TATRY SŁOWACKIE - wszystko co najpiękniejsze po drugiej stronie tatr

Formy aktywności
Wyżywienie
7 śniadań i 7 obiadokolacji
TerminCena
7 dni2 200

O wyprawie

We wrześniu zapraszamy w Tatry, by zobaczyć je już w jesiennej odsłonie.
A, że nasze Tatry większość z nas zna chyba dobrze, postanowiliśmy poznać bliżej tę ich część, po południowej stronie granicy. Podczas siedmiu dni trekkingów chcielibyśmy zobaczyć w Tatrach Słowackich wszystko co najpiękniejsze. W związku z tym w planie mamy wejście na Rysy, które od strony słowackiej jest dużo łatwiejsze, niż od polskiej. Wejście na Krywań, symbol Tatr Słowackich, narodową górę Słowaków. Dwie trasy w Tatrach Zachodnich z rejonem Rohackich ples, jak i samych Rohaczy. Przejdziemy przez spektakularne przełęcze, jak Czerwona Ławka, Bystra Ławka, czy Polski Grzebień.

Słowackie Tatry są znacznie rozleglejsze od tych polskich i pod wieloma względami atrakcyjniejsze.
Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najodludniejsze doliny. Podczas siedmiu trekkingów będziemy chcieli zobaczyć najciekawsze miejsca w tej części Tatr. Nasza baza będzie znajdować się w Popradzie. Stąd codziennie będziemy wyruszać na trasy. By maksymalnie wykorzystać wyjazd, w dzień przyjazdu i odjazdu także będziemy pokonywać tatrzańskie szlaki. W programie mamy zdobycie dwóch spektakularnych szczytów. Pierwszy z nich, to Rysy, najwyższy szczyt Polski, który od strony słowackiej jest dużo łatwiejszy do zdobycia. Wystarczy tylko kondycja. Narodowa góra Słowaków Krywań, to druga propozycja. Krywań, to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr. Wspominany jest w hymnie narodowym Słowacji, wielu pieśniach góralskich. Jego wizerunek znajduje się na kilku słowackich monetach eurocentowych. Do tego oferuje, jedną z najpiękniejszych panoram tatrzańskich. W słowackej części Tatr Zachodnich mamy w planie dwie trasy. Jedna z nich, to przejście grzbietem nad Doliną Rohacką, lub spacer w samej dolinie, pomiędzy malowniczymi stawami (plesami). Druga trasa w tym rejonie zaprowadzi nas na Rohacze. Dość wymagające przejście przez Ostry Rohacz (łańcuchy), można ominąć przechodząc niżej przez Żiarską Przełęcz. W Wysokich Tatrach, oprócz dwóch szczytów, zdobędziemy słynne i ważne przełęcze. Najłatwiejsza z nich, to Polski Grzebień. Dwie pozostałe, bardziej wymagające, to Bystra i Czerwona Ławka. Nocleg w hotelu w Popradzie. Pokoje dwuosobowe z łazienkami. Możliwość rezerwacji pokoi jednoosobowych za dodatkową opłatą. W cenie oferty dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja). Na miejscu do dyspozycji autokar, czujne oko przewodników i organizatora 😉 oraz jak zawsze niezapomniana atmosfera.

Program

1 DZIEŃ

Wyjazd ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach nocnych. Możliwość dołączenia do grupy w Katowicach i Krakowie.

Przyjazd na Słowację

Trasa trekkingowa 1

TATRY ZACHODNIE – BANIKOV

Trasa podstawowa:

Parking Pod Spalenou (1040) – Wjazd wyciągiem Salatinska dolina (1500) (około 7 Euro) – Brestova (1934) – Salatin (2048) – Banikovske sedlo (2045) – Banikov (2178) – Trzy Kopy (2136) – Smutna dolina – Rohacka dolina – Parking pod Spalenou (1040)

Czas przejścia 8,5 godziny

Trasa łatwiejsza:

Parking Pod Spalenou (1040) – Rohacka dolina – Tatliakova chata (1350) – Rozcestie Smutna dolina (1527) – Rohackie plesa (1719) – Spalena dolina – Parking pod Spalenou (1040)

Czas przejścia 6 godzin.

Każdy kto kiedyś wędrował poprzez Tatry Zachodnie i wchodził na Wołowiec, pewnie dostrzegł po stronie słowackiej malowniczą dolinę z jeziorami górskimi, otoczoną wysokimi grzbietami. To Dolina Rohacka, ze swoimi plesami (stawami). Ograniczona od południa grzbietem Salatynów i Banikova. To tu zaczniemy naszą tarzańską przygodę. Dla tych, co nie chcą się przemęczyć mamy propozycję malowniczej trasy w dolinie, pomiędzy rohackimi plesami. Dla ambitniejszych, piękną widokowo trasę grzbietem, nad doliną, poprzez szczyty Salatynów i najwyższy, Banikov. Ułatwieniem w dostaniu się na grzbiet będzie lanovka, czyli wyciąg górski.

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 

2 DZIEŃ

Śniadanie.

