 m. odległość ok. 13 km.
Czas przejścia ok. 6 godz.

Przejazd na nocleg w rejon pogranicza rumuńsko-węgierskiego. Obiadokolacja w tym dniu będzie we własnym zakresie.

10 dzień: Węgry - Słowacja – Polska. Przyjazd do kraju

Wyjkwaterowanie z hotelu we wczesnych godzinach porannych.

Przejazd przez Węgry i Słowację do Polski.
Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.

Warunki

Cena zawiera:

przejazd autokarem lub busem, przewodnik UIMLA, 8 noclegów w hotelach i pensjonatach, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, 1 nocleg w schronisku, 8 śniadań, 7 obiadokolacji, opłatymożliwość konsultacji z profesjonalnym przewodnikiem, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy,ubezpieczenie KL, NNW

Cena nie zawiera:

biletów na kolejki górskie i innych biletów wstępów, komunikacji lokalnej i lokalnych przewodników

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi w hotelach,/pensjonatach,  pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W hotelach/pensjonatach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje, posiłki są urozmaicone. Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Apteczka: 

Każdy uczestnik powinien posiadać małą, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, bandaż elastyczny, wyjałowioną gazę, leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia - Karpaty Wschodnie i Południowe pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.