
Wielki Szlem - prestiż, sława i pieniądze
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Albania i Czarnogóra: Trekking na lekko w Górach Przeklętych
Góry Przeklęte to pograniczne pasmo dwutysięczników oddzielające skalnymi szczytami Albanię, Czarnogórę i Kosowo. Dzięki nowej umowie między tymi państwami, możemy swobodnie wędrować przez niemal dziewiczy górski krajobraz, codziennie śpiąc w innym państwie. Bez konieczności okazywania paszportów!
Nasz trekking przez Góry Przeklęte jest przygotowany w taki sposób, że możemy przejść przez wszystkie piękne doliny i przełęcze bez ciężkiego bagażu. Będziemy nocować w pięciu górskich chrześcijańskich wioskach (większość mieszkańców pogranicza to albańscy muzułmanie). Zobaczymy, jak te odizolowane enklawy wyróżniają się nie tylko architekturą, ale także jedzeniem czy dialektem. Co ciekawe, niektóre wioski są katolickie, inne - prawosławne.
Poza wysokimi skalnymi przełęczami nasza trasa prowadzi również przez gęste lasy, pastwiska czy wzdłuż rwących górskich potoków. Na końcu trasy, opuścimy odizolowane górskie doliny, by statkiem spłynąć kanionem rzeki Drina.
Czas po trekkingu spędzimy na wsi w małej manufakturze serów i wina, historycznie funkcjonującej jako więzienie. Odwiedzimy również słynne bunkry zbudowane za czasów obsesyjnej paranoi komunistycznego dyktatora Enwera Hodży. Odpoczniemy w stylowych kawiarniach stolicy Albanii - Tirany.
TREKKING W GÓRACH PRZEKLĘTYCH - RAMOWY PROGRAM WYJAZDU
DZIEŃ 1
Przelot z Polski do Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Zależnie od godzin przylotu zwiedzanie tej małej, urokliwej bałkańskiej stolicy lub od razu przejazd w góry. Nocleg w pensjonacie w Albanii.
DZIEŃ 2
Jedziemy w góry! Na początek do Albanii, gdzie zrobimy rozgrzewkowy trekking do wodospadu Selca. Ten rzadko odwiedzany wodospad, usytuowany jest pośród tropikalnej natury. Przenocujemy w albańskiej wiosce Lëpushë, gdzie zjemy domową kolację i spróbujemy pierwszy rodzaj raki – z jagód.
Trasa 8 km / + 600 m / - 600 m / 4 godziny
DZIEŃ 3
Trekking rozpoczynamy w spokojnej wiosce po Albańskiej stronie gór, aby w drugiej połowie dnia pieszo przejść granicę z Czarnogórą. Widoki ze szczytu Vajusha będą zapowiedzią tego co nas czeka podczas kolejnych dni. Nocleg w pensjonacie w miejscowości Vusanje.
Trasa 13 km / + 800 m / -800 m / 7 godzin
DZIEŃ 4
Rano przejedziemy na wschód - do wioseczki Babino Polje, skąd rozpoczniemy przejście w kierunku albańskich Alp. Część dzisiejszego szlaku prowadzi przez Kosowo, aż do miejsca styku trzech granic (Albania, Kosowo, Czarnogóra). Nocleg w odizolowanej od świata albańskiej wioseczce Doberdol. Domowa kolacja i kontynuacja degustacji rodzajów raki.
Trasa 18 km / + 1000 m / - 800 m / 7 godzin
DZIEŃ 5
Dzień spędzimy głównie w Kosowie. Maszerując widokowymi szlakami na wysokiej, odkrytej połoninie dotrzemy na najwyższy szczyt Kosova - Djeravica. Powrót do naszego zakwaterowania w Doberdol.
Trasa 19 km / + 1150 m / - 1150 m / 7-8 godzin
DZIEŃ 6
Dziś kontynuujemy trekking po albańskiej stronie gór. Od pastwisk otaczających Doberdol przejdziemy do wioseczki Czerem położonej w leśnej gęstwinie. Stamtąd, samochodem terenowym przejedziemy do albańskiej wioseczki Valbona, gdzie zjemy domową kolację.