Trasa trekkingowa 2 BYSTRA ŁAWKA

Szczyrbskie Pleso (1350) – Wodospad Skok (1750) – Capie pleso (2220) – Bystra Ławka (2300) – Wyżni Wielki Furkotny Staw (2145) – Furkotská dolina – Szczyrbskie Pleso (1350)

Czas przejścia: około 7 godzin.

Trasa w formie pętli, pozwoli nam poznać dwie doliny, Młynicką i Furkocką. Punktem kulminacyjnym będzie przejście przez przełęcz o nazwie Bystra Ławka. Położona jest ona pomiędzy wcześniej wspomnianymi dolinami. Ostatnie metry podejścia na Bystrą Ławkę ubezpieczone są łańcuchami. Ciekawą atrakcją trasy jest jeden z najefektowniejszych wodospadów w Tatrach, Wodospad Skok. Zaczynamy i kończymy w miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso), pięknie położonej nad dużym górskim jeziorem.

Obiadokolacja i nocleg.

 

3 DZIEŃ

Śniadanie.

Trasa trekkingowa 3 KRYVAŃ

Tri studničky (1140) – Rázcestie v Krivánskom žľabe (2130) – Kriváň (2494) – Rázcestie v Krivánskom žľabe (2130) – Jamské pleso (1450) – Jamrichovo rázcestie (1200)

Czas przejścia: około 6,5 godziny.

Krywań liczy sobie 2494 m.n.p.m. i ustępuje Rysom tylko o kilka metrów. To jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr. Znany z bardzo rozległych panoram. Krywań, to święta góra Słowaków. Jest symbolem odrodzenia narodowego Słowacji. Wspominany w hymnie narodowym Słowacji, wielu pieśniach góralskich. Jego wizerunek znajduje się na kilku słowackich monetach eurocentowych. Przy wejściu na szczyt jest spore przewyższenie i brak elementów asekuracyjnych. Wejście i zejście różnymi drogami. Wspólny dla wejścia i zejścia tylko ostatni odcinek szczytowy.

Obiadokolacja i nocleg.

 

4 DZIEŃ

Wtorek 28.07.2020

Śniadanie.

Trasa trekkingowa 4 RYSY

Popradskie Pleso Parking (1250) – Popradské pleso (1495) – Nad Žabím potokom (1620) – Chata pod Rysmi (2250) – Sedlo Váha (2337) – Rysy (2503 – 2499) (możliwość zejścia na polską stronę poprzez Morskie Oko – Popradskie Pleso Parking (1250)

Czas przejścia: około 9 godzin

Najwyższy szczyt Polski. Zdobycie go od strony słowackiej jest o wiele łatwiejsze, niż od strony polskiej. Stąd też trasa na szczyt jest bardzo popularna wśród Słowaków jak i Polaków. Po ostatniej modernizacji szlaku, część najtrudniejsza została wyposażona w tzw. stupaczki, czyli metalowe schodki – podesty. Jest więc jeszcze łatwiej. Potrzebna tylko dobra kondycja, by pokonać 1200 m przewyższenia. Przed szczytem odwiedzimy schronisko Chata pod Rysami. 

Obiadokolacja i nocleg.

 

5 DZIEŃ

Śniadanie.

Trasa trekkingowa 6 POLSKI GRZEBIEŃ

Tatrzańska Polanka (1000) – Dolina Wielicka – Śląski Dom (1670) – Przełęcz Polski Grzebień (2200) – Litvorova dolina – Dolina Białej Wody – Łysa Polana (980)

Czas przejścia około 8 godzin

Dość długa trasa, która pozwoli nam pokonać grzbiet Tatr Wysokich z południowych dolin do północnych. Kulminacyjnym punktem wycieczki będzie przełęcz Polski Grzebień. Po drodze kilka malowniczych jezior górskich, Wielicki wodospad i duże schronisko Śląski Dom. Trasa technicznie łatwa, ale zawierająca duże przewyższenie (1200) m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

6 DZIEŃ

Śniadanie.

Trasa trekkingowa 7 CZERWONA ŁAWKA

Stary Smokowiec – wjazd kolejką na Hrebienok (1280) –  Malá Studená dolina – Chata Teryego (2015) – Pięć Stawów Spiskich – Czerwona Ławka (Priečne sedlo 2352) – Zbójnicka Chata (1960) – Veľká Studená dolina – Hrebienok (1280) – zjazd kolejką do Starego Smokowca

Czas przejściaokoło 9 godzin

Wersja łatwiejsza trasy:

Stary Smokowiec – wjazd kolejką na Hrebienok (1280) –  Malá Studená dolina – Chata Teryego (2015) Pięć Stawów Spiskich – pwrót tą samą drogą na Hrebienok (1280) – zjazd kolejką do Starego Smokowca

Okrężna trasa ze Starego Smokovca. Pomocna tu będzie kolejka szynowa ze Starego Smokovca na Hrebienok, którą podjedziemy 300 m w górę (około 11 euro w dwie strony). Trasa powiedzie nas dwiema dolinami. Wchodzimy Doliną Małej Zimnej Wody, by dotrzeć do Pięciu Stawów Spiskich i położonego nad jednym z nich schroniska Chata Teryego. Schodzimy zaś równoległą Doliną Staroleśną, gdzie znowu schronisko, Zbójnicka Chata. Pomiędzy dwoma dolinami znajduje się punkt kulminacyjny, Przełęcz Czerwona Ławka (Priečne sedlo). To jedno z najtrudniejszych przejść w Tatrach Słowackich, zabezpieczone klamrami i łańcuchami. Dla osób, które niekoniecznie potrzebują mocnych wrażeń, mamy propozycję odwiedzenia Chaty Teryego oraz Pięciu Stawów Spiskich i powrotu tą samą drogą do kolejki na Hrebienok. W tej wersji trasa zupełnie łatwa.

