Program
Dzień 1-2 Wyjazd do Włoch
Wyjazd z Krakowa o godzinie 19:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 20:15). Nocny przejazd do Włoch. Przyjazd do doliny Aosty w sobotę wczesnym popołudniem. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny.
Dzień 3 W dolinie Aosty
Na początek naszej górskie przygody wybierzemy się do wysoko położonej miejscowości Pila (ok. 1800 m n.p.m.), która stanowi świetną bazę wypadową w góry. Aby jeszcze szybciej zyskać wysokość wyjedziemy kolejką do przysiółka Chamole by stamtąd ruszyć w stronę szczytu Monte Belleface (2968 m n.p.m.). Zajrzymy też na chwilę do schroniska Arbolle. Wracamy do Pila, by popołudnie spędzić w Aoście na spacerach po mieście. Powrót do hotelu.
Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 8 km | Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin
Dzień 4 Na trasie Tour du Mont Blanc
Wiele jest długodystansowych szlaków w Alpach i pewnie trudno byłoby nam je wszystkie zliczyć. Jest jednak jeden szlak, który większości osób jest dobrze znany, przynajmniej z nazwy – tour du Mont Blanc. My nie wybierzemy się na całą 11-dniową turę wokół masywu Mont Blanc, ale chętnie wyskoczymy na 1-dniowy trekking fragmentem tego szlaku. Rozpoczniemy w dolinie Ferret by skierować się do bardzo malowniczo położonego schroniska Walter-Bonatti. Po chwili odpoczynku ruszymy dalej w stronę przełęczy Col Entre Deux Sauts (2521 m n.p.m.). Dla chętnych możliwość wyjścia na pobliski szczyt z niesamowitym widokiem na masyw Mont Blanc. Domykamy naszą dzisiejszą pętlę i schodzimy do doliny Ferret. Powrót do hotelu.
Suma podejść: ok. 1150 m | Suma zejść: ok. 1150 m | Długość trasy: ok. 15 km | Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin
Dzień 5 W parku narodowym Gran Paradiso
Dzisiaj odwiedzimy najstarszy park narodowy we Włoszech – Gran Paradiso. Dojedziemy do końca doliny do miejscowości Pont skąd ruszymy w stronę przełęczy Nivolet (2612 m n.p.m.). Na początek czeka nas łatwe, ale dość mozolne podejście (350 m przewyższenia) by następnie kontynuować już spokojnie wędrówkę szeroką, długą doliną w stronę przełęczy Nivolet. A tam czeka na nas schronisko i kilka malowniczo położonych jezior w otoczeniu wysokich trzytysięczników. Powrót tą samą trasą.
Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 20 km | Czas wędrówki: ok. 8-9 godzin
Dzień 6 Przełęcz św. Bernarda - z wizytą w Szwajcarii
Ruszamy na pogranicze włosko-szwajcarskie na przełęcz św. Bernarda. Dzisiejszy dzień to przekładaniec – raz na przełęczy, raz w dolinie. Zaczynamy od podejścia na pierwszą przełęcz Fenêtre de Ferret (2698 m n.p.m.). Z tego miejsca otworzy nam się widok na masyw Mont Blanc. Zejdziemy do kotła z jeziorami przy których chwilę odpoczniemy, by następnie ruszyć na drugą przełęcz Col du Bastillon (2754 m n.p.m.). Na tym podejściu pomocne okażą się kije trekkingowe – osypująca się skała, ale widok z przełęczy wynagrodzi nam trud wędrówki. A przed nami ostatni etap, czyli zejście do doliny i kolejna powolna wspinaczka na przełęcz – tym razem Col des Chevaus (2720 m n.p.m.). Na zakończenie schodzimy na Wielką Przełęcz św. Bernarda (2469 m n.p.m.).
Suma podejść: ok. 950 m | Suma zejść: ok. 850 m | Długość trasy: ok. 10 km | Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin
Dzień 7 Matterhorn po włosku
Ten dzień jest tym, gdy ruszamy pod Matterhorn! Choć bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że ruszamy pod Monte Cervino – w końcu jesteśmy po włoskiej stronie ;) Dojeżdżamy prawie do końca doliny Valtournenche by następnie wyjechać kolejką Salette. Stąd ruszamy szlakiem z widokiem na Matterhorn by wędrować pod jego południowym zboczem. Zajrzymy do schroniska Orionde skąd rozpoczyna się szlak podejściowy dla tych, którzy planują zdobywać Matterhorn – ale to nie nasz plan na dzisiaj. Trekking zakończymy w Cervinio.
Dla chętnych możliwość skrócenia trekkingu i zjechania kolejką Plan Maison (dystans ok. 12 km) lub zejścia do Cervinio (dystans ok. 14 km).
Suma podejść: ok. 750 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 19 km | Czas wędrówki: ok. 7-8 godzin
Dzień 8 Z widokiem na Petit Mont Blanc
Aby dobrze zakończyć wyjazd udamy się ponownie w stronę Courmayeur. Tym razem wyruszymy w zachodnią część by podpatrzeć z bliższej odległości Petit Mont Blanc. Pierwszy etap to wyjazd kolejką z Curmayer by następnie spokojnie, lekko pod górę wędrować w stronę szczytu Mont Fortin (2758 m n.p.m.). Następnie zejdziemy do schroniska Combal, gdzie po chwili odpoczynku razem ruszymy w dół spokojną doliną. Powrót do hotelu.
Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 900 m | Długość trasy: ok. 14 km | Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin
Dzień 9 Odpoczynek i wyjazd do Polski
Poranek zostawimy do własnego wykorzystania, czy to na chwilę relaksu przed podróżą czy zrobienie zakupów czy wypicie kawy. W południe ruszamy w drogę powrotną do Polski. Nocny przejazd.
Dzień 10 Przyjazd do Krakowa
Powrót do Krakowa w godzinach porannych (ok. 8-9 rano). Możliwość odłączenia się w Katowicach.