O wyprawie
SŁOWACJA SPISZ I SŁOWACKI RAJ
CZTERODNIOWY TREKKING W GÓRACH SŁOWACJI
W długi weekend czerwcowy zapraszamy na czterodniowy trekking do naszch południowych sąsiadów. Będziemy wędrować we wschodniej części Słowacji na obszarze niezwykle urokliwego krasowego Słowackiego Raju uznawanego za jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych w Europie. Znany jest on z wąskich i głębokich wąwozów o wysokich ścianach, ciekawych formacji skalnych, jaskiń, wodospadów i malowniczych przełomów rzecznych. Szczególne wrażenie robią kaniony dwóch głównych rzek regionu: Hornadu i Hnilca. Najtrudniejsze ich odcinki pokonuje się przy pomocy dodatkowych elementów asekuracji: wiszących mostów, mostków, kładek, stalowych stopni, łańcuchów i drabinek, co stanowi o atrakcyjności tego obszaru.
Słowacki Raj to niezwykle atrakcyjny krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m zbudowany z wapieni i dolomitów położony we wschodniej części Słowacji. Razem w Płaskowyżem Murańskim stanowi część geomorficznego rejonu zwanego Krasem Spisko-Gemerskim. Obszar ten objęty jest ochroną jako Park Narodowy Słowacki Raj i jest jednym z dziewięciu parków narodowych Słowacji. Obecnie ma do zaoferowania około 300 km oznakowanych szlaków turystycznych poprowadzonych głównie dnem wąwozów.
Podczas naszej czterodniowej wyprawy przejdziemy najciekawszymi, najpiękniejszymi i najefektowniejszymi fragmentami tych szlaków. Już pierwszego dnia pobytu odwiedzimy wąwóz Sucha Bela (Suchá Belá) słynący z wodospadów, wąskich korytarzy i różnorodnych form skalnych, przez który przechodzi się po podestach i wysokich, umieszczonych pod różnymi kątami drabinkach. Kolejne dni przyniosą równie spektakularne przyrodnicze atrakcje m.in.: jeden z najefektowniejszych przełomów rzecznych w Europie – przełom Hornadu, gdzie długie odcinki trasy będziemy pokonywać po podestach i stalowych stopniach umieszczonych na skałach wysoko tuż nad nurtem rzeki, najdzikszy i najbardziej ekspozycyjny wąwóz Wielki Sokół (Veľký Sokol), wizytę w Dobszyńskiej Jaskini Lodowej – jednej z najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czy trawertynowe wzgórze Sivá Brada (narodowy rezerwat przyrody NPR Sivá Brada), na szczycie którego od 1675 roku stoi kaplica Świętego Krzyża, a u stóp wzniesienia znajduje się źródełko wody mineralnej. Ostatni dzień naszego pobytu spędzimy na Spiszu i będziemy wędrować w okolicach Spiskiego Podgrodzia. Jest to obszar bardzo cenny pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowo-historycznym, który od 1993 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy m.in.: wieś Žehra z górującym nad nią średniowiecznym kościołem Ducha Świętego (jego znakiem rozpoznawczym są unikalne gotyckie malowidła ścienne), kompleks zabytkowy tworzący miasteczko Spišské Podhradie, jego dzisiejszą dzielnicę Spišská Kapitula i dominujący nad nią Zamek Spiski (Spišski Hrad) oraz zawitamy w Lewoczy.
Wartością dodaną wyjazdu będzie zakwaterowanie w centrum Popradu, największego podtatrzańskiego miasta po słowackiej stronie Tatr, zwanego bramą do Wysokich Tatr. Po trekkingu będzie można we własnym zakresie miło spędzić wieczór spacerując po historycznym centrum miasta koncentrującym się wokół Placu św. Idziego o wrzecionowatym kształcie, położonym zaledwie 500 m od miejsca naszego zakwaterowania. Plac ogranicza szeregowa zabudowa barokowych i klasycystycznych kamienic mieszczańskich z XVIII i XIX wieku, a jego dominantą jest XIII-wieczny kościół p. w. św. Idziego. W Popradzie znajduje się też Muzeum Podtatrzańskie (placówka prezentuje historię regionu podtatrzańskiego) i Galeria Tatrzańska posiadająca w swoich zbiorach wartościowe dzieła sztuki autorstwa malarzy, rzeźbiarzy artystów plastyków ze Słowacji. Można udać się też na indywidualny spacer do Spišskiej Soboty. Dawniej była samodzielnym miastem, a dziś jest dzielnicą Popradu z jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych urbanistycznych kompleksów Słowacji, który od 1953 roku jest miejskim rezerwatem zabytkowym. Ponadto zaledwie 1,5 km od miejsca naszego zakwaterowania znajduje się Aquapark – AquaCity Poprad, w którym znajduje się 13 krytych i odkrytych basenów z wodą termalną o temperaturze od 28°C do 38°C, zjeżdżalnie i ponad 350 atrakcji wodnych. Woda w basenach termalnych pochodzi z głębokości 1300 m i zawiera ponad 20 minerałów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. W ramach pobytu zapewniamy pokoje 2 osobowe z łazienkami oraz wyżywienie (śniadanie i obiadokolacje).
