Kajakowe rodeo
Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym...
Ileż to razy przyłapaliśmy się na tym, że myślimy Karpaty, a mówimy – Rumunia! Nic w tym dziwnego, nie ma bowiem bardziej karpackiej krainy, nie tylko ze względu na zajmowaną przez nią powierzchnię (ponad połowa całych Karpat leży w Rumunii), ale także dlatego, że Karpaty są prawdziwym kręgosłupem całego kraju, główną linią, która dzieli go na poszczególne regiony. I to właśnie tutaj, w Rumunii, najłatwiej przekonać się, jak niesamowicie różnorodne krajobrazy, jak znakomicie zachowaną przyrodę, i w końcu - jak niezwykłe dziedzictwo kulturowe prezentuje łuk Karpat, oparty na swoich końcach o potężny Dunaj.
Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Rumunii są góry Apuseni, zajmujące wewnętrzną część łuku karpackiego. Są to góry dzikie i niezwykle malownicze, bardzo zróżnicowane pod względem krajobrazu i przyrody. Tutaj jeszcze zachowała się naturalna gospodarka pasterska, a doliny pełne są ciekawych zabytków będących dziedzictwem zamieszkującej go do dziś mieszanej ludności rumuńskiej i węgierskiej. Jednym z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych zakątków jest krasowy płaskowyż Padisz. Tutejsze jaskinie i zapadliska krasowe, na czele z ogromną Cetaţile Ponorului (Twierdza Ponoru) to miejsce zupełnie niezwykłe, zwłaszcza, że otaczają je szczyty liczące po 1700 m n.p.m. Nieco dalej na południe wznoszą się wysokie szczyty gór Bihor, sięgające 1849 m n.p.m., na wschodzie wznoszą się góry Trascau, pocięte wapiennymi wąwozami, z których najwspanialszy jest słynny wąwóz Turda. Z kolei potężny masyw Muntele Mare – również przekraczający 1800 metrów wysokości, przywodzi na myśl ukraińskie połoniny. Już sam ten fakt dobitnie świadczy, że mamy do czynienia z górami zupełnie niezwykłym.
Dzień 1 Wyjazd do Rumunii
Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przyjazd późnym wieczorem (lub w nocy) na nocleg w okolice płaskowyżu Padisz.
Dzień 2 Zdobywanie górskiej twierdzy
Pierwszego dnia wędrówek po Padiszu zobaczymy największą atrakcję okolicy, a jednocześnie – jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Karpatach – potężne zapadlisko krasowe Cetaţile Ponorului, którego nazwę można przetłumaczyć jako Twierdzę Ponoru. Zanim jednak tam dotrzemy, powędrujemy przez typowe krajobrazy krasowe – z licznymi lejami krasowymi, a na Poiana Ponor przejdziemy dnem największego ponoru w całych Karpatach. Potem przyjdzie czas, by stromą ścieżką opuścić się na dno zapadliska krasowego i podziwiać największy portal jaskiniowy w Europie – skalne okno w kształcie gotyckiego łuku o wysokości prawie 80 metrów! Stromą ścieżką po piargach wrócimy na skraj zapadliska i przejdziemy jego krawędzią z niecodziennymi widokami. Potem czeka nas odpoczynek na polanie Glavoi, gdzie będzie można posilić się w lokalnych punktach gastronomicznych. Stąd już pięknym terenem leśno-łąkowym wrócimy na Padisz. Po drodze będzie można zakosztować jeszcze wyrobów tutejszych pasterzy – serów, placków placinta i afinaty – znakomitej nalewki z borówek.
Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 520 m | Suma zejść: ok. 520 m | Dystans: ok. 12 km
Dzień 3 U źródeł Samoszu i… ponad nimi
Drugi dzień wędrówek po rumuńskich Karpatach rozpoczniemy od wycieczki do źródeł jednej z największych rzek w północnym Siedmiogrodzie – Samoszu. Wędrując przez wspaniałe polany pokrywające wapienny płaskowyż, gdzie wypasają się owce, krowy i… konie, osiągniemy wąwóz Samoszu Ciepłego w pobliżu jego źródeł. Czeka nas krótkie, ale ekscytujące przejście przez jaskinię Radasei. Potem czeka nas wyjście na nieco wyżej położone tereny – powędrujemy przez polany w kierunku najwyższego masywu w okolicy – należącego go już do pasma Vladeasy szczytu Carligatele, przypominającego nieco Babią Górę. Powrót do bazy na Padiszu.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 700 m | Dystans: ok. 19 km
Dzień 4 Na najwyższy szczyt Bihoru
Wyniosły masyw Bihoru, którego wierzchołek Cucurbata Mare liczy 1849 m n.p.m., to najwyższy szczyt gór Apuseni i nasz cel kolejnego dnia wyprawy. Najpierw przejedziemy na przełęcz Vȃrtop, po czym ruszymy w góry. Początek naszej trasy to stromy długi leśny trawers zakończony stromym podejście do granicy lasu. Od wierzchołka Piatra Graitoare wędrować będziemy wspaniałym wysokogórskim grzbietem, w większości odkrytym w kierunku wznoszącej się przed nami kopuły Cucurbaty. Ze szczytu, na którym stoi przekaźnik telewizyjny, rozpościera się wspaniała dookolna panorama. Stąd zejdziemy w dół długimi grzbietami urozmaiconymi małymi osadami i polanami do doliny Arieszu. Przejazd na nocleg w okolice Turdy.
Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 830 m | Suma zejść: ok. 1150 m | Dystans: ok. 18 km
Dzień 5 W krainie Szeklerów
Kolejna trasa będzie nieco krótsza, ale nie mniej pasjonująca. Wędrówkę rozpoczniemy w miejscowości Colțești, nad którą wznoszą się malowniczo ruiny średniowiecznej fortecy. Później widokową trasą dotrzemy na szczyt Skały Szeklerskiej, urywającej się ponad 300-metrowymi pionowymi skałami na zachód. Wspaniała panorama gór Trascau i widok na dolinę z wioską Rimetea będzie nam towarzyszył przy zejściu. Po południu będzie trochę wolnego czasu, by pospacerować po miejscowości i obejrzeć wspaniale zachowaną zabudowę dawnej wsi szeklerskiej, a także zobaczyć ładny obronny kościół unitariański.
Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 760 m | Suma zejść: ok. 800 m | Dystans: ok. 12 km
Dzień 6 Połoniny „Góry Olbrzymiej”
Wyprawa na trzeci co do wysokości szczyt gór Apuseni będzie długa, jednak widoki i dzika przyroda z pewnością wynagrodzi trud wycieczki. Zaczniemy naszą trasę w wysoko położonym ośrodku narciarskim Muntele Cacovei. Początkowo leśnymi drogami, a później już wśród połonin wyjdziemy na najwyższy szczyt masywu Muntele Mare, gdzie czeka nas zaskakujący widok – oprócz bowiem dookolnej panoramy będziemy mogli zobaczyć stare wojskowe radary wzniesione na szczycie, a także połoninę… płaską jak boisko! Stąd ruszymy malowniczym grzbietem na południe, by poprzez liczne pasterskie polany dotrzeć do Valea Lupşii w dolinie Ariuszu.
Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 330 m | Suma zejść: ok. 1400 m | Dystans: ok. 22 km
Dzień 7 Wąwóz Turda i okolice
Ostatni dzień wycieczki spędzimy na wschodnim skraju Gór Trascau. Znajduje się tutaj jedna z największych atrakcji Siedmiogrodu – Wąwóz Turda. Nasza trasa rozpocznie się we wiosce Corneşti, skąd wyruszymy na rozległy widokowy grzbiet, którym dotrzemy na skraj wąwozu Turda – widok z góry w głąb 300-metrowej czeluści zapiera dech w piersiach! Stąd zejdziemy w dół do schroniska przy wylocie wąwozu, skąd po przerwie wyruszymy jego dnem, zagłębiając się w potężną rozpadlinę. Efektowna wędrówka wzdłuż potoku doprowadzi nas do wioski Petresti de Jos, gdzie zakończymy wędrówkę. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Suma zejść: ok. 480 m | Dystans: ok. 13 km
Dzień 8 Powrót do Polski
Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych (około 6-7-tej).
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15 - 25 osób
Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym...
W sezonie letnim, nie bez powodu określanym również jako sezon urlopowy, Internet obiegają zdjęcia gwiazd i celebrytów z wakacji spędzanych w ciepłych krajach. Piaszczyste plaże, lazurowe wody, wykwintne,...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Nad Samoszami i pod skałami pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.