W rytmie El Condor Pasa

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
24 dni12 400 + 980USD
24 dni12 900 + 980USD

O wyprawie

Boliwia, Chile, Peru - W rytmie El Condor Pasa

  • Najwyżej na świecie położne gejzery - El Tatio
  • Wyprawa jeepami na największą solną pustynię świata - Salar de Uyuni 
  • La Paz - Targ Czarownic
  • Pływające wyspy jeziora Titicaca
  • Cuzco - dawna stolica Imperium Inków
  • Machu Picchu - najsłynniejsze inkaskie ruiny 
  • Kolonialny klasztor św. Katarzyny w Arequipa
  • Kanion Colca z majestatycznymi kondorami
  • Tajemnicze rysunki naskalne Nazca
  • Wyspy Ballestas - "peruwiańskie Galapagos"

Szczyty Andów, zielone równiny pampy, bezkresne, białe jak śnieg salary, jezioro Titicaca z pływającymi wyspami, inkaskie ruiny Machu Picchu, kolonialny klasztor św. Katarzyny w Arequipa oraz Kanion Colca, nad którym będziemy obserwować latające kondory - to tylko część miejsc, które odwiedzimy na trasie naszej wyprawy. Wyprawy, którą nazwaliśmy "W rytmie 'El Condor Pasa'" bowiem tak, jak ta melodia kojarzy nam się z Ameryką Południową, tak podczas tej wycieczki poznamy prawie cały przekrój krajobrazów i kultur tego fascynującego kontynentu.

Salar de Uyuni

W południowo-zachodniej części Boliwii, na płaskowyżu Altiplano znajduje się ciekawa i malownicza, chociaż mało gościnna solna pustynia, licząca 12 tys. km2 śnieżnobiała równina nosząca nazwę Salar de Uyuni. Kilkanaście tysięcy lat temu rozciągało się na tym obszarze ogromne jezioro. Pod wpływem promieni słonecznych wyparowało pozostawiając po sobie suchą, spękaną skorupę soli. Tylko w porze deszczowej salary zamieniają się w płytkie, mocno zasolone jeziora - wtedy w lustrze ich wody odbijają się ośnieżone szczyty górskie i błękitne niebo. W rejonie salarów zobaczymy również czynne wulkany sięgające 6000 m n.p.m., gejzery, gorące źródła, porośnięte kaktusami wyspy, i brodzące w kolorowych lagunach flamingi. Nieodłącznym elemente m płaskowyżu Altiplano są też lamy, oraz spokrewnione z nimi alpaki, wikunie i guanako.

Cuzco, Machu Picchu i płaskowyż Nazca

Cuzco było stolicą Imperium Inków. Powierzchnia tego miasta ma kształt pumy czającej się do skoku. Jej głową jest gigantyczna twierdza Sacsayhuaman. Nawet teraz jej ruiny są imponujące pomimo, iż 80% tej budowli rozebrali Hiszpanie używając jako budulca na swe pałace. Cuzco to miasto kolonialnych katedr, indiańskich świątyń, kolorowych indiańskich strojów. W jego otoczeniu jest też wiele innych ciekawych miast inkaskich: Pisac górujące nad doliną świętej dla Inków rzeki Urubamby, Ollantaytambo - miejsce zwycięstwa konkwistadorów, w którym ostatecznie pokonali inkaskie imperium, oraz oczywiście Machu Picchu, miasto symbol, posiadłość największego indiańskiego zdobywcy - Inki Pachacuteca. Będziemy mieć również możliwość zobaczenia olbrzymich, tajemniczych geoglifów na płaskowyżu Nazca.

