
Pompki, czołganie, bieganie, czyli co czeka uczestników Boot Camp
Bieganie, pływanie, zajęcia fitness, siłownia – form aktywności fizycznej jest wiele. Jednak spora część miłośników sportu wciąż poszukuje nowych doświadczeń i wyzwań....
Zapraszamy na trekking w góry Kaukazu, do Gruzji zwanej czasem „Perłą Kaukazu” i jej najwyższej górskiej części Swanetii, zwaną „Krainą Tysiąca Wież”. Swanetia to chyba najpiękniejszy, najbardziej malowniczy i tajemniczy region Gruzji. Trafimy tam, gdzie jeszcze nie tak dawno turysta się nie zapuszczał. Dziś to otwarta, przyjazna i bezpieczna kraina. Górna Swanetia wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powędrujemy przez jeden z najciekawszych zakątków Gruzji. Zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy, ośnieżone szczyty Kaukazu i zielone doliny. Dziewiczą przyrodę i pomniki średniowiecznej architektury, ufortyfikowane wioski i wieże obronne
Wyprawa do gruzińskiej Swanetii, to osiem dni trekkingu, oraz dwa dni zwiedzania Imeretii i Batumi.
Trasy górskie zostały zaplanowane tak, by nie nastręczały trudności przeciętnemu turyście. Skala trudności porównywalna ze szlakami beskidzkimi, tylko trochę wyżej. Nie ma tu technicznych wyzwań, znanych z naszych Tatr, czy Alp, typu, liny, łańcuchy, drabinki. Niemniej jednak trasy przebiegają często przez przełęcze i szczyty dochodzące do 3 tys. mnpm. Podejścia dochodzą do 1500 m różnicy wzniesień. Dlatego konieczne jest dobre przygotowanie kondycyjne. Trasy piesze pokonujemy, tylko z minimalnym wyposażeniem i plecakiem, jak na jednodniowe wyprawy.
Podstawowe bagaże zawsze pozostają w pensjonacie i przewożone są do następnego punktu noclegowego przez wynajęty transport. Noclegi przewidziane są w skromnych pensjonatach i kwaterach prywatnych w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych o zróżnicowanym standardzie. Niejednokrotnie będziemy mogli poznać gościnnych właścicieli z ich tradycją i zwyczajami. Transfery na miejscu busem z klimatyzacją. Grupa liczy 19 osób + przewodnik – organizator.
Po zakończeniu 8 dniowego trekkingu w górach Swanetii, jeden dzień spędzimy na zwiedzaniu Imeretii oraz wizycie u imeretyńskiego winiarza. Ostatniego dnia odwiedzimy nadmorskie Kobuletii z plażą nad Morzem Czarnym, po czym wizyta w Batumi. Tutaj zakończymy nasz pobyt pożegnalną kolacją nad brzegiem morza.
1 DZIEŃ
Środa 11.08.2021
We wczesnych godzinach wieczornych spotkanie na lotnisku w Warszawie.
Przelot do Tbilisi w Gruzji.
2 DZIEŃ
Czwartek 12.08.2021
Całodzienna podróż busem z lotniska w Tbilisi do Mazeri w Swanetii.
Po drodze do Swanetii, krótkie zwiedzanie stolicy Gruzji. Następnie zwiedzanie klasztoru Dżwari, niedaleko Tbilisi. Zwiedzanie dawnej stolicy gruzińskiej i kolebki tutejszego chrześcijaństwa, Mcchety.
Kolacja i nocleg.
3 DZIEŃ
Piątek 13.08.2021
TREKKING ETSERI – BAK PASS – MAZERI
Śniadanie.
Pierwsza wędrówka na terenie Swanetii. Trasa nie jest szczególnie trudna, ale trzeba wziąć pod uwagę dużą różnicę wysokości. Podejście 1000 m. Przejdziemy przez pasmo oddzielające od siebie dwie doliny, Dolinę Becho i Dolinę rzeki Leszty. Część trasy prowadzi widokowym grzbietem, przez najwyższy szczyt pasma Detsili, a potem Mazeri. Przy dobrej pogodzie widoki na najbardziej charakterystyczny szczyt tej części Kaukazu, dwuwierzchołkową Uszbę. Zejście do Doliny rzeki Dolry, zwanej też Doliną Becho. Ta piękna dolina znana jest ze źródeł wody mineralnej i jednego z najwyższych wodospadów Gruzji. W dolinie znajduje się wieś Mazeri z kilkoma przysiółkami, będąca celem naszej wędrówki.
Obiadokolacja i nocleg.
Trasa piesza liczy około 15 km / punkt początkowy – 1500 m / punkt najwyższy – 2564 m / punkt końcowy – 1600 m / czas przejścia około 7 godzin
4 DZIEŃ
Sobota 14.08.2021
TREKKING MAZERI – GULI PASS – MESTIA
Śniadanie.
