
Uzdrawiająca moc jogi
Joga to wywodzący się z Indii system filozoficzny, który skupia się na relacjach między ludzkim ciałem i umysłem. Niektóre źródła historyczne podają, iż jej korzenie sięgają najstarszych dziejów...
Rumunia - najpiękniejsze pasma Wschodnich i Południwych Karpat, najwyższe szczyty, najsłynniejsze zabytki, najciekawsze historie...
Wszystko to zobaczycie podczas naszej wycieczki do Rumunii. Oprócz gór, pokażemy cerkwie, zamki, klasztory, cmentarze. Wszystko związane z niesamowitą kulturą Bałkanów - tygla różnorodności.
Naszym zamysłem jest pokazanie całej Rumunii, zakosztowanie lekkich, górskich wędrówek, zdobycie najwyższych szczytów, doświadczenie kontaktu z kulturą, religią, etnografią...
Atuty:
Trudności:
Trasy o zróżnicowanych trudnościach, na niektórych szlakach są sztuczne ubezpieczenia, trasy miejscami umiarkowanie eksponowane, generalnie łatwo.
Sprzęt:
Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.
Schroniska:
Nie wszędzie są na trasie, szczegóły omawia przewodnik.
Przewodnicy:
UIMLA
1 dzień: Wyjazd z kraju
Wyjazd z kraju w godzinach porannych. Przejazd przez Słowację, drogą przez Orawę, Liptów i Spisz w rejon Koszyc. Trasa prowadzi pomiędzy najpiękniejszymi górami Słowacji – mijamy Małą i Wielką Fatrę, Niżne Tatry, Tatry Zachodnie i Wysokie, Słowacki Raj i Słowacki Kras. Następnie przejazd przez węgierskie fragmenty Karpat Wschodnich do Miszkolca i dalej do granicy węgiersko – rumuńskiej.
Zakwaterowanie w hotelu na terenie Rumunii. W tym dniu, ze względu na późną godzinę przyjazdu, obiadokolacja będzie we własnym zakresie.
2 dzień: Sapanta – Ieud – Borsa. Drewniana kraina Maramureszu
Śniadanie. Przyjazd do miejscowości Sapanta w Rumunii. Zwiedzanie „Wesołego Cmentarza” - nekropolii słynącej z kolorowych nagrobków.
Przejazd przez Maramuresz – historyczną krainę w sercu Gór Marmaroskich, pełną unikatowych, drewnianych cerkwi. Trasa prowadzi przez Budesti, Borsana, Ieud. Zwiedzanie jednej z wielu cerkwi, wpisanych na listę UNESCO. Przejazd do Borsa – miasta w dolinie Viseu, na pograniczu Gór Maramureszu i Gór Rodniańskich.
Wjazd wyciągiem krzesełkowym do miejsca widokowego w rejon wodospadu Cascada Cailor. Spacer do wodospadu. Zejście w okolice dolnej stacji kolejki.
Suma podejść: ok. 60 m. Zejście: ok. 600 m. Odległość: ok. 5 km. Czas przejscia ok. 2 godz.
Obiadokolacja i nocleg w okolicach miejscowości Borsa.
3 dzień: Park Natury Gór Marmaroskich. Najwyższy szczyt Maramureszu – Farcaul 1961 m n.p.m.
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Repedea w Górach Maramuresz. Wejście na szlak. Początkowo wędrówka lasem, następnie rozległymi połoninami, na których miejscowi pasterze, tak, jak przez wiekami, wypasają owce. Pasterska, wciąż używana zabudowa, przypomina żywy skansen, w którym wciąż uwijają się marmaroscy juhasi.
Wejście na najwyższy szczyt Farcaul (1961 m n.p.m.).
Zejście tą sama trasą. Suma podejść ok. 1400 m. Czas przejścia ok. 8 - 9 godz. Odległość: ok. 20 km.
Wariant krótki:
Wędrówka na marmaroskie połoniny. Odpoczynek, powrót tą samą trasą.
Czas przejścia ok. 5 godz. Suma podejść ok. 1000 m.
Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.
4 dzień: Alpy Rodniańskie – Rodniański Park Narodowy. Wejście na Pietrosul (2303 m n.p.m.)
Śniadanie. Przejazd do początku szlaku przy klasztorze, Borsa - Pietroasa. Wędrówka na szczyt. Suma podejść ok.1400 m. Czas przejścia ok. 8 godz. Odległość ok. 16 km.
Wariant krótki:
Wycieczka do stacji meteorologicznej w rejonie Pietrosul i dalej, do jeziora Jezer. Powrót tą samą trasą. Suma podejść ok. 1100 m. Czas przejścia ok. 5-6 godz.
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
5 dzień: Rumuńska Bukowina i Transylwania.
5 dzień: Rumuńska Bukowina i Transylwania.
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu.
