Program
Dzień 1 Powitanie na Malcie
Wylot z Warszawy (Okęcie/Modlin), przelot na Maltę. Na przywitanie z Maltą wybierzemy się do położonej w północnej części Zatoki św. Pawła zacisznej miejscowości z malowniczym portem, osady rybackiej Xemxija. Jej nazwa oznacza słońce (xemx). Stąd wejdziemy na Szlak Dziedzictwa Kulturowego Xemxija. Na trasie archeologicznej czeka na nas wiele niespodzianek: rzymska droga, menhir, prehistoryczne domy wykute w skale, rzymskie ule, tysiącletnie drzewo chleba świętojańskiego, ruiny świątyni megalitycznej, termy rzymskie i prehistoryczne koleiny – wielka zagadka maltańskiej archeologii. Po wędrówce przepłyniemy na Gozo. Zakwaterowanie w hotelu.
Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Długość trasy: ok. 4 km
Dzień 2 Comino, świątynie Ġgantija i osada rybacka Ix-Xlendi
Po śniadaniu wyruszymy z portu w Mġarr na leżącą pomiędzy Maltą a Gozo wapienną wysepkę Comino. Zajmuje ona zaledwie 3,5 km² – nie sposób się na niej zgubić. Odwiedzimy tu słynną Błękitną Lagunę, rajski zakątek między zachodnim brzegiem Comino a wysepką Cominotto. Spacer po drogach Comino, która jest zamkniętym dla ruchu kołowego rezerwatem przyrody i oazą ptaków, gwarantuje piękne widoki na Maltę i Gozo. Prędzej czy później natkniemy się na jedyny na wyspie hotel, kapliczkę, wieżę oraz… (być może) na jej trzech stałych mieszkańców.
Po powrocie na Gozo wyruszymy poznać wpisane na listę UNESCO, największe i najlepiej zachowane megalityczne świątynie na archipelagu maltańskim, jak sugeruje ich nazwa (ġgantija – gigantyczne) – Świątynie Ġgantija. Wierzono, że ogromne kamienie, z których są zbudowane, podniosła w jedną noc i jedną ręką kobieta-gigant Sansuna (drugą kołysała dziecko). Po zwiedzaniu obszaru archeologicznego przejedziemy słynącej z wyrobu pięknych koronek wioski Sannat, skąd wyruszymy na spacer wzdłuż klifów Ta’Saguna do osady rybackiej nad Zatoką Xlendi. Nazywana „zatoką kobiet” – w XIX w. dam odwiedzana była przede wszystkim przez samotne damy – dziś urzeka także mężczyzn.
Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Długość trasy: ok. 12 km
Dzień 3 „Perełka Gozo” – Zatoka Dwejra
Czeka nas dzień pełen wrażeń w Zatoce Dwejra! To perełka zachodniego odcinka klifowego wybrzeża Gozo. Strzeżona przez wieżę Dwejra, chroniona przez kapliczkę św. Anny, zamknięta jest przez wyrastający z morza na 60 m monolit – Skałę Grzyba (przy tej okazji poznamy fascynującą historię „grzybka maltańskiego”). Magicznej atmosferze Dwejry nie oparli się twórcy serialu „Gra o Tron”, którzy nakręcili tu kilka scen do odcinków pierwszej serii. Podczas wędrówki, wśród scenerii niczym z filmu fantasy, zatrzymamy się nad Wewnętrznym Morzem – płytką laguną otoczoną klifami, połączona z otwartym morzem wąskim prześwitem w skalnym półwyspie. Tworzy ona spokojną przystań dla miejscowych rybaków, do których należą ustawione wokół zatoczki małe składy na łodzie z kolorowymi drzwiami. Powrót na nocleg do hotelu na Gozo.
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 4 Półwysep Marfa i Park Narodowy Mistral
Po śniadaniu pożegnamy się z Gozo i przepłyniemy na Maltę. Przejedziemy na półwysep Marfa, o kształcie ogona delfina, który macha w kierunku Gozo i Comino. Morze oblewające mało zaludniony półwysep jest krystalicznie czyste dzięki nieustannej wymianie wody przez prądy krążące w Południowym Kanale Comino. Postrzępione wybrzeże oferuje możliwość długich spacerów wśród dzikiej przyrody i zejścia do pięknych plaż. Dojdziemy do wysuniętego daleko na zachód cypla Ras il-Qammieħ, gdzie będziemy mogli poczuć się dosłownie jak na krańcu świata. W opuszczonej okolicy stoi jedynie nieużywana stacja radarowa, ale nieobecność świadectw cywilizacji rekompensuje poczucie piękna i potęgi otaczającej nas przyrody. Półwysep osiągający tu wysokość 129 m n.p.m. oferuje wspaniałe widoki na skaliste wybrzeże i bezkresny morski horyzont.