Obiadokolacja i nocleg.

 

7 DZIEŃ

Śniadanie. Wykwaterowanie.

Trasa trekkingowa 8 TATRY ZACHODNIE – ROHACZE

Trasa podstawowa:

Úzka dolina – ústie (900) – Jamnicka dolina – Roscestie pod Smrekiem (1300) – Rozcestie pod Hrubym vrchom (1450) – Jamnicke sedlo (1908) – Ostry Rohacz (2088) – Pod Plačlivým (2000) (możliwość wejścia na Rohacz Płaczliwy) – Žiarske sedlo (2125) – Žiarska chata (1285) – Žiarska dolina Parking (900) Ostatnie 5 km jest możliwość pokonania hulajnogami.

Czas przejścia około 9 godzin

Trasa łatwiejsza:

Úzka dolina – ústie (900) – Jamnicka dolina – Roscestie pod Smrekiem (1300) – Žiarske sedlo (2125) – Žiarska chata (1285) – Žiarska dolina Parking (900) Ostatnie 5 km jest możliwość pokonania hulajnogami.

Czas przejścia około 8 godzin.

Rohaczami nazywane są dwa wybitne, skaliste szczyty w grani głównej Tatr Zachodnich, położone ponad dolinami: Smutną, Żarską i Jamnicką. Swoim wyglądem bardziej przypominają szczyty Tatr Wysokich niż Tatr Zachodnich. Wyższym z Rohaczy jest Rohacz Płaczliwy, który ma wysokość 2125 m n.p.m. Niższy, Ostry Rohacz ma 2088 m n.p.m. Przejście grani Rohaczy uważane jest  najtrudniejszym szlakiem Tatr Zachodnich. Czasami porównywany jest z Orlą Percią. Wspinaczka na szczyt Rohacza Ostrego przez Rohackiego Konia, jest ze względu na ekspozycję, niezwykle emocjonująca. Dla tych, którzy nie przepadają za takimi atrakcjami jest wariant łatwiejszy, równie piękny widokowo, przez Żiarskie sedlo. Po zejściu do Doliny Żiarskiej, schronisko Żiarska chata, skąd w dół doliny można zjechać wynajętymi kolobieżkami (hulajnogami).

Powrót w drogę powrotną.

Przyjazd do Wrocławia i Świdnicy w godzinach nocnych.

Warunki

DODATKOWE INFORMACJE
  • Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty
  • Walutą obowiązującą w Słowacji jest euro
  • Wstępy do Tatrzańskiego PN, po stronie słowackiej są bezpłatne
  • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej.
  • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
  • Wyposażenie uczestnika powinno zawierać niezbędne elementy jak na jednodniową wędrówkę, mając szczególnie na uwadze charakter szlaków tatrzańskich, przewyższenia i zmienną aurę.
  • Do pokonania tras nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, typu raki, czekany itp.
  • Niektóre trasy zawierają elementy asekuracyjne takie jak drabinki, czy łańcuchy.
  • Organizator zastrzega sobie zmianę kolejności tras
  • Przewodnik może zdecydować o zmianie lub skróceniu trasy, gdy będą tego wymagały warunki .
  • Istnieje możliwość realizacji własnych tras, w porozumieniu z organizatorem.
  • W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, organizator zastrzega sobie zorganizowanie alternatywnego wyjazdu na termy, do Zakopanego lub innych łatwych spacerów w dolinach tatrzańskich.

Świadczenia zawarte w cenie:  

  • Dojazd autokarem ze Świdnicy, Wrocławia, Katowic i Krakowa
  • Codzienne dojazdy autokarem do wyjść na szlaki piesze i powroty
  • 6 noclegów w hotelu w Popradzie. Pokoje 2 osobowe z łazienkami
  • 6 śniadań
  • 6 obiadokolacji
  • Opłatę klimatyczną
  • Ubezpieczenie NNW i KL
  • 7 tras trekkingowych w Tatrach Słowackich
  • Opieka organizatora na miejscu
  • Przewodnika górskiego, lub przewodników na trasach trekkingowych, w zależności od ilości uczestników

Cena nie zawiera:

  • Przejazdów wyciągami górskimi
  • Innych wydatków uczestnika

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej TATRY SŁOWACKIE - wszystko co najpiękniejsze po drugiej stronie tatr pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowacja, Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu 7 śniadań i 7 obiadokolacji. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.