Program
1 DZIEŃ
Wyjazd autokarem w godzinach nocnych ze środy na czwartek: ze Świdnicy (godz. 23:30) i Wrocławia (godz. 01:00).
W godzinach porannych przyjazd na Słowację, do Podlesoka.
Trekking. Trasa 1: WĄWÓZ SUCHA BELA
Celem trekkingu będzie Sucha Biała (Suchá Belá) – jeden z najbardziej znanych, najczęściej odwiedzanych i najefektowniejszych wąwozów Słowackiego Raju (bilet wstępu – 4 euro). Znajduje się na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj i jest objęty rezerwatem przyrody Suchá Belá. Ta wapienna, krasowa dolina została wydrążona w mezozoicznych skałach przez potok Suchá Belá. Prowadzi przez nią jednokierunkowy, zielony szlak, którego eksponowane odcinki są ubezpieczone drewnianymi i żelaznymi drabinkami, łańcuchami, żelaznymi stopniami i kładkami, i wymagają szczególnej ostrożności. Wąwóz słynie z różnorodnych form skalnych i wielometrowych kaskad wodospadów (Misowe Wodospady, Wodospad Okienkowy, Korytkowy, Boczny). Trekking rozpoczniemy w miejscowości Podlesok, a zakończymy w okolicy miejscowości Spišské Tomášovce. Na trasie Kláštorisko (pol. Klasztorzysko, 744 m n.p.m.) – rozległy płaskowyż w centrum Słowackiego Raju (dziś popularne centrum ruchu turystycznego), gdzie znajdują się m.in. ruiny klasztoru kartuzów z przełomu XIII i XIV w., symboliczny cmentarz oraz jedyne w Słowackim Raju schronisko turystyczne, w którym mieści się dyżurka ratowników Górskiego Pogotowia Rartunkowego (Horskej záchrannej służby) oraz Tomášovský výhľad – punkt widokowy położony na imponującej skalnej platformie 146 m nad nurtem Hornadu, z którego roztacza się widok na dolinę Hornadu i Tatry.
Długość trasy: około 16 km, czas przejścia: około 6 godzin. Łącznie w górę: 650 m, łącznie w dół: 680 m.
Przejazd autokarem na nocleg do miejsca zakwaterowania.
Zakwaterowanie.
Obiadokolacja.
2 DZIEŃ
Śniadanie.
Przejazd w okolice miejscowości Hrabušice.
Trekking. Trasa 2: WĄWÓZ WIELKI SOKÓŁ – DZIKA PERŁA SŁOWACKIEGO RAJU + DOBSZYŃŚKA JASKINIA LODOWA
Trasa trekkingu będzie przebiegać przez Wąwóz Wielki Sokół (Veľký Sokol). Rozciąga się on z północnego zachodu na południowy wschód w zachodniej części płaskowyżu Glac i jest w całości rezerwatem (bilet wstępu – 3 euro). Jest on uważany za najdłuższy, najgłębszy, najdzikszy i najbardziej ekspozycyjny z krasowych wąwozów Słowackiego Raju. Trasa wycieczki wiedzie m.in. przez Kamienne Wrota (Kamenné Vráta) z największym nagromadzeniem progów skalnych i wąskich przejść, wywierzysk i wodospadów (Malé Kaskády, Malý vodopád, Veľké Kaskády, Veľki Vodopád), ponad którymi zawieszone są metalowe drabiny. W trakcie trasy trzeba pokonać za pomocą drewnianych i metalowych podestów liczne zwężenia oraz wspiąć się po metalowych drabinkach ponad kilkumetrowe wodospady. Trekking zakończymy przy jeziorze Palcmanská Maša w miejscowości Dedinky, skąd przejedziemy autokarem do Dobrzyńskiej Jaskini Lodowej. Jest to jedna z najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Długa na ok. 1200 m i głęboka na 112 m mieści około 110-tysięcy m³ lodu, którego grubość miejscami przekracza 25 m (bilet wstępu – 12 euro).
Długość trasy: około 15 km, czas przejścia: około 5 godzin. Łącznie w górę: 450 m, łącznie w dół: 270 m.
Przejazd autokarem do miejsca zakwaterowania.
Obiadokolacja.
3 DZIEŃ
Śniadanie.
Przejazd do miejscowości Smižany.
