Dzikie Peru – na tropie skalikurka

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
14 dni9 950 + 1 950USD

O wyprawie

Dzikie Peru – na tropie skalikurka

  • Siedem dni na słynnej, przyrodniczej Manu Road
  • Przełęcz Abra Malaga – peruwiański birding top
  • Wyspy Palomino – na wodach Oceanu Spokojnego
  • Cuzco i trochę inkaskiej historii
  • Machu Picchu – zaginione miasto Inków

Dzikie Peru – na tropie skalikurka

Ptasiarze z całego świata mają swoją „bucket list” – listę miejsc, które muszą zobaczyć. Na tej liście jest słynna peruwiańska Manu Road, droga schodząca z wysokich Andów aż do Amazonii. Zobaczyć tam można prawie 600 gatunków ptaków. Będąc jednak w Peru, nawet na tropie skalikurka andyjskiego i setek innych ptaków, nie sposób pominąć ruin Machu Picchu – miasta dawnego Imperium Inków.

Manu Road

Manu to serce peruwiańskiej dżungli oraz oraz jedno z najbogatszych przyrodniczo miejsc na świecie. Na trasie ptasiej wyprawy zatrzymamy się w stacji biologicznej Wayqyecha oraz Villa Carmen, których okolice stanowią rezerwat przyrody. Pierwsza stacja leży w obszarze położonym na wysokości 2300-3500 m n.p.m. pokrytym lasem mglistym, bogatym w wodę oraz liczne gatunki ptaków. W ciągu ostatnich dziesięciu lat stacja gościła ponad 150 biologów i naukowców w ramach stypendiów i grantów naukowych. Drugi punkt obserwacyjny położony jest u stóp Andów, na przedpolu dżungli amazońskiej, na granicy Parku Narodowego Manu. Prawdziwą gratką będzie poszukiwanie narodowego ptaka peru – słynnego skalikurka andyjskiego. Jego angielska nazwa to Cock of the Rock – tak też nazywa się najlepsze do jego obserwacji miejsce.

Pustynne wybrzeże

Wyprawę peruwiańską zakończymy na pustynnym wybrzeżu w okolicach Limy, obserwując nadmorskie ptaki – pelikany i kormorany. Podczas rejsu na małe wyspy Palomino będzie szansa na zobaczenie kolonii pingwinów peruwiańskich oraz lwów morskich.

Program

Dzień 1 Przelot do Limy

Wylot z Polski. Przylot do Limy, przejazd do hotelu w starej części miasta.

Dzień 2 Zwiedzanie pępka świata - Cuzco

Przelot do Cuzco. Aklimatyzacja na 3.200 m n.p.m. Po południu zwiedzanie centrum „pępka świata” czyli Cusco wraz z placem głównym – Plaza de Armas, Świątynią Słońca. Spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu szóstego Inki - Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień.

Dzień 3 Słynna droga - Manu Road

Poranny wyjazd z Cuzco w kierunku stacji biologicznej Wayqecha słynną Manu Road. To trasa ok 150 km ale z licznymi przystankami po drodze. Pierwszy przystanek będzie przy jeziorze Huacarpay, potem gdy droga zacznie piąć się coraz wyżej grupa odpocznie z widokiem na międzyandyjskie doliny porośnięte suchoroślowymi kępkami traw zwane tutaj puna. Lunch w terenie, po którym podglądanie ptaków skrywających się pomiędzy bajkowo wyglądajacymi, skarłowaciałymi drzewami. Po południu dojazd do miejsca noclegowego.

Dzień 4 Stacja biologiczna Wayqecha

Poranne podglądanie ptaków w okolicy stacji Wayqecha. W okolicach lokalnych lasów można spotkać kolibrowate i gatunki jak: perłowiec ozdobny, bekardzik falisty, strzyżyk andyjski, koronówka oliwkowa, prostodziobek białobrewy. Po południu grupa znajdzie się 40 metrów nad ziemią. Na wiszących mostach – ścieżkach pośród niecodziennych widoków poszukiwanie m.in kacyka andyjskiego, tangarki modrej i tyranówki rdzawoszyjej. W drodze powrotnej do bazy, bliżej zmierzchu będzie szansa na spotkanie z lelczykiem andyjskim i lelkowcem wstęgosternym.

Dzień 5 Cock of the Rock

Poranna eksploracja na ścieżkach wokół miejsca zakwaterowania. Po obiedzie kontynuacja drogi przez Manu Road i dalsza obserwacja ekosystemów na trasie. W lasach mglistych możliwe spotkanie z urubitingą górską, kwezalem czubatym i piłodziobem wyżynnym. Po przyjeżdzie do miejsca zakwaterowania “polowanie” z obiektywem przy wodopojach dla kolibrów.

Dzień 6 Na tropie skalikurka andyjskiego

Do południa poszukiwanie gatunków typowych dla okolicy lodge. To tutaj właśnie najłatwiej spotkać Cock of the Rock znanego jako rupicola, tunki lub w tłumaczeniu skalikurka andyjskiego – ptaka wizytówkę peruwianskiej wyprawy. Samice są ciemne, czerwonawobrązowe z białym oczkami i małym czubkiem. Za to samce wyglądają dużo bardziej zachwycająco ze swoim szkarłatnym lub pomarańczowym upierzeniem i niecodziennym, odstającym czubem. Po południu zjazd o 1000 metrów w dół z przystankami z podglądaniem kolejnych ekosystemów i ich mieszkańców.