Trasa 16 km / + 500 m / - 1100 m / 6-7 godzin
DZIEŃ 7
Tego dnia dołączają do nas konie, które przetransportują bagaże przez wysokie przełęcze. W czasie całodniowego trekkingu, zatrzymamy się po drodze na tradycyjny deser i kawę w środku lasu. Przez wioski Rragam i Llomi, a potem przełęcz Valbona, dojdziemy do niewielkiej, górskiej osady w sercu Alp Albańskich, w której zachowały się ślady dawnej drewnianej górskiej architektury albańskiej. Dwa noclegi w Tethi.
Trasa 19 km / + 1200 m / - 900 m / 7-8 godzin
DZIEŃ 8
Możliwość odpoczynku od trekkingu. W ramach relaksu zwiedzimy tradycyjną wieżę obronną, stare wiejskie domy i kościół. Dla chętnych możliwość trekkingu do wodospadu Grunas, i dalej do przepięknego jeziora zwanego Niebieskie Oko. Po drodze zobaczymy opuszczone wsie, w których puste domy powoli zarastają roślinnością.
Trasa 0-20 km do wyboru / 750 m / - 750 m / 7-9 godzin
DZIEŃ 9
Powrót z gór do Tirany. Po drodzę możliwość zwiedzania Szkodry, lub wypoczynku na brzegu jeziora. Dotrzemy do winiarskiej farmy, w której poznamy lokalne tradycje ekologiczne i zjemy lunch składający się ze świeżych i organicznych produktów. Spróbujemy tradycyjnego sera, przetworów, wina i mięsa. Po tej uczcie przejedziemy na nocleg do Tirany. Dla chętnych wieczorny spacer w celu poznania nocnego życia stolicy.
DZIEŃ 10
W zależności od harmonogramu lotu zwiedzanie Tirany. Wizyta na bazarze, zwiedzanie kompleksu podziemnych bunkrów, zbudowanych dla komunistycznego dyktatora i jego przybocznych. Bezpośredni lot do Polski.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w rodzinnych pensjonatach przystosowanych dla turystów. Czyste pokoje, łazienka z prysznicem i gorącą wodą wspólna dla kilka pokojów. Pokoje są czasem 3-, 4-osobowe, ale zdarzają się też 5-, 6-osobowe.
WYŻYWIENIE:
Lokalna kuchnia albańska. 8x śniadanie, 8x obiadokolacja. Na drogę pakiety obiadowe - lunchpack (np. chleb, jajka, ser, pomidory, kiełbasa, jabłko itd.), które uczestnicy przygotowują sami po śniadaniu według własnych preferencji. Pożegnalna kolacja w ostatni wieczór składa się z różnych rodzajów miejscowych dań.
TRANSPORT:
Uczestnikom trekkingu towarzyszy auto asekuracyjne lub, a tam gdzie nie jest to możliwe - konie. Samochód i konie służą do transportu bagażu. Na trekking zabieramy tylko niewielki bagaż podręczny tzn. chodzimy po górach "na lekko". Samochód nie może przetransportować uczestników, którzy chcieliby odpocząć od marszu. W takim przypadku trzeba opłacić sobie transfer.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 15/16.
TREKKING I STOPIEŃ TRUDNOŚCI:
Oznakowane szlaki przebiegają głównie przez górskie, pasterskie ścieżki. Idziemy z niewielkim osobistym bagażem, główny bagaż niosą konie lub przewozi samochód. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Średni dzienny czas trekkingu to ok. 5-7 godzin. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzają się przejścia przez niestopiony jeszcze śnieg w terminach wiosennych.
POGODA:
Czerwiec i wrzesień to najlepsze miesiące na podróż w rejon Gór Przeklętych. Nie jest upalnie, ale słonecznie i ciepło. W ciągu dnia temperatura wyniesie około 25°C. W górach oraz w nocy temperatura może spaść do około 13°C. Należy spodziewać się okresowego zachmurzenia, wiatru i przelotnych opadów deszczu, szczególnie w górach.
WYLOT:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Kraków (lub inne wskazane przy terminie wycieczki miejsce). Inne miejsca wylotu po wcześniejszym ustaleniu za ew. dopłatą.
INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Padnij! Powstań! Walcz! Te trzy komendy mogą przywołać w myślach sceny z wojskowych obozów przetrwania, znanych nam głównie z amerykańskich filmów. Dyscyplina, rygor i niebywały wysiłek fizyczny to...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Albania i Czarnogóra: Trekking na lekko w Górach Przeklętych pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.