Trasa trekkingowa z Mazeri do Mestii. Tak jak wszystkie trasy piesze pokonujemy tylko z małym plecakiem, bagaże do Mestii przewozi wynajęty transport.
Piękna, ale wymagająca wędrówka, oferująca wspaniałe widoki na górę Ushba i grzbiet Gór Swaneckich. Najwyższym punktem wędrówki jest przełęcz Guli o wysokości około 2960 m. Wędrówkę kończymy w Mestii, nieformalnej stolicy Swanetii. W Mestii zachowało się wiele średniowiecznych baszt rodowych, które służyły Swanom jednocześnie za warownię i dom. Mury wież chroniły ich przed atakami obcych armii, feudalnych panów, a także przed sąsiadami żądnymi wypełnić krwawą zemstę rodową. Dzisiejszą Mestię zamieszkuje ok. 2 600 mieszkańców, głównie Swanów.
Obiadokolacja i nocleg.
Trasa piesza liczy około 20 km / punkt początkowy – 1580 m / punkt najwyższy – 2960 m / punkt końcowy – 1400 m / czas przejścia około 10 godzin
5 DZIEŃ
Niedziela 15.08.2021
TREKKING MESTIA – MENTASZI – CWIRMI
Śniadanie.
Wjazd wyciągiem na masyw Mentaszi. Stamtąd piękną widokową ścieżką grzbietem Mentaszi i Zuruldi. Widoki na czterotysięczniki Kaukazu, Uszbę i Tetnuldi. Zejście do wioski Cwirmi ze średniowiecznymi wieżami i kościółkiem z IX wieku.
Obiadokolacja i nocleg.
Trasa piesza łatwa, liczy około 12 km / punkt początkowy – 2350 m / punkt najwyższy – 2472 m / punkt końcowy – 1400 m / czas przejścia około 4 godzin
6 DZIEŃ
Poniedziałek 16.08.2021
TREKKING CWIRMI – ADISZI
Śniadanie
Wędrówkę zaczynamy w Cwirmi. Najpierw poprzez nowy kompleks narciarski położony na zboczach Tetnuldi. Potem trawersem, poprzez ukwiecone łąki u podnóża czterotysięcznika Tetnuldi. Naszym celem będzie wieś Adiszi, położona na wysokości 2100 mnpm, schowana w dolinie rzeki wypływającej z lodowca spod szczytu Adiszi. Wieś położona jest z daleka od innych siedzib ludzkich, na wpół opuszczona. Wiele tu ruin domów i wież obronnych. Ale sporo tych tysiącletnich wież znajduje się niemal w nienaruszonym stanie.
Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie u swańskiej rodziny.
Trasa piesza liczy 18 km / punkt początkowy – 1600 m / punkt najwyższy – 2730 m / punkt końcowy – 2100 m / czas przejścia około 7 godzin
7 DZIEŃ
Wtorek 17.08.2021
TREKKING ADISZI – IPRARI
Śniadanie
Na trasie najbardziej wymagające jest podejście spod Lodowca Adiszi na Przełęcz Czchutnieri Wcześniej czeka nas długi odcinek wzdłuż rzeki, niemal pod sam lodowiec i przeprawa przez rzeczkę Adiszala, która wypływa z lodowca. Niestety brakuje na niej mostka. Potok można sforsować brodząc w lodowatej wodzie. My jednak przemierzymy rzekę na grzbiecie wynajętego konia. Nocleg w Iprari, malutkiej osadzie, położonej na stromym zboczu ze średniowiecznymi wieżami obronnymi.
Obiadokolacja i nocleg.
Trasa piesza liczy 17 km / punkt początkowy – 2100 m / punkt najwyższy – 2720 m / punkt końcowy – 1950 m / czas przejścia 6 godzin
8 DZIEŃ
Środa 18.08.2021
TREKKING IPRARI – USZGULI
Śniadanie.
Najpierw zejście do doliny rzeki Enguri, skąd wąską ścieżką trawersującą zbocze wzdłuż drogi Mestia – Uszguli. Ostatni odcinek bitą drogą mijamy przysiółki Uszguli ze średniowiecznymi wieżami obronnymi. Ogółem jest ich tu 37. Sama miejscowość położona jest na wysokości dochodzącej do 2200,- mnpm i najwyżej w Gruzji. Leży niemal u stóp najwyższego szczytu Gruzji, mierzącej 5068 m Szkhary. Sama góra doskonale widoczna z wioski tworzy potężny skalno – lodowy mur wznoszący się ponad 2500 m ponad dno doliny. Kamienne wieże Uszguli i w tle biały mur Szkhary stanowią jeden z niezapomnianych widoków i stanowią wizytówkę tego miejsca. Wielokrotnie widok ten stał się motywem okładek przewodników i innych wydawnictw promujących Swanetię lub Gruzję.
Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Uszguli.