Przejazd do miejscowości Voronet, położonej w krainie historycznej Bukowina. Zwiedzanie obronnego, pokrytego niezwykłymi malowidłami monastyru pod wezwaniem św. Jerzego (monastyr i malowidła wpisane są na listę UNESCO).. Przejazd przez rumuńskie fragmenty dawnej Mołdawii do historycznej krainy Siedmiogrodu.
Zakwaterowanie i nocleg w okolicach Braszowa.
6 dzień: Tajemnicze Góry Bucegi i najwyższy szczyt, Omu 2505 m n.p.m.
Śniadanie. Wycieczka w Góry Bucegi. Przejazd do Busteni. Wjazd kolejką na Baba Mare (2285 m n.p.m.).
Przejście w pobliże niezwykłych skalnych formacji, przypominających kształtem ludzkie sylwetki, twarze, różne figury, z których najbardziej znane to Sfinks i Babele (Staruszki) . Wejście na najwyższy szczyt pasma – Omu (2505 m n.p.m.). Odpoczynek w Cabana Omu – w najwyżej w całych Karpatach położonemu schronisku. Zejście do Busteni doliną Cerbului.
Czas przejścia: ok. 6 -7 godz. Suma podejść: 500 m. Suma zejść: ok. 1710 m. Odległość ok. 14 km.
Wariant krótki:
Trasę można skrócić zjeżdżając do Busteni z Baba Mare. Przejście powrotne do kolejki.
Suma podejść ok. 400 m. Zejście ok. 400 m.
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
7 dzień: Przygoda w Transylwanii. Braszów, Bran i kościoły warowne
Śniadanie. Zwiedzanie miasta Braszów – najważniejszego miasta historycznego całej Rumunii: gotycki Czarny Kościół, Rynek i Ratusz, Mury Miejskie z basztami i wieżami.
Przejazd do miejscowości Bran – zwiedzanie Zamku Bran, legendarnej siedziby księcia Siedmiogrodu Wlada Palownika „Drakuli”. Przejazd do jednego z kościołów warownych w okolicach Braszowa. Zwiedzanie.
Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
8. dzień: Góry Fogarskie, Droga Transfogarska i Moldoveanu 2544 m n.p.m.
Śniadanie. Przejazd panoramiczny Drogą Transfogarską. Droga łączy Wołoszczyznę z Siedmiogrodem, przecina łańcuch Gór Fogaraskich, w najwyższym punkcie osiąga wysokość 2027 m n.p.m. Wycieczka na najwyższy szczyt Rumunii Moldoveanu. Szlak miejscami jest eksponowany i ubezpieczony łańcuchami.
Czas przejścia: ok. 10 godz. Suma podejść: ok. 1900 m. Zejście: ok. 1500 m. Odległość: ok. 18 km.
Trasa krótka: Przejście szlakiem z Drogi Transfogaraskiej na grań i granią do schroniska Podragu.
Niektóre odcinki szlaku są eksponowane, miejscami sztuczne ubezpieczenia (łańcuchy, stopnie, itp.)
Czas przejścia: ok. 5 godz. Suma podejść: ok. 1050 m. Suma zejść ok. 600 m. Odległość ok. 9 km.
Uwaga: Osoby, które nie czują się na siłach, aby przejść taką trasę, mogą pozostać w hotelu.
Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w schronisku górskim.
9 dzień: Góry Fogarskie - Timisoara
Śniadanie. Wycieczka górska - zejście do parkingu w Victorii. Czas na obiad.
Suma podejść: ok. 260 m. Suma zejścia: ok. 1730 m. odległość ok. 13 km.
Czas przejścia ok. 6 godz.
Przejazd na nocleg w rejon pogranicza rumuńsko-węgierskiego. Obiadokolacja w tym dniu będzie we własnym zakresie.
10 dzień: Węgry - Słowacja – Polska. Przyjazd do kraju
Wyjkwaterowanie z hotelu we wczesnych godzinach porannych.
Przejazd przez Węgry i Słowację do Polski.
Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.
Cena zawiera:
przejazd autokarem lub busem, przewodnik UIMLA, 8 noclegów w hotelach i pensjonatach, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, 1 nocleg w schronisku, 8 śniadań, 7 obiadokolacji, opłatymożliwość konsultacji z profesjonalnym przewodnikiem, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy,ubezpieczenie KL, NNW
Cena nie zawiera:
biletów na kolejki górskie i innych biletów wstępów, komunikacji lokalnej i lokalnych przewodników
Noclegi i wyżywienie:
Noclegi w hotelach,/pensjonatach, pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).
W hotelach/pensjonatach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.
Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje, posiłki są urozmaicone. Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.
Apteczka:
Każdy uczestnik powinien posiadać małą, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, bandaż elastyczny, wyjałowioną gazę, leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.
Joga to wywodzący się z Indii system filozoficzny, który skupia się na relacjach między ludzkim ciałem i umysłem. Niektóre źródła historyczne podają, iż jej korzenie sięgają najstarszych dziejów...
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia - Karpaty Wschodnie i Południowe pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.