Kurs kitesurfingu pomysłem na prezent
Święta Bożego Narodzenia, urodziny, rocznice…w ciągu roku pojawia się wiele okazji do wręczania naszym bliskim podarunków. Prezenty już dawno przestały być formą drobnego upominku....
Ten niewielki bałkański kraj to wspaniały cel górskich wędrówek: już w samej nazwie pobrzmiewa słowo „góra”. Prawdę mówiąc, trudno tu znaleźć jakiekolwiek płaskie miejsce (sami Czarnogórcy mawiają, że gdyby ich kraj wyprasować to stałby się całkiem duży).
Najbardziej znane pasmo to Durmitor – podobny do Tatr pod względem wysokości i chyba pod żadnym innym. Góry są tu wapienne i bardzo zróżnicowane wizualnie, od niewielkich, porośniętych trawą kopców po dzikie i niezwykle powykręcane turnie. Mimo coraz większej popularności Durmitor zachował swój dawny charakter, którego przejawem są choćby letnie osady pasterskie na łąkach. Na wielu szlakach przez cały dzień można nie spotkać żywej duszy.
Po eksploracji Durmitoru przejedziemy słynnym kanionem Tary na sam „koniec” Czarnogóry. Tu, na albańskiej granicy, wznoszą się spowite aurą tajemniczości Góry Przeklęte (Prokletije). W to miejsce docierają już tylko nieliczni: masyw jest jeszcze wyższy od Durmitoru, a wysoko ponad dolinami można się poczuć jak pierwszy zdobywca. Same doliny urzekają olśniewającymi widokami, budzącymi respekt wodospadami i czystym, górskim powietrzem.
Dzień 1 Przejazd do Serbii
Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd do Nowego Sadu, drugiego co do wielkości miasta Serbii. Nocleg w hotelu.
Dzień 2 Montenegro - przywitanie z górami
Po śniadaniu ruszymy dalej na południe. Naszym celem jest Žabljak, czyli „czarnogórskie Zakopane” – główny w kraju ośrodek turystyki górskiej, leżący u stóp Durmitoru. Po drodze zatrzymamy się przy słynnym moście nad Tarą, na którym kręcono sceny filmu „Komandosi z Navarony”. Rozciąga się stąd kapitalna panorama kanionu Tary w jednym z jego najwyższych miejsc.
Dzień 3 Skarby Durmitoru
Kolejne dni to wędrówki najpiękniejszymi szlakami w Durmitorze i u podnóża gór. Będziemy wchodzić na szczyty, odwiedzimy pasterskie łąki i szmaragdowe jeziorka. Trekking po Durmitorze to jakby przeniesienie się w czasie – już niewiele gór w Europie oferuje tyle ciszy i spokoju. Dziś czeka na nas trasa w zachodniej części Durmitoru. Wejdziemy na przełęcz Škrčko zdrijelo, podziwiając niesamowicie powyginaną ścianę sąsiedniego masywu Šareni pasovi. Następnie podejdziemy przepiękną granią na szczyt Prutaš (2393 m n.p.m.). W dole będziemy podziwiać połyskującą taflę jeziorka Veliko Škrčko. Po zejściu w doliny wrócimy do hotelu w Žabljaku.
Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 550 m | Długość trasy: ok. 6 km
Dzień 4 Bobotov kuk - "atak" szczytowy
Dziś w planach mamy zdobycie króla Durmitoru – szczytu Bobotov kuk (2523 m n.p.m.). Jest to najwyższy wierzchołek w całym masywie. Zarówno z niego, jak i z trasy rozciągają się wspaniałe widoki. Wejście na Bobotov Kuk wymaga zagłębienia się w centralną część Durmitoru. Wokół będziemy widzieli same góry – i o to chodzi! Trasę zaczniemy na przełęczy Sedlo, a skończymy w innym miejscu, co oznacza, że droga wejściowa i zejściowa będą się różnić: dzięki temu będziemy mieli więcej różnorodnych widoków.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 950 m | Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 5 Z Durmitoru w Przeklęte
Przed południem zrobimy sobie relaksujący spacer w okolicach Žabljaka, a chętni będą mogli wybrać się na zakupy w mieście. Po południu czeka nas przejazd w Góry Przeklęte – początkowy odcinek trasy wiedzie wzdłuż słynnego kanionu Tary, z pięknymi widokami na rzekę. Dalsza część przejazdu jest również malownicza: przekonamy się dlaczego Czarnogóra właśnie tak się nazywa. Nocleg u stóp Gór Przeklętych.
Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Długość trasy: ok. 5 km
Dzień 6 W Górach Przeklętych
Wędrując po masywie Prokletije, cofamy się jeszcze bardziej w czasie niż w Durmitorze. Lokalizacja „na końcu świata” sprawia, że turystyka górska rozwinęła się tu w bardzo niewielkim stopniu. Szlaki są słabiej oznakowane i niemal zupełnie puste (dlatego będziemy je przemierzać w towarzystwie miejscowego przewodnika). Dzisiaj zrobimy sobie wycieczkę w okolicach doliny Grebaja. Przyjemnym szlakiem przez las wyjdziemy na rozległe trawiaste łąki, a następnie zdobędziemy szczyty Talijanka (2057 m n.p.m.) oraz Maja Can (1823 m n.p.m.). Ten pierwszy wznosi się na granicy z Albanią i rozciąga się stąd kapitalna panorama skalnych ścian zamykających dolinę Grebaja od południa.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 7 Zla Kolata - najwyższy szczyt Czarnogóry
Nadszedł ten dzień. Dzisiaj atakujemy najwyższy szczyt Czarnogóry Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Z Vusanje, gdzie zaczyna się szlak, to ponad 1500 m podejścia. Trasa jest wymagająca kondycyjnie, ale wszystkie trudności wynagrodzą nam wspaniałe widoki, szczególnie pod koniec wspinaczki. Szczyt jest położony na granicy z Albanią i oferuje piękne panoramy południowej części gór. Wchodzi się i schodzi tą samą drogą – w tym przypadku to atut, bo osoby o słabszej kondycji nie muszą wchodzić na sam wierzchołek (mogą poczekać na pozostałych w dowolnym miejscu na trasie).
Czas wędrówki: ok. 10-11 godzin | Suma podejść: ok. 1550 m | Suma zejść: ok. 1550 m | Długość trasy: ok. 18 km
Dzień 8 Nad piękną doliną
Dolina Ropojana uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Bałkanach. Ciekawe jest także jej sąsiedztwo, z polodowcowymi jeziorami w malowniczych górskich kotlinach. Zrobimy tu sobie kolejną nadgraniczną trasę, po raz ostatni podziwiając niezwykłe krajobrazy Gór Przeklętych. Po zejściu wrócimy do hotelu, gdzie zjemy obiad i przygotujemy się do drogi powrotnej do domu. Pod wieczór wyruszymy w trasę.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 750 m | Suma zejść: ok. 750 m | Długość trasy: ok. 9 km
Dzień 9 Powrót do Polski
Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych/wieczornych. Prosimy mieć na uwadze, iż czas dojazdu do Krakowa zależy przede wszystkim od czasu przekroczenia granicy serbsko-węgierskiej. Planując powrót z Krakowa, prosimy wziąć rozsądny zapas czasu
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15 - 25 osób
Święta Bożego Narodzenia, urodziny, rocznice…w ciągu roku pojawia się wiele okazji do wręczania naszym bliskim podarunków. Prezenty już dawno przestały być formą drobnego upominku....
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Durmitor i Góry Przeklęte pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.