Złoto konkwistadorów

'W XVI wieku Hiszpanie pod wodzą Francisco Pizarro podstępem aresztują inkaskiego imperatora Atahualpę. Cesarz, widząc jak wielkim zainteresowaniem Hiszpanów cieszy się złoto, proponuje im wykupienie w zamian za ten kruszec. Jego poddani mają wypełnić złotem pomieszczenie, w którym się znajduje do wyskości głowy. Pizarro oniemiał. Atahualpa, biorąc jego milczenie za zastanowienie, wyciąga wzwyż rękę i obiecuje dodać złota do wysokości linii zaznaczonej przez nią na ścianie. Pizarro nie jest w stanie nic z siebie wykrztusić. Atahualpa dorzuca sąsiednią izbę wypełnioną srebrem. Układ zostaje zawarty. Złoto zaczyna wypełniać pomieszczenie, ale konkwistadorom wciąż jest mało - polecają mieszkańcom zdejmować złote ornamenty ze świątyń i oddawać różnorodne przedmioty kultu. Najwspanialsze miasta Inków zostają ograbione i zaczynają popadać w ruinę. Powstaje port, aby wywozić skarby do Hiszpanii' - taki jest początek Limy, dzisiejszej stolicy Peru. Złote i srebrne wyroby, monety, i przetapiane na sztabki szlachetne kruszce wywożone były do Hiszpanii. Zaczęła się wielka kolonizacja, z Europy przybywały rzesze skuszone bogactwem. Powstały miasta z licznymi wspaniałymi pałacami i katedrami. Podczas naszej wyprawy zobaczymy wiele z nich, przekonamy się o bogactwie i zobaczymy ...złoto!

Program

Dzień 1 Wylot z Warszawy

Wylot z Warszawy. Przylot do Limy. Transfer do hotelu.

Dzień 2 Lima - Miasto Królów

Przywitamy się z Ameryką Południową w jednym z jej najbardziej okazałych miast - Limie. Ta dawna, założona przez Pizarra stolica Wicekrólestwa Peru mimo wielu trzęsień ziemi w jej historii zachowała wiele zabytków, jak kościół i klasztor franciszkanów z katakumbami, klasztor dominikanów czy okazałą katedrę. Po zwiedzaniu przejedziemy do Paracas.

Dzień 3 Peruwiańskie Galapagos

Rano wycieczka na Wyspy Ballestas - wulkaniczny archipelag, na którym można obserwować liczne gatunki ptaków i ssaków morskich. Wyspy nazywane są peruwiańskim Galapagos ze względu na kolonie m.in. głuptaków, pelikanów, lwów morskich i uchatek. Zobaczymy również tzw. Kandelabr Andów - przeszło dwustumetrowy prekolumbijski rysunek naskalny. Po wycieczce przejazd do Nazca.

Dzień 4 Tajemniczy Płaskowyż Nazca, wyjazd do Arequipy

Płaskowyż Nazca słynie z geoglifów wykonanych w nieznanym celu w zamierzchłych czasach. Rysunki przedstawiające rośliny, zwierzęta i figury geometryczne pobudzają wyobraźnię i dają pożywkę niesamowitym teoriom, zgodnie z którymi ich powstanie należy wiązać z ingerencją kultur pozaziemskich. W pełnej okazałości ukazują się one oczom pasażerom awionetek, którymi chętni będą mogli odbyć lot nad płaskowyżem, o ile tylko pozwoli na to pogoda. Po czasie na lot wybierzemy się na słynne cmentarzysko Chauchilla, kryjące skarby kultur preinkaskich. Nocą przejedziemy do Arequipy.

Dzień 5 Arequipa i Klasztor Świętej Katarzyny

Przyjazd do Arequipy, zwanej "Białym Miastem". Ta druga największa miejscowość w Peru urzeka swoim historycznym centrum i widokami na dostojny wulkan Misti. Zwiedzamy kolorowe "miasto w mieście", czyli wielki Klasztor Świętej Katarzyny. Po południu dla chętnych rafting na rzece Chili.

Dzień 6-7 Kanion Colca - niebosiężne szczyty i majestatyczne kondory

Dwudniowa wycieczka do kanionu Colca - jednego z najgłębszych kanionów na świecie. Duże zasługi dla jego eksploracji od lat osiemdziesiątych aż po lata współczesne mieli Polacy. Zatrzymujemy się przy punktach widokowych na kanion, być może uda się nam obserwować kondory szybujące majestatycznie tuż obok nas. Plan wycieczki nie zakłada zejścia na dno kanionu. Siódmego dnia po zakończeniu wycieczki wyjazd do Cuzco.