Trasa piesza liczy 13 km / punkt początkowy – 1950 m / punkt najniższy – 1760 m / punkt końcowy – 2200 m / czas przejścia
9 DZIEŃ
Czwartek 19.08.2021
TREKKING W OKOLICACH USZGULI LUB DZIEŃ WOLNY
Śniadanie.
Dzień odpoczynku w Uszguli, najwyżej położonej wiosce w Gruzji, pod najwyższym gruzińskim szczytem Szkharą. Dla chętnych około 3 godzinna (w jedną stronę) trasa piesza do czoła lodowca spływającego z Szkhary. Trasę tę możemy również pokonać konno, wypożyczając konie w wiosce. Dla bardziej ambitnych, trasa na trzytysięcznik Chubediszi i dalej pod lodowce spływające ze Szkhary. Z widokowej, grzbietowej trasy powalające widoki na najwyższe kaukaskie olbrzymy, Szkcharę i Tetnuldi. Można także wybrać się na plener fotograficzny do kilku przysiółków Uszguli, by zrobić niesamowite zdjęcia wież obronnych lub po prostu poszwędać się po okolicy napawając się widokami.
Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Uszguli – tym samym co poprzedniego dnia.
10 DZIEŃ
Piątek 20.08.2021
TREKKING USZGULI – LATPARI PASS – CZWELPI
Śniadanie.
Malownicza, ale długa wędrówka łącząca Górną i Dolną Swanetię. Punktem kulminacyjnym i najbardziej malowniczym trasy jest przejście grani Gór Swaneckich, dochodzącej prawie do 3000 mnpm, skąd widoki na najwyższe szczyty Kaukazu po prawej i pasmo Lechkhumi po lewej stronie. Od przełęczy Latpari (2830 m) zejście bitą drogą 13 km w dół do Dolnej Swanetii.
Z Czwelpi odbiera nas bus i przewozi na nocleg do Kutaisi.
Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.
Trasa piesza liczy 23 km / punkt początkowy – 2200 m / punkt najwyższy – 2970 m / punkt końcowy – 1100 m / czas przejścia 10 godzin
11 DZIEŃ
Sobota 21.08.2021
CAŁODZIENNA WYCIECZKA PO IMERETII
Śniadanie.
Całodzienna wycieczka busem po Imeretii: zwiedzanie Kompleksu Klasztorow Gelati i Motsameta. Czas wolny w Kutaisi na zakupy. Następnie przejazd do gospodarstwa, gdzie zobaczymy jak wytwarza się imereteńskie wino. Degustacja wina i typowych specjałów lokalnej kuchni.
Zwiedzanie Kutaisi, parlament (po drodze), centrum miasta, katedra Bagrati, symbol jedności Gruzji, wybudowana w XI wieku. Leżała w gruzach przez setki lat, wpisana na listę UNESCO. W 2012 roku odbudowana, przy wielu kontrowersjach, niedawno skreślona z listy UNESCO.
Wieczorem dla chętnych panorama miasta spod katedry Bagrati oraz wizyta w restauracji.
Nocleg w hostelu w Kutaisi.
12 DZIEŃ
Niedziela 22.08.2021
BATUMI
Śniadanie.
Przejazd busem do Batumi, położonym na wybrzeżu Morza Czarnego. Całodzienny pobyt w tym słynnym gruzińskim kurorcie. Odwiedzimy najciekawsze atrakcje miasta. Co prawda nie zobaczymu tu herbacianych pól z dźwięczącymi cykadami, jak niegdyś śpiewały Filipinki. To jednak Batumi, jest niemal żelaznym punktem programu turysty, odwiedzającego Gruzję. Ten, dziś nowoczesny kurort, ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim piękną i długą promenadę nadmorską. Pieczołowicie odnowiona starówka. Przy promenadzie zobaczymy tzw. Park Cudów, gdzie wznoszą się cuda najnowszej architektury. Można tu zobaczyć Wieżę Gruzińskiego Alfabetu, Pomnik Ali i Nino, Latarnię Morską, czy wieżę Czaczy.
Wspólna obiakolacja na zakończenie pobytu.
Wieczorem wyjazd do Tbilisi.
13 DZIEŃ
Poniedziałek 23.08.2021
Wylot w drogę powrotną
We wczesnych godzinach porannych powrót do Warszawy.
Cena nie zawiera:
Bieganie, pływanie, zajęcia fitness, siłownia – form aktywności fizycznej jest wiele. Jednak spora część miłośników sportu wciąż poszukuje nowych doświadczeń i wyzwań....
W sezonie letnim, nie bez powodu określanym również jako sezon urlopowy, Internet obiegają zdjęcia gwiazd i celebrytów z wakacji spędzanych w ciepłych krajach. Piaszczyste plaże, lazurowe wody, wykwintne,...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gruzja - Swanetia, trekking u podnóża Kaukazu pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.