Trekking. Trasa 3: WZDŁUŻ HORNADU
Hornad to rzeka o długości 286 kilometrów przepływająca przez Słowację i Węgry, która w swoim górnym biegu płynie przez północną część Słowackiego Raju tworząc niezwykle malowniczy wąwóz, będący dziś wizytówką tego obszaru. Ten 17 km przełom rzeczny jest jedną z głównych atrakcji parku narodowego oraz jedną z najbardziej popularnych i emocjonujących tras turystycznych na Słowacji. Ma charakter kanionu, którego ściany osiągają miejscami 300 m wysokości. Ciągnie się od ujścia Veľkéj Bielej vody aż do miejscowości Smižany. Naszą wędrówkę rozpoczniemy z miejscowości Smižany, a zakończymy w Hrabušicach. Trasa trekkingu została poprowadzona niebieskim szlakiem, zwanym inaczej Ścieżką Ratowników Górskich (Chodník Horskej služby) wyznaczonym kilka metrów nad taflą wody zgodnie z biegiem malowniczo wijącego się Hornadu. Prowadzi raz jednym, raz drugim brzegiem rzeki przez mostki i kładki. Przejście wymaga pewnej kondycji i odporności na ekspozycję. Ścieżka miejscami prowadzi po wiszących mostach, metalowych platformach, drewnianych i metalowych drabinkach, czy wąskich i przymocowanych do pionowych wapiennych ścian podestów kilka metrów ponad nurtem. Ich ubezpieczenie stanowią metalowe łańcuchy, których można się przytrzymać.
Długość trasy: około 15 km, czas przejścia: około 5 godzin. Łącznie w górę: 370 m, łącznie w dół: 300 m.
Przejazd autokarem do miejsca zakwaterowania.
Obiadokolacja.
4 DZIEŃ
Śniadanie.
Wykwaterowanie.
Przejazd do miejscowości Žehra.
Trekking. Trasa 4: SKARBIEC SPISZU – SPISKIE PODGRODZIE I LEWOCZA
W ostatnim dniu naszej wyprawy odwiedzimy wieloetniczny i historyczny region zwany Spiszem. Trasa trekkingu poprowadzona została w bardzo cennych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowo-historycznym okolicach Spiskiego Podgrodzia, które od 1993 r. znajdują się na Liście Kulturalnego i Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO. W trakcie wędrówki odwiedzimy obiekty znajdujące się na tej prestiżowej liście: kompleks zabytkowy tworzący miasteczko Spišské Podhradie, jego dzisiejszą dzielnicę Spišská Kapitula i dominujący nad nią Zamek Spiski (Spišski Hrad) – (bilet wstępu -10 euro) oraz średniowieczny kościółek w małej wsi Žehra rozpoznawalny z daleka dzięki wieży z niezwykłą kopułą w kształcie cebuli (we wnętrzu unikatem na skalę światowa jest ośmioboczna kolumna wspierająca, dzieląca je na dwie nawy i fresk Drzewo Życia). W ramach trasy przejście ścieżką dydaktyczną Sivá Brada – Dreveník. Przebiega ona przez trawertynowy kopiec Ostrá hora, Pažica, Pažitské jezierko oraz dwa narodowe rezerwaty przyrody: NPR Drevení i NPR Sivá Brada obejmujący kopę trawertynową z aktywnymi źródłami mineralnymi.
Długość trasy: około 15 km, czas przejścia: około 5 godzin. Łącznie w górę: 370 m, łącznie w dół: 300 m.
Przejazd do Lewoczy (spacer po zabytkowym centrum miasta, czas wolny).
LEWOCZA – miasto leżące na wschodzie regionu Spisz nazywane „najwspanialszym klejnotem w Spiskiej koronie”. Jest kulturalno-historycznym skarbem wśród miast słowackich z wieloma zabytkami architektonicznymi. W 2009 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Punktem centralnym starodawnej Lewoczy jest rozległy rynek na planie prostokąta otoczony ponad 50 kamienicami mieszczańskimi i patrycjuszowskimi z różnych epok (dom Mistrza Pawła, renesansowa kamienica Turzonów, Wielki i Mały Dom Żupny, dom Krupka) i średniowiecznym murem obronnym (zachowały się 2 bramy i 6 baszt). Najważniejszym zabytkiem miasta, a jednocześnie najcenniejszą budowlą sakralną na Słowacji, jest kościół Świętego Jakuba Apostoła z XIV wieku. Jego wnętrze skrywa najwyższy na świecie późnogotycki ołtarz (18,6 m) zbudowany z drewna lipowego w latach od 1507 do 1517 w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy (jego figury mają prawie 2,5 m i zostały wyrzeźbione z jednego kawałka lipowego drewna).
W godzinach popołudniowych wyjazd autokarem w drogę powrotną.
Powrót do Wrocławia i Świdnicy w godzinach nocnych.