Dzień 8 Cuzco - stolica dawnego Imperium Inków

Cuzco było stolicą Imperium Inków - do dziś budynki zdobią jego sztandary. To przepiękne, położone w kotlinie górskiej miasto jest pełne kolonialnych i indiańskich budowli. Zwiedzimy okoliczne zabytki: gigantyczną twierdzę Sacsayhuaman, miejsce składania ofiar Qenko, fort Puca Pucara i łaźnie Tambo Machay. Zobaczymy największe atrakcje miasta: Plaza de Armas, Katedrę, kościół Jesus y Maria, kościół El Triunfo, kościół La Compania, niesamowite ruiny Coricanchy - najświętszego sanktuarium Inków, którego dachy i ściany były za czasów świetności pokryte złotymi blachami.

Dzień 9 Święta Dolina Inków - Pisac, Ollantaytambo

Dzień spędzimy w świętej dla Inków dolinie rzeki Urubamby. Zwiedzimy m. in. górujące nad współczesnym miastem inkaskie ruiny Pisac. Zobaczymy także Ollantaytambo, które swego czasu było posiadłością Inki Pachacuti, a później punktem oporu przeciw hiszpańskiej inwazji. Następnie przejedziemy do Aguas Calientes u stóp Machu Picchu.

Dzień 10 Machu Picchu

Wycieczka do Machu Picchu. Ruiny tego ukrytego w górach inkaskiego miasta zostały odkryte dopiero przed 100 laty i do dzisiaj przyciągają podróżników z całego świata. Ten klejnot inkaskiej architektury zachęca do długiej eksploracji jego ukrytych zakątków. Wieczorem dla chętnych możliwość relaksu w gorących źródłach.

Dzień 11 Święta Dolina - Moray, Maras

Powrót do Cuzco przez Świętą Dolinę. Po drodze zobaczymy m.in. urocze miasteczko Chinchero z ruinami i targiem, Moray z tajemniczymi kamiennymi kręgami, a chętni odwiedzą malownicze solanki w Maras. Wieczór w Cuzco.

Dzień 12 Cuzco – możliwość trekkingu w Górach Tęczowych

Tego dnia chętni będą mogli się udać na całodzienną wycieczkę do Montaña de Siete Colores, czyli Góry Siedmiu Kolorów – choć w języku polskim używa się określenia Góry Tęczowe. To miejsce rzeczywiście w kolorach tęczy w bajkowej krajobrazowo okolicy. Wycieczka rozpoczyna się wcześnie rano i wymaga kilkugodzinnego trekkingu. Jest on dość wymagający, bo choć wiedzie trasą o niewielkich nachyleniach, to najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości ok. 5200 m n.p.m. Na nocleg powrócimy do Cuzco.

Alternatywnie istnieje możliwość pozostania w Cuzco i dalszej eksploracji tego pięknego miasta i jego okolic, także w formie konnej przejażdżki bądź raftingu na górskiej rzece.

Dzień 13 Przejazd do Puno

Przejazd do Puno nad jeziorem Titicaca. Po drodze zobaczymy szereg inkaskich ruin. Wieczór i nocleg w Puno, "stolicy folkloru peruwiańskiego".

Dzień 14 Jezioro Titicaca - pływające wyspy Uros i wyspa Taquile

Najbliższe dni spędzimy nad przepięknie położonym Jeziorem Titicaca, zwanym "najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie". Dzisiejszy dzień spędzimy na poznawaniu pływających wysp ludu Uros, który swego czasu schronił się na tych konstrukcjach przed najazdami innych plemion. Udamu się także na wyspę Taquile, na której oprócz inkaskich ruin przetrwały także niezwykłe tradycje tkackie, uznane za szczególne dziedzictwo przez UNESCO. Na nocleg powrócimy do Puno.

Dzień 15 Przejazd wzdłuż Jeziora Titicaca do boliwijskiej Copacabany

Jedziemy wzdłuż brzegów Jeziora Titicaca do Boliwii Przyjeżdżamy do Copacabany, kurortu i sanktuarium, gdzie zobaczymy słynną katedrę z posągiem Matki Boskiej Świecznikowej. Nad tym miastem wznosi się Wzgórze Kalwarii, na którym miejscowi szamani odprawiają rdzenne rytuały. Nocleg w Copacabana.