Dzień 7-8 Stacja biologiczna Villa Carmen

Przez dwa dni zwiedzanie okolic stacji biologicznej Villa Carmen. Na ponad 3000 ha powierzchni chronionej mieści się ponad 40 km ścieżek. Stacja zlokalizowana jest na granicy Parku Narodowego Manu, na wysokościach od 550 do 1200 m n.p.m. Różnorodność ekosystemów i bogactwo gatunków to dwie cechy charakterystyczne dla tego miejsca. Możliwość uwiecznienia w aparatach gatunków
jak: ara niebieskogłowa, ara zielona, złotopiór modroczelny, wojownik czarny, myszołów czarny, mrówiec białobrewy, ogończyk płowy, kacyk żółtosterny. Nocą zaś można upolować w obiektywach różne gatunki sów: syczka amazońskiego, syczonia tropikalnego czy dżunglarkę zebrowaną.

Dzień 9 Kolibry – najmniejsze ptaki świata

Z rana raz jeszcze grupa uda się do wodopojów, gdzie licznie przybywają najmniejsze ptaki świata – kolibry. Najwięksi przedstawiciele tego gatunku ważą zaledwie 20 g a ich metabolizm jest niezwykle szybki – w ciągu doby muszą zjeść pokarm dwukrotnie przewyższajacy masę ich ciała. Te niewielkie ptaki potrafią latać do 120 km/h oraz wykonać zawis, unieść się pionowo do gory, latać na boki i do tyłu. Na pewno wielką frajdą będzie podglądanie ich trzepotania skrzydłami, które może być w tempie od 10 do 90 uderzeń. Na sekundę! Po południu transfer Manu Road poprzez Świętą Dolinę Inków aż do Ollantaytambo.

Dzień 10 Abra Malaga

Wczesny wyjazd, na północ w kierunku przełęczy Abra Malaga, położonej na wysokości ok 4200 m n.p.m. W specyficznych lasach polylepis porastających wysokie partie gór można spotkać bardzo rzadkiego trzęsiogona grubodziobego, czuprynka peruwiańskiego czy cierniogonka białobrewego. Na zboczach, w okolicach Canchayoc spotyka się wiele ptasich endemitów i rzadkich gatunków, m.in. krytonoska diademowego, czuprynka brązowoskrzydłego czy modraszka jelskiego. Abra Malaga to jeden z lepszych punktów obserwacyjnych w Peru. Wieczorny przejazd pociągiem do Aguas Calientes.

Dzień 11 Machu Picchu – zaginione miasto Inków

Wcześnie rano podglądanie ptaków w okolicy Aguas Calientes. Następnie wyprawa do ruin „Zaginionego miasta Inków”, odkrytego dla świata dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Prawdopodobnie miasto zostało opuszczone przed najazdem hiszpańskich konkwistadorów. Dlatego ocalało i jest tak dobrze zachowane do dnia dzisiejszego.
Powrót wieczornym pociągiem do Cuzco lub Ollantaytambo (przejazd pociągiem może odbyć się wcześnie rano kolejnego dnia).

Dzień 12 Przelot do Limy

Przelot z Cuzco do stolicy kraju – Limy. Przejazd do hotelu w nowoczesnej części miasta.

Dzień 13 Wokół Limy – nad Oceanem Spokojnym. Wyspa Palomino

Poranny wyjazd w kierunku wybrzeża, do La Punta. Tego dnia okazja do podglądania gatunków nadmorskich jak: rybitwy wąsatej, pelikana peruwiańskiego, sieweczki skąpopłewej, mewy preriowej, rybitwy kalifornijskiej czy żarka zmiennego. Wypłynięcie w kierunku wyspy Palomino gdzie oprócz licznych ptaków możliwość zobaczenia pingwinów Humbolda, kolonii uchatek patagońskich a być może endemicznego trzęsiogona taczanowskiego. Powrót na ląd i przejazd na lotnisko. Wylot do Polski

Dzień 14 Przylot do Polski

Przylot do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Przeloty: lot Lima - Cuzco - Lima
  • Zakwaterowanie: 12 noclegów w hotelach 3* lub lodge na trasie Manu Road: pokoje 2-osobowe z łazienką
  • Wyżywienie: 6 śniadań w hotelach w Limie, Cuzco, Ollantaytambo i Aguas Calientes. Pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie) na trasie Manu Road (6 nocy/ 7 dni). Na wycieczce Abra Malaga w cenie lunch.
  • Przejazdy na miejscu: wynajęty prywatny bus, pociąg, shuttle bus do ruin Machu Picchu, łódź na wyspy.
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Opiekę wyspecjalizowanych przewodników lokalnych
  • Bilety wstępu do rezerwatów, na ścieżki przyrodnicze i na canopy (wiszące mosty).
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Warszawa- Peru - Warszawa (ok 6000-7000 PLN)
  • Wyżywienia poza wyżej wymienionym oraz napoje do posiłków od 35 USD/dzień
  • Biletów wstępu, przejazdy lokalne, przewodnik w Machu Picchu i Cusco (ok. 300 USD)
  • Opłat lotniskowych
  • Napiwków (ok. 60 USD)

Liczba uczestników: 6-12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4000 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Pierwsza część ceny: 9950 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem. Druga część ceny: 1950 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dzikie Peru – na tropie skalikurka pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Peru. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.