Następnie wyruszymy na wędrówkę trasą wzdłuż klifów przez wietrzny Park Mistral, pierwszy park narodowy Malty, który rozciąga się między ukrytymi plażami Złotej Zatoki i Zatoki Kotwic. Ta ostatnia znana jest przede wszystkim z zachowanej do dziś kolorowej scenografii do filmu o marynarzu Popeye’u. Przejazd do hotelu na Malcie.
Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Długość trasy: ok. 12 km
Dzień 5 „Ciche miasto” Mdina, Ogrody Buskett i Klify Dingli
Tego dnia zagubimy się w labiryncie zaułków "Cichego Miasta” Mdiny. Będziemy zwiedzać, błądząc jej zaułkami i przyglądając się detalom architektonicznym: kołatkom do drzwi, będących małymi dziełami sztuki użytkowej, barokowo wykończonym balkonom i uroczym kapliczkom. Następnie dojdziemy na skraj fortyfikacji, do punktu panoramicznego z widokiem na rozległą równinę. Podczas spaceru zobaczymy m.in. Ogrody Fosy Mdiny, Bramę Główną, Katedrę św. Pawła, która według tradycji powstała w miejscu willi namiestnika rzymskiego Publiusza, późniejszego biskupa, w której przyjął on św. Pawła. Po degustacji najlepszych na Malcie pastizzi w dawnej arabskiej dzielnicy Rabat pojedziemy do Ogrodów Buskett, największego zalesionego obszaru Malty. Wyruszymy tam na wędrówkę trasą oferującą różnorodne widoki, roślinność i ciekawostki archeologiczne, jak najbardziej znany na Malcie, rozległy wapienny płaskowyż, pocięty serią tajemniczych, wyżłobionych w skale kolein – Clapham Junction. Dotrzemy do opadających wprost do morza z wysokości 250 m i ciągnących się na kilka kilometrów Klifów Dingli, tworzących jeden z najbardziej malowniczych widoków na wyspie. Powrót do hotelu na Malcie.
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 6 Wzdłuż Wielkiego Muru Maltańskiego – Victoria Lines
Kolejny dzień wędrówki prowadzić nas będzie wzdłuż Fortyfikacji Victoria Lines, popularnie nazywanej Wielkim Murem Maltańskim. To wzdłuż niego prowadzi sztandarowy szlak pieszy Malty. Po drodze zobaczymy Rotundę pw. Wniebowzięcia NMP w Moście. Mówi się, że jej kopuła widoczna jest z każdego miejsca na Malcie, dlatego stała się symbolem wyspy. Jest ona dziewiątą co do wielkości niepodpartą kopułą na świecie i trzecią w Europie (po Bazylice św. Piotra w Rzymie i Hagii Sophii w Stambule). Powrót do hotelu na Malcie.
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 7 Mega(-lityczne) atrakcje południowego wybrzeża i La Valletta
Rano przejedziemy na południowe wybrzeże, gdzie zobaczymy świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra. Poświęcone bogini płodności świątynie-obserwatoria astronomiczne oczarowują położeniem – na klifie, z widokiem na morze i wysepkę Filflę. To w nich odkryto „Maltańską Wenus” i figurki przedstawiające „grubaski”, związane z kultem bogini matki. Stąd wyruszymy na wędrówkę do spektakularnej zatoczki Għar Lapsi, otoczonej wapiennymi klifami.
Po południu wybierzemy się na spacer po półwyspie Sciberras, na którym położona jest La Valletta. Wizyta w stolicy będzie ukoronowaniem poznawania mozaiki kulturowej wyspy. Podczas spaceru zobaczymy zaskakującą surową, nowoczesną formą Bramę Miejską, intrygujący budynek Parlamentu, teatr pod gołym niebem Pjazza Teatru Rjal. Przejdziemy główną, najdłuższą, tętniącą życiem arterią VallettyTriq ir-Repubblika. Odwiedzimy najważniejszy kościół Malty – Konkatedrę św. Jana, poświęconej patronowi zakonu joannitów, której prosta fasada nie zapowiada eksplozji barokowego przepychu we wnętrzu. To tu znajduje się słynne „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” Caravaggia. Przyglądając się charakterystycznym maltańskim balkonom, dojdziemy na skraj półwyspu, do Fortu św. Elma, który podczas Wielkiego Oblężenia w 1565 r. odpierał atak Turków. Znajdzie się czas na zrobienie zakupów przed wyjazdem i pożegnalną kolację.
Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Długość trasy: ok. 10 km (łącznie ze spacerem po Valletcie)
Dzień 8 Pożegnanie z Maltą i powrót do Polski
Przejazd na lotnisko, wylot do Warszawy.
W zależności od układu lotów istnieje możliwość odwrócenia kolejności realizacji programu: w pierwszej kolejności zwiedzimy Maltę, a następnie Gozo.