Dzień 16 Wyspa Słońca

Rejs z Copacabany na najsłynniejszą wyspę na jeziorze Titicaca – Wyspę Słońca. Stąd wywodzili się pierwsi Inkowie – Manco Capac i Mama Occlo. Przepiękny lazur jeziora, a w tle ośnieżone sześciotysięczne szczyty Cordillery. Po południu przejazd do La Paz.

Dzień 17 La Paz - zwiedzanie miasta i Targu Czarownic

Zobaczymy Mercado de Hechicheria - Targ Czarownic, gdzie można nabyć specyfiki pomocne we wszelkich problemach. Odwiedzimy też kościół św. Franciszka, Plaza de Armas i Muzeum Koki. Wycieczka do Doliny Księżycowej - miejsca, gdzie procesy erozyjne stworzyły niezwykłe formacje. Wieczorem wyjazd do Uyuni.

Dzień 18-20 Wyprawa jeepami na Salar de Uyuni

Przyjazd do Uyuni w Boliwii. Stamtąd wyruszamy jeepami w trzydniową wycieczkę do San Pedro de Atacama w Chile. Oglądamy wyschnięte jeziora solne Uyuni, a następnie jeziora: Laguna Colorada i Laguna Verde. Później przejeżdżamy Aleją Wulkanów. Po drodze pustynia, gejzery, salary, flamingi, niezwykłe formy skalne, wulkany, a to wszystko na wysokości 4-5 tys. m n.p.m. Granicę z Chile przekraczamy w okolicach majestatycznego wulkanu Licancabur. Dojazd do San Pedro.

Dzień 21 Gejzery El Tatio, Dolina Księżycowa

Zwiedzamy okolice San Pedro de Atacama. Nieopodal tej sympatycznej miejscowości, będącej bazą wypadową do eksploracji dziwów najbardziej suchej pustyni świata, znajduje się mnóstwo przyrodniczych atrakcji. My pojedziemy do niesamowitych gejzerów El Tatio, a także obejrzymy Dolinę Księżycową, jakże odmienną od tej boliwijskiej. Noc spędzimy w San Pedro.

Dzień 22 Calama. Santiago de Chile

Przejazd do Calamy, skąd wylecimy do do Santiago de Chile. Krótkie zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy m.in. Plaza de Armas, Katedrę i La Monedę, czyli Pałac Prezydencki. Nocleg w Santiago.

Dzień 23 Santiago de Chile. Powrót

Transfer na lotnisko. Wylot powrotny.

Dzień 24 Przylot do kraju

Przylot do Warszawy. Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przeloty: Warszawa-Lima, Calama-Santiago, Santiago-Warszawa, transport lokalny 
  • Zakwaterowanie: 18 noclegów: hotele turystyczne/hostele (pokoje 2-3 osobowe); 2 noclegi w schronisku (sale kilkuosobowe) podczas wyprawy na Salar de Uyuni
  • Wyżywienie: 14 śniadań oraz 6 posiłków podczas 3-dniowej wycieczki na salary Uyuni (2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje)
  • Zorganizowane przez miejscowe agencje wycieczki: wycieczkę do kanionu Colca, na salary Uyuni, wycieczkę do cmentarzyska Chauchilla
  • Wycieczkę łodziami na pływające wyspy Uros, na Wyspę Taquile i na Wyspę Słońca na Jeziorze Titicaca, rejs do Wysp Ballestas
  • Opiekę pilota
  • Ubezpieczenie: KL do 100 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (poza wymienionym) - ok. 350-400 USD
  • Kosztów realizacji programu (m.in biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat dworcowych, portowych, wjazdowych i granicznych - ok. 270 USD)
  • Wycieczek fakultatywnych, m.in: lotu nad liniami Nazca (ok. 145 USD), raftingu na rzece Chili (ok. 30 USD), wycieczki do Gór Tęczowych (ok. 70 USD) bądź alternatywnych atrakcji tego dnia
  • Zwyczajowych napiwków

Liczba uczestników: 10 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4000 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W rytmie El Condor Pasa pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Boliwia, Peru